Презентація дослідження «Стало гірше: чому Україну чекає криза законотворення?»
Організатор: Громадська організація «Вокс Україна».
Учасники: Дарія Колодяжна - дата-аналітикиня «Вокс Україна», авторка дослідження; Олег Іванов - аналітик проєкту «Вокс Україна», експерт з парламентського процесу; Андрій Савчук - аналітик даних Громадянської мережі ОПОРА.
Модераторка: Аліна Тропиніна - старша редакторка VoxCheck.
Питання до обговорення:
- Які основні тенденції можна прослідкувати у роботі Верховної Ради?
- З чим повʼязане визначене падіння ефективності?
- Як нині відбувається заміна народного депутата-мажоритарника? Як відбувається заміна народного депутата, який був обраний за потрійним списком? Свіжі кейси, що репрезентативно відображають цей механізм.
- Регулювання участі у роботі парламенту народного депутата, що перебуває під слідством.
- Які законодавчі зміни допомогли б Верховній Раді працювати ефективніше?
- Які негативні тенденції мають ризики масштабуватись до факторів, що можуть призвести до нестабільності у державі?
- Як підвищити ефективність роботи ВРУ під час воєнного стану?
- Як уберегти парламент від загрози можливого фізичного ураження? Як зробити це інституційно?
Коротко. Дослідження охоплює законотворчу діяльність Верховної Ради у період з лютого по серпень 2024 року. Завдяки прозорим інструментам аналітики «Вокс Україна» оцінюють ефективність роботи кожного з народних депутатів за голосуванням за реформаторські (та антиреформаторські) законопроєкти. Також автори дослідження вираховують основні закономірності та роблять висновки про подальші перспективи роботи парламенту.
Формат заходу – офлайн (Зала 1).
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа та реєстрація учасників - за посиланням.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
У Раді стало більше депутатів, які не голосують - дослідження
Упродовж останньої, одинадцятої сесії у Верховній Раді збільшився відсоток депутатів, які не голосують за важливі рішення для країни.
Про це повідомила дата-аналітикиня «Вокс Україна» Дарія Колодяжна під час презентації дослідження «Стало гірше: чому Україну чекає криза законотворення?”, яка відбулась в Укрінформі.
За словами авторки дослідження, впродовж ХІ сесії парламенту, яка тривала з лютого до серпня 2024 року, 60% парламентарів знизили свою продуктивність порівняно з Х сесією: середній показник ККД впав з 70% до 66%.
“Чому Раду чекає криза? ККД упав. ПЗЖМ (депутатська група "Платформа заради життя та мир" - ред.) перестав підтримувати “Слуг народу” під час голосувань. А СН важко набирати голоси для ухвалення законів. І ми не знаємо, де вони їх будуть брати. Якщо на наступній сесії ПЗЖМ їх не підтримуватиме, тенденція буде продовжуватися" - вважає Колодяжна.
Згідно з дослідженням, у парламенті також суттєво скоротилась кількість “реформаторів” - депутатів, які стабільно відвідують засідання та голосують за важливі закони.
“Депутати почали рідше з’являтися в залі й збільшився відсоток прогульників. Також ми бачимо таку проблему як депутати, які присутні в залі - картка вставлена, але не голосують. Такий формат поведінки існував завжди, але якщо у 2019 це було 13%, а зараз - 22%. Тобто нардепи є, але по суті не виконують свою задачу. Адже згідно з законодавством, депутат зобов’язаний натиснути хоча б одну кнопку”, - розповіла Колодяжна.
Своєю чергою аналітик даних Громадянської мережі ОПОРА Андрій Савчук наголосив, що частина парламентарів втратила мотивацію працювати через відсутність перспектив переобрання до наступного скликання.
"Друге питання полягає у великій кількості законопроєктів. У нас зараз 7 700 законопроєктів, з яких підписано десь близько 19%. 30% досі опрацьовується в комітетах. Тобто депутати щодня реєструють десятки проєктів. Будемо сподіватися, що криза прийняття законопроєктів нас омине", - наголосив він.
Як повідомляв Укрінформ, упродовж п'яти років роботи Верховної Ради ІХ скликання народні депутати не брали участі у голосуваннях 2,2 мільйона разів, що становить 31,5% від усіх голосувань.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк