Діагностика, лікування та соціально-психологічний супровід ВІЛ-інфікованих пацієнтів в Україні
Організатори: ГО “Майбутнє плюс”.
Учасники: Аліна Москалець - директорка програм ГО «Майбутнє плюс»; Оксана Солдатенкова - завідувачка Центру інфекційних захворювань «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД» НДСЛ «Охматдит»; Ірина Раус - кандидатка медичних наук, лікарка-інфекціоністка, педіатриня Київського міського центру профілактики та боротьби зі СНІДом; Андрій Білець - лікар-інфекціоніст відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції ЦГЗ МОЗ України.
Модератор: Наталія Адамець - директорка ГО «Майбутнє плюс».
Коротко. Україна з 2022 року перебуває в стані війни, що негативно відображається на розповсюдженні ВІЛ-інфекції та наданні комплексної допомоги ВІЛ-позитивним людям.
У зв’язку з воєнними діями виникла низка проблем щодо забезпечення нагляду за ВІЛ-інфекцією, ускладнилася логістика надання послуг з профілактики, тестування, лікування та клініко-лабораторного моніторингу перебігу хвороби у пацієнтів. Найбільш яскраво ця проблема виражена в південно-східних регіонах. Ступінь негативних наслідків, а також відновлення підтримки громадян з ВІЛ нерівномірні, враховуючи оперативні зміни ситуації в окремих регіонах, активність бойових дій, наслідки руйнації медичної інфраструктури, міграції ВПО тощо.
Особливої уваги потребує дитяча ВІЛ-інфекція, географія якої в нерівних пропорціях охоплює всі регіони України.
Захід організовано з метою визначення шляхів та засобів забезпечення ефективної взаємодії державної медичної та соціальної систем з неурядовими організаціями в подоланні епідемії ВІЛ в Україні.
Формат заходу – офлайн (Зала 2).
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
У половини інфікованих дорослих виявляють пізні стадії ВІЛ — лікар-інфекціоніст
На підконтрольних Україні територіях проживає близько 250 тисяч ВІЛ-інфікованих. Майже у половини осіб хворобу виявляють на пізніх стадіях.
Про це сказав лікар-інфекціоніст відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції ЦГЗ МОЗ України Андрій Білець під час круглого столу в Укрінформі на тему: “Взаємодія державної медичної та соціальної систем з неурядовими організаціями в подоланні епідемії ВІЛ”.
“Україна посідає друге місце по поширенню ВІЛ-інфекції в Європі після країни-агресорки Росії. Станом на сьогодні кількість людей, які живуть з ВІЛ на підконтрольних територіях, становить близько 250 тисяч осіб. На 1 січня 2024 року отримують антиретровірусну терапію - специфічне лікування, яке контролює вірус, менше 120 тисяч осіб. Люди, які не отримують лікування, мають підвищений ризик смертності, а також поширення ВІЛ-інфекції серед статевих, ін’єкційних партнерів, а також серед біологічних дітей”, - зазначив Білець.
За його словами, стрімкому поширенню ВІЛ-інфекції сприяє пізня її діагностика, через що у майже половини інфікованих дорослих виявляють пізні стадії хвороби.
“На щорічній основі у близько половини інфікованих дорослих, 10-15 тисяч осіб, виявляють 3-4 клінічні стадії. Це два-три селища міського типу. Тобто пізня стадія ВІЛ-інфекції виявляється майже у половини осіб, що свідчить про несвоєчасну діагностику на всіх рівнях надання медичної допомоги”, - зауважив Білець.
Тим часом, пізні стадії хвороби виявляють у переважної більшості дітей, інфікованих на ВІЛ ще в череві матері.
“Близько 60% дітей, які перебувають під медичним наглядом, мають 3-4 клінічні стадії. Тому своєчасна діагностика та долучення вагітних жінок і дітей до лікування відіграє вкрай важливу роль”, - наголосив Білець.
Згідно з наведеною ним статистикою, за 9 місяців 2024 року було протестовано майже 28 тисяч вагітних жінок, з них було виявлено 235 нових випадків ВІЛ-інфікування, народжено 6 ВІЛ-позитивних дітей, яким остаточно поставлено цей діагноз.
Станом на 1 січня 2024 року під медичним наглядом в Україні перебуває 2 269 дітей. З них від 0 до 14 років — 1 554 особи, від 15 до 18 років — 715 осіб. 86% (1947 осіб) перебувають під медичним наглядом та отримують АРВ-терапію.
Як повідомляв Укрінформ, через вплив Росії у Східній Європі та Центральній Азії стрімко зростають темпи поширення й смертність від ВІЛ-інфекції у світі.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк