Життя після трансплантації: проблеми пацієнтів з пересадженими органами
Організатори: Підкомітет з питань сучасних медичних технологій та розвитку трансплантології Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.
Учасники: Оксана Дмитрієва - народна депутатка України, заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування; Владислав Закордонець - лікар-трансплантолог; Ірина Заславець - ГО «I Donor: Всеукраїнська платформа донорства»; Сергій Козачок - ГО «Народжені вдруге/Born Again»; Оксана Овчинникова - юрист, пацієнт; Аліка Микал - амбасадор трансплантації та донорства в Україні, пацієнт.
Питання до обговорення:
-
Забезпечення ліками після трансплантації.
-
Посттрансплантаційний супровід.
-
Люди після трансплантації та інвалідність: ключові питання під час реформування МСЕК.
Чому це важливо?
З 27 лютого 2023 року забезпечення пацієнтів після трансплантації здійснюється в рамках програми «Доступні ліки». Наразі виникла проблема з доступом до безоплатного отримання деяких препаратів. Після останнього оновлення переліку певні види ліків пацієнти можуть отримати лише зі значною доплатою - близько 3-7 тисяч гривень залежно від дозування.
Пацієнти після трансплантації – це люди з інвалідністю, чия пенсія не покриває таких витрат. Перехід на аналоги може призвести до погіршення стану здоров’я або навіть до втрати донорського органу. Така ситуація викликає занепокоєння, адже держава витрачає щороку в середньому 1 мільярд гривень на оплату операцій з трансплантації.
Обмежений доступ до препаратів ставить під загрозу життя пацієнтів з пересадженими органами через неналежне забезпечення життєво необхідними ліками та необхідність за власний кошт оплачувати аналізи й дослідження в посттрансплантаційному супроводі.
Довідково. З кінця 2019 року в Україні почалася розбудова системи трансплантації. Уперше були створені умови для порятунку українців, які потребують лікування методом пересадки органів в Україні. Відповідно, щороку кількість операцій збільшувалася, як і кількість пацієнтів, яким потрібен постійний пожиттєвий прийом імуносупресивних препаратів та посттрансплантаційний супровід.
Формат заходу – офлайн (Зала 1).
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Вимоги програми реімбурсації щодо безоплатних ліків для пацієнтів після трансплантації слід переглянути - депутат
У програму "Доступні ліки" слід внести зміни в частині забезпечення імуносупресивними препаратами людей, які перенесли трансплантацію.
Про це сказала народна депутатка, членкиня Комітету ВР з питань здоровʼя нації Оксана Дмитрієва на пресконференції в Укрінформі.
"Міністерству охорони здоровʼя потрібно переглянути вимоги програми "Доступні ліки" в частині забезпечення імуносупресивними препаратами осіб у посттрансплантаційному періоді, (потрібно) внести зміни до постанови уряду і дозволити, як у розвинених країнах, отримувати ті ліки, які допомагають", - сказала Дмитрієва.
Вона пояснила, що після чергового оновлення переліку ліків у програми реімбурсації за оригінальні препарати певного виробника з діючою речовиною такролімус пацієнти з трансплантованими органами змушені доплачувати від 3 тис. до 7 тис. грн (залежно від визначеного лікарем дозування). Водночас перехід на генерики чи аналоги, які за програмою реімбурсації є безкоштовними або дешевшими, для таких пацієнтів повʼязаний з низкою ризиків. Зокрема, зміна препарату може призвести до зниження концентрації діючою речовини в крові, а також до необхідності коригувати лікування - проводити низку дороговартісних аналізів, госпіталізацій тощо.
До того ж, за словами депутата, такі пацієнти мають інвалідність, і розмір їхньої пенсії не дозволяє доплачувати велику різницю вартості оригінального препарату.
Дмитрієва наголосила, що в низці країн Європи пацієнтам, які перенесли трансплантацію, препарати призначаються не просто за діючою речовиною, а конкретного виробника, і вони повністю безкоштовні.
В Україні ж часом пацієнти через високу доплату за звичний препарат змушені переходити на безкоштовні генерики чи аналоги, однак при цьому будуть змушені проводити багато аналізів, коригувати лікування і мають високий ризик ускладнень внаслідок зміни препарату.
"Щоб перевести пацієнта на генерики, має бути постійний контроль, тоді держава має робити ці аналізи для пацієнтів безкоштовно. І головне - держава має забезпечити гарантію, що через пів року цей препарат не буде змінений на інший", - вважає Дмитрієва.
Своєю чергою лікар-трансплантолог Владислав Закордонець зауважив, що переведення пацієнта з одного препарату на інший можливий лише за медичними показаннями, а не з економічних розрахунків.
"Якщо переводити на будь-який генерик, незважаючи на назви виробників, реакцію неможливо спрогнозувати. Це ризик для здоровʼя і життя пацієнтів. І... це призведе до збільшення витрат державних коштів на десятки тисяч гривень", - наголосив Закордонець.
За його словами, в Україні зараз живуть близько 5 тисяч людей з пересадженими органами, усі вони потребують пожиттєвого прийому препаратів. Певній групі пацієнтів, яким проведено трансплантацію нирок, печінки, серця, необхідно продовжити прийом імуносупресивного препарату, який їм був виписаний на самому початку лікування як безоплатний, а тепер, після змін у переліку, став недоступним через велику різницю, яку необхідно доплачувати.
Як повідомлялося, на початку вересня 2024 року МОЗ затвердило Перелік лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. Зокрема, до переліку було внесено генеричний лікарський засіб Такні Лонг (МНН такролімус), капсули пролонгованої дії.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк