Презентація звіту щодо викрадених росією активістів на окупованих територіях

Презентація звіту щодо викрадених росією активістів на окупованих територіях

Укрінформ
28 червня, 12:00 - презентація звіту щодо викрадених росією активістів на окупованих територіях.

Організатори: Медіацентр Україна — Укрінформ.

Учасники: Наталія Охотнікова - радниця з прав людини ZMINA; Марія Квіцінська - експертка з Європи та Центральної Азії Всесвітньої організації проти тортур (ОМСТ); Олександр Кононенко - представник Уповноваженого ВРУ з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони; Ганна - подруга викраденої волонтерки Маргарити Харенко; Олександра Столяр - мама викраденої активістки Ірини Навальної; Ангеліна - родичка викраденого волонтера Ярослава Жука; Олександр Зюзь - представник Офісу Генерального прокурора.

Теми для обговорення:

–  Кого з активних громадян росія найчастіше викрадає? 

–  Про яку кількість насильницьки зниклих відомо правозахисникам та державі? 

–  В якому регіоні найбільше зникло людей? 

–  Що має зробити Україна та світ, щоб повернути українських громадян?

Чому це цікаво?

Росія викрадає українців ще з 2014 року на окупованих територіях, але після повномасштабного вторгнення випадків зникнення людей стало набагато більше. РФ робить це свідомо, аби придушити активний опір українців в окупації. Центр прав людини ZMINA протягом повномасштабної війни збирав дані про насильницькі зникнення та підготував відповідний звіт.

Формат заходу – офлайн (Зала 1).

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/, українською та англійською мовами.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w

Підсумкові матеріали:

Правозахисники: Росія викрала понад 560 українських активістів, найбільше – на Херсонщині

Російська Федерація з початку повномасштабної війни викрала 562 активних українців, зокрема, волонтерів, освітян, журналістів.

Про це радниця центру з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова повідомила, презентуючи у Медіацентрі Україна — Укрінформ звіт про викрадення та затримання активістів.

“Ми зафіксували принаймні 562 випадки викрадень активних громадян, що відбулися на території дев’яти регіонів України. На момент публікації цього звіту 311 активних громадян ще не звільнені або їх доля невідома. Ми також знаємо, що 235 людини повернулись додому, а 16, на жаль, були знайдені мертвими”, – сказала Охотнікова.

За її словами, під активними громадянами дослідники мають на увазі громадських активістів, правозахисників, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, юристів, освітян, релігійних діячів та інших, тобто тих, хто чинив опір окупації та залишався на боці України.

“І ми дізналися, що найчастіше Росія викрадає громадських активістів та волонтерів (323 особи). Другою за чисельністю група – представники органів місцевого самоврядування (128 осіб). Також росіяни часто викрадають родичів активних громадян (32 особи), освітян, зокрема директорів шкіл, вихователів, вчителів української мови та літератури, а також історії України (30 осіб). Наступною за чисельністю групою є журналісти (18 осіб)”, – підкреслила Охотнікова.

Дослідники збирали дані як з відритих джерел, якісно перевіряючи інформацію за міжнародними протоколами, так і під час опитування членів родин затриманих та викрадених, їхніх знайомих, а також імовірних свідків.

За даними радниці центру ZMINА, жертвами викрадень ставали як чоловіки, так і жінки, молодь, діти, люди старшого віку, хронічно хворі. Однак переважна більшість з викрадених – це чоловіки різного віку від 18 до 70+ років (451 особа). Кожна п’ята жертва насильницьких зникнень – це жінка (110 осіб). Найбільша кількість викрадень та затримань сталися в Херсонській області (258 випадків). На другому місці – Запорізька область (110 випадків). А третьою є Донецька область (67 випадків на новоокупованих територіях цієї області).

Правозахисниця наголосила на тому, що викрадення українців розпочалися з першого ж дня повномасштабної війни та продовжувались протягом всього періоду окупації. Така тактика Росії є спланованою, аби придушити український спротив на окупованих територіях. Людей викрадали переважно за списками, а більшість викрадень супроводжувалась фізичним та психологічним впливом різного ступеню жорстокості.

На думку Охотнікової, ще однією ціллю викрадення людей є намагання Росії збільшити обмінний фонд. “На окупованих територіях проводяться масштабні фільтраційні заходи. Жертвами окупантів найчастіше стають чоловіки призовного віку. В першу чергу – ветерани АТО/ООС, колишні військові та правоохоронці, проукраїнські активісти. Їх, скоріше за все, планують обмінювати на російських військових, навіть за умови, що українці не брали участі у бойових діях у 2022-2023 роках”, - зазначила вона.

Аналіз, проведений ZMINA, засвідчив, що російські військові та представники окупаційної влади використовують для викрадення людей новітні технології: білінг мобільних телефонів, використання записів камер відеоспостереження, застосування програм розпізнавання облич.

Експертка з Європи та Центральної Азії Всесвітньої організації проти тортур (ОМСТ) Марія Квіцінська зазначила, що насильницькі зникнення цивільних можна вважати злочином проти людяності. “На це вказує велика кількість жертв та продовження цих практик з боку РФ вже понад рік, а ще навмисне та усвідомлене тримання викрадених без звʼязків із зовнішнім світом і недопуск до них адвокатів, міжнародних структур”, - сказала вона.

Дослідження підготовлене за підтримки Freedom House. Воно тривало з лютого 2022 року до червня 2023 року.

В Україні розслідують понад 3300 проваджень за фактами викрадення цивільних - представник Офісу генпрокурора

В Україні розпочато досудове розслідування у понад 3300 кримінальних провадженнях за фактами викрадення та незаконного позбавлення волі цивільного населення.

Про це представник Офісу генерального прокурора Олександр Зюзь сказав під час презентації у Медіацентрі Україна - Укрінформ звіту про викрадення та затримання активістів.

“В Україні розпочато досудове розслідування у 3305 кримінальних провадженнях за фактами викрадення та незаконного позбавлення волі цивільного населення. По цих досліджуваннях встановлено 13 676 цивільних осіб, яких утримувала чи продовжує незаконно утримувати окупаційна адміністрація Російської Федерації. 1655 осіб по цих кримінальних провадженнях визнані потерпілими”, - сказав Зюзь.

За його словами, у рамках справ про підозру повідомили 99 особам, до суду було направлено 26 обвинувальних актів щодо 66 осіб. Суди ухвалили 5 вироків та засудили 7 громадян.

“Ці відомості не можуть у повній мірі відображати фактичну кількість цивільного населення, протиправно позбавленого волі, оскільки наразі відсутня можливість проведення слідчих процесуальних дій на тимчасово окупованих територіях”, - додав представник Офісу генпрокурора.

Як наголосив представник Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони Олександр Кононенко, нині суспільство звертає недостатньо уваги на цивільних заручників.

“Ця проблема, можливо, навіть стоїть ще гостріше, ніж проблема військовополонених. Цивільні заручники самі по собі не мали такої організованої ланки й кожна людина самостійно зіштовхнулася із ситуацією, в якій опинилася. Навіть на тимчасово окупованих територіях, коли наші ЗСУ та сектор безпеки були змушені тимчасово відступити, цивільні у першу чергу висловлювали свою проукраїнську позицію, нагадували про державу. Саме за це багато з них було затримано та опинилися у катівнях і несуть за це несправедливу відповідальність. Вважаю, що держава має звернути на це увагу”, - підкреслив він.

Як повідомлялося, презентовано результати дослідження про викрадення та затримання активних громадян, яке тривало з лютого 2022 року до червня 2023 року. Вдалося встановити, що Російська Федерація з початку повномасштабної війни викрала 562-х активних українців, зокрема волонтерів, освітян, журналістів. Кожна п’ята викрадена людина – жінка. Найбільше активних українців зникло у Херсонській області.

Відео:

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-