Вибори до Громадської антикорупційної ради при Міноборони: що необхідно знати?
Організатори: члени Громадської антикорупційної ради при Міноборони.
Учасники: Богдана Ярова - громадська активістка, членкиня Громадської антикорупційної ради при Міноборони; Геннадій Кривошея - член Громадської антикорупційної ради при Міноборони, модератор; Олександр Геращенко - член Громадської антикорупційної ради при Міноборони, голова ГО «Центр протидії рейдерству та корупції»; Василь Гончарук - голова Громадської ради при Міністерстві юстиції України; Олег Розум - журналіст, член Національної спілки журналістів, ВГО «Народний антикорупційний нагляд»; Євгеній Слесаренко - громадський активіст, експерт з антикорупційних питань, ГО «Разом проти корупції»; Тетяна Рибалко - заступниця голови ГО «Національний антикорупційний центр України; Руслан Мельник - представник антикорупційної правозахисної громадської організації «Захист-Є»; Ростислав Балабан - кандидат політичних наук; Артур Аракелян - Громадська рада при КМДА; Сергій Семенов - Громадська рада при Деснянській РДА; Тамара Цикаленко - Громадська рада Голосіївського району; Наталія Фещик - представниця руху «Адвокати ЗСУ»; Дарина Артимовець - членкиня-представниця руху «Адвокати ЗСУ».
До участі запрошені: кандидати до Антикорупційної ради при МОУ, представники Міноборони, члени комісії із забезпечення проведення конкурсу до Громадської антикорупційної ради МОУ, кандидати до складу Громадської антикорупційної ради Міноборони; представники громадських організацій та об’єднань, юристи, адвокати, журналісти та громадські активісти.
Формат заходу – офлайн (Зала 2).
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Громадські активісти закликали Міноборони утриматися від оголошення результатів конкурсу до складу Антикорупційної ради
Представники громадських організацій закликали Міноборони утриматися від оголошення результатів конкурсу до складу Антикорупційної ради. Причина - не вирішена проблема пов’язаних осіб.
Про це під час пресконференції в Укрінформі «Вибори до Громадської антикорупційної ради при Міноборони: що необхідно знати?» розповів член Громадської антикорупційної ради при МОУ Геннадій Кривошея.
«Ще місяць тому мною було виявлене перше порушення стосовно виборів до Громадської антикорупційної ради. Воно стосується пункту 13 Положення про Антикорупційну громадську раду при Міністерстві оборони, згідно з яким 25 листопада 2024 року був крайнім терміном оприлюднення усіх кандидатів, допущених до участі у виборах. Однак цього не сталося. Лише 18 грудня ми отримали інформацію про те, кого з кандидатів допустили до участі у виборах. Коли за кілька днів до голосування оприлюднили перелік кандидатів, ми виявили, що там є пов’язані громадські організації, а також окремі кандидати», - зазначив Кривошея.
Він підкреслив, що мета пресконференції не вказати на конкретних осіб чи на певні організації, а виправити порушення і не допустити у майбутньому появи пов’язаних осіб чи організацій у громадських радах.
«Наша пресконференція націлена на те, щоб акцентувати увагу на порушеннях, які були виявлені не лише мною, а й іншими кандидатами до Громадської антикорупційної ради під час проведення виборів. Наші виступи жодним чином не стосуються персоналій. Основним нашим завданням є показати, що ми готові конструктивно працювати, але згідно із законодавством», - наголосив Кривошея.
Членкиня Громадської антикорупційної ради при Міноборони Богдана Ярова заявила, що наявність у громадських радах міністерств та відомств пов’язаних осіб та організацій — небезпечне явище.
«На етапі створення Положення про Антикорупційну раду ми свідомо закладали норму про пов’язаних осіб, щоб не було лоббі певних бізнесгруп. Бюджет Міноборони торік був близько 450 мільярдів гривень. Невже ніхто не думає, що є бізнесгрупи, які зацікавлені мати свою кишенькову Антикорупційну раду при Міністерстві оборони, яка буде відстоювати їхні інтереси? Мені здається, це лежить на поверхні», - сказала Ярова.
Представниця руху «Адвокати ЗСУ» Наталія Фещик вказала й на суто юридичні проблеми у проведенні конкурсу. На її думку, певні пункти Положення Міноборони про Антикорупційну раду суперечать законодавству.
«Зараз ми говоримо про пункт 11 відповідного Положення, який визначає вимоги до кандидатів, які мають право брати участь у Конкурсі. Пункт 11 є відсилочний, і відсилає він нас до пункту 16 закону «Про публічні закупівлі», який визначає, що таке пов’язані особи. І тут цікава річ — дивним чином у пункті 16 закону мова йде зовсім про інші питання. Добре, є технічна описка. Всі члени конкурсу цю помилку побачили», - заявила Фещик.
За словами адвокатки, визначення пов’язаних осіб у законі «Про публічні закупівлі» викладене у 20 пункті 1-ї статті.
«Моя позиція як адвоката у простому вирішенні проблеми: сьогодні не визнаємо легітимними результати конкурсу, змінюємо Положення, а там потрібно змінити лише один абзац, і його виконуємо. Не ходимо по судах мінімум півтора року», - запропонувала вона.
Геннадій Кривошея заявив, що про цю проблему він повідомив Міноборони ще 7 січня 2025 року: «Я подав заяву у вигляді скарги стосовно виявлених порушень, порушень закону «Про публічні закупівлі», також я посилався на підпункт 14.1.159 Податкового Кодексу України, де чітко визначено, що таке пов’язані особи і попросив, щоб міністерство розглянуло цю скаргу. На жаль, на сьогодні відповідей ми не маємо».
За його інформацією, загалом до Міноборони було надіслано щонайменше 3 скарги на проведення конкурсу до складу Антикорупційної ради.
У зв’язку з цим громадські активісти звертаються до Міністерства оборони з такими пропозиціями: «Просимо, перше, утриматися від оголошення результатів конкурсу до складу Антикорупційної ради. Друге, провести чіткий аналіз усіх скарг, зауважень та пропозицій, які надійшли за період проведення конкурсу. Третє, внести зміни до діючого Положення про склад Громадської антикорупційної ради (виправити всі недоліки, помилки, чітко врегулювати вимоги до кандидатів і громадських організацій щодо пов’язаності, зменшити кількість голосувань однією людиною за кандидатів з 15 чоловік до 3. Четверте, обрати новий незалежний склад конкурсної комісії та оголосити про повторний конкурс до Громадської антикорупційної ради у найкоротший термін. П’яте, створити робочу групу, яка має працювати над створенням законопроєкту «Про громадські ради в Україні» на базі Міністерства юстиції».
Укрінформ намагається отримати коментар з цього питання у Міноборони.
Як повідомляв Укрінформ, Міністерство оборони оголосило про проведення 26 грудня виборів до Громадської антикорупційної ради при МОУ. Під час проведення інтернет-голосування стався технічний збій. Голосування перенесли, й воно відбулося 7 січня 2025 року.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк