Екологічні наслідки війни для громад: як оцінити та що робити

Екологічні наслідки війни для громад: як оцінити та що робити

Укрінформ
7 лютого, 14:30 - пресконференція на тему: «Екологічні наслідки війни для громад: як оцінити та що робити?».

Організатор: ГО "Національний екологічний центр України".

Учасники: Руслан Гаврилюк - голова Національного екологічного центру України, національний координатор Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства; Віталій Гулевець - експерт з геоінформаційних систем; Інна Тимченко - кандидат технічних наук, керівник проєкту "Оцінка екологічних наслідків війни для громад" (онлайн).

Модератор: Дмитро Іванов - менеджер з комунікацій ГО "Національний екологічний центр України".

Питання до обговорення:

  • Як оцінювати шкоду, спричинену довкіллю від війни?
  • Які методики для оцінки використовувати?
  • Чи існують покрокові інструкції для громад — як діяти в таких випадках?
  • Як долати чи зменшувати цю екологічну шкоду?

Коротко. Впродовж 2023 року Національний екологічний центр України в рамках спеціального проєкту проводив пілотну оцінку екологічних наслідків війни для 5 громад в Миколаївській та Сумській областях - тих громад, які постраждали внаслідок російської агресії, а деякі досі перебувають під обстрілами. На цьому прикладі науковці та експерти проєкту описали та використали наявні методики оцінки шкоди довкіллю, проаналізували наслідки та готові запропонувати органам самоврядування тих громад, що постраждали внаслідок війни, алгоритми такої оцінки та рекомендації зі зменшення чи подолання подібних наслідків.

Учасники заходу представлять результати проєкту та оприлюднять проблемні екологічні питання, які стоять перед громадами.

Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com.

Акредитація триватиме до 13:00 7 лютого 2024 року,  для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram.

Підсумкові матеріали:

На Миколаївщині вміст сірки та фосфору в ґрунтах подекуди у 20 разів вищий за норму - експерт

Результати дослідження стану ґрунтів у прифронтових громадах Миколаївщини викликають серйозні запитання до майбутнього господарської діяльності на цих територіях. Подекуди вміст токсичних елементів перевищує фонові показники у 20 разів.

Про це розповів голова ГО «Національний екологічний центр України» Руслан Гаврилюк під час презентації в Укрінформі дослідження «Оцінка екологічних наслідків війни для громад».

«Ми дослідили ситуацію з довкіллям в семи прифронтових громадах Миколаївської та Сумської областей. Оцінювали стан лісів, робили аналіз токсичних елементів в ґрунтах, в овочах, аналіз якості питної води та стану об'єктів природно-заповідного фонду, адже громади вже зараз мають ухвалювати рішення щодо поводження з водою, землею, відновлення лісосмуг <...> І пілотні результати просто вражають», - сказав Гаврилюк.

До прикладу він навів ситуацію із вмістом токсичних речовин в ґрунтах Миколаївської області, взятих на дослідження в зоні, де велися бойові дії.

Аналіз засвідчив перевищення в них вмісту сірки, фосфору, арсену (миш’яку) в 20 разів. Також зафіксоване значне перевищення вмісту марганцю, кадмію, визначити небезпечність яких поки немає змоги, бо відсутні показники гранично допустимої концентрації цих речовин.

«Є низка речовин, по яких ми не можемо навіть визначити, чи перевищують їх показники фонові значення, які були до війни, бо їх ніхто для ґрунтів не встановлював. А ще є забруднювачі, що їх несе на наші землі російська зброя, які нам тільки доведеться встановити», - підкреслив експерт.

Він зауважив, що такі результати були отримані із зразків ґрунтів, вилучених не лише в місцях безпосереднього влучання снарядів, а й у місцях, де такого влучання не було, а бойові дії велися поруч. Ці результати викликають серйозне занепокоєння щодо майбутнього земель, які традиційно використовуються для ведення господарської діяльності.

На переконання Гаврилюка, суми збитків довкіллю, заподіяних внаслідок російсько-української війни, які озвучує Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, будуть у підсумку набагато вищими.

«Про це свідчить наш пілотний проєкт. Але для того щоб отримати реальну картину, потрібні більш масштабні роботи. І водночас вже потрібно думати, що з цим робити і як відновлювати довкілля. Це виклик не лише для України. Це виклик для всього Європейського континенту», - сказав еколог.

Як повідомлялося, за інформацією Міндовкілля, під час повномасштабного вторгнення зафіксовано майже 3,6 тис. російських злочинів проти довкілля. Ворог уже завдав збитків на 2,2 трлн грн, і ці цифри щодня зростають. Через постійні обстріли утворилося понад 750 тис. тонн відходів руйнації, якими забруднено 30 млн га території.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-