Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки війни. Звіт-меморіал
Організатор: Центр прав людини ZMINA.
Спікери: Тетяна Печончик - голова правління Центру прав людини ZMINA, співавторка звіту; Даниїл Попков - юридичний радник Центру прав людини ZMINA, співавтор звіту; Катерина Дячук - керівниця відділу моніторингу свободи слова Інституту масової інформації; Владислав Самойленко - волонтер; Ольга Чевганюк - керівниця відділу стратегічних ініціатив UAnimals.
Модераторка: Людмила Тягнирядно - журналістка Центру прав людини ZMINA.
Чому це важливо?
121 загиблий – втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабної війни.
Захід розпочнеться з всеукраїнської акції вшанування загиблих громадських активістів та журналістів — близько десяти інформаційних агентств, телеканалів і сайтів з різних регіонів України об 11:00 вийдуть онлайн з відео тривалістю 121 секунда з іменами загиблих на фоні порожніх місць у президіях та студіях.
На презентації першого в Україні меморіального звіту правозахисники та медійники поділяться оцінкою ситуації щодо вбивств мирних громадян російськими окупантами, проаналізують географію місць загибелі, а також розкриють глибше деякі історії загибелі волонтерів, активістів та журналістів.
Довідково. Захід організований Центром прав людини ZMINA за фінансової підтримки Європейського Союзу в Україні.
Формат заходу – офлайн (Зала 2).
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).
Акредитація представників медіа - за посиланням.
Реєстрація учасників заходу 27 грудня 2024 року о 10:30, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.
Контактна особа: Артем Соколенко, 067 464 46 61, sokolenko.artem@gmail.com.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
За час повномасштабної війни загинув 121 представник громадянського суспільства і медіа - звіт-меморіал
Станом на кінець 2024 року відомо про загибель унаслідок повномасштабної агресії РФ проти України щонайменше 121 активіста, волонтера, правозахисника і журналіста.
Такі дані оприлюднив Центр прав людини ZMINA під час презентації в Укрінформі першого звіту-меморіалу “Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну”.
“Втрати громадянського суспільства під час нападу Росії на Україну нам ще тільки доведеться усвідомити. Адже війна триває.., а крім того, в умовах бойових дій буває важко отримати повні і перевірені дані, особливо якщо йдеться про випадки, що сталися на окупованих Росією територіях. Про деякі факти стає відомо лише через багато місяців, деякі досі залишаються неповними або неточними. Однак важливо фіксувати тут і зараз, бо з плином часу болючі спогади про події у рідних і свідків стираються, іноді їх блокують захисні механізми пам’яті. Ми підготували цей звіт, щоб ушанувати людей, які загинули, боронячи цінності вільного світу у цій страшній війні, а також продовжимо збирати, документувати і деталізувати ці історії”, — сказала співавторка звіту, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
Як зазначалося під час заходу, до початку повномасштабного вторгнення Росія склала списки громадян України, які підлягали арешту або вбивству. Серед них були політики, державні службовці, правоохоронці, військовослужбовці, представники громадянського суспільства, зокрема правозахисники, волонтери, активісти та журналісти. Російські окупанти цілеспрямовано шукали людей за цими списками.
“Після деокупації українських територій українські військові та правоохоронці знаходили тіла людей зі слідами катувань або ознаками неприродної смерті. Багато стали жертвами насильницьких зникнень і свавільних затримань, катувань”, — зазначив співавтор звіту, юридичний радник ZMINA Даниїл Попков.
Зібрані дані засвідчують, що найбільше цивільних активістів, журналістів, волонтерів загинуло в березні 2022 року в областях, де українці чинили організований опір окупації.
Згідно зі звітом, у 2022 році загинув 81 представник громадянського суспільства та медіа, у 2023 році — 19, у 2024-му — 21 особа. Найбільше активістів і медійників загинуло у Київській та Донецькій областях — по 33 людини, у Харківській — 24, у Херсонській — 11, у Луганській — 7, у Чернігівській — 4, у Львівській — 3, у Запорізькій та Миколаївській — по 2 особи, на території Росії — 1 людина. Місце загибелі ще одного активіста невідоме.
Найбільш поширені причини загибелі представників громадянського суспільства у 2022 році, особливо в перші місяці повномасштабного вторгнення, пов’язані зі спробами виїхати з окупованих територій, евакуювати цивільних або доставити гуманітарні товари. Російські війська розстрілювали цивільні автомобілі та колони транспорту, спрямовували водіїв на мінні поля. Крім того, активісти гинули внаслідок масованих обстрілів російськими військами будівель органів влади, площ, житлових кварталів, шкіл, будинків культури, у яких часто розташовувалися гуманітарні та волонтерські центри.
Частину цивільних на окупованих територіях України росіяни вбили через їхню патріотичну позицію або підозру в нелояльності. Досі обставини смерті в багатьох випадках залишаються невідомими, їх має встановити слідство.
Про деякі вбивства російськими військами представників громадянського суспільства на окупованих територіях України ми можемо не знати через посилення інформаційної ізоляції на ТОТ країною-окупантом.
Звіт-меморіал пам’яті жертв російської агресії “Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну” підготовлено Центром прав людини ZMINA за фінансової підтримки Європейського Союзу. Для збирання даних використовувалася верифікована інформація з відкритих джерел, інтерв’ю з близькими, родичами, колегами загиблих або свідками їхньої смерті.
Організація взаємодіяла з Інститутом масової інформації та Офісом Генерального прокурора.
Як повідомлялося, за даними МКСКС, під час війни загинули 143 українські митці та 94 медійники.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк