Як пришвидшити стягнення активів агресора під час війни: інструменти, пріоритети та законодавчі ініціативи

Як пришвидшити стягнення активів агресора під час війни: інструменти, пріоритети та законодавчі ініціативи

Укрінформ
12 травня, 12:00 - пресконференція на тему: «Як пришвидшити стягнення активів агресора під час війни: інструменти, пріоритети та законодавчі ініціативи».

Організатори: Медіацентр Україна — Укрінформ.

Учасники: Інна Богатих - директор Департаменту санкційної політики Міністерства юстиції України; Гліб Канєвський - голова StateWatch; Роман Стеблівський - аналітик StateWatch; Сергій Мільман - засновник та  СЕО  YouControl (онлайн).

Теми до обговорення:

  • Презентація онлайн-інструменту для аналізу конфіскації активів агресора.
  • Законодавчі ініціативи, які мають посилити стягнення активів агресора в Україні.
  • Як сервіс YouControl допомагає виявляти активи та зв'язки.

Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w

Підсумкові матеріали:

StateWatch і YouControl створили реєстр олігархів рф, які мають власність в Україні

Експертна організація StateWatch і аналітична система YouControl представили реєстр російських олігархів, які мають активи у нашій країні.

Презентація ресурсу відбулася під час пресконференції на тему “Як пришвидшити стягнення активів агресора під час війни: інструменти, пріоритети та законодавчі ініціативи” в Медіацентрі Україна — Укрінформ.

Як розповів голова StateWatch Гліб Канєвський, у реєстрі зібрано відомості про 53 російських товстосумів зі списку Форбс 2021 року, які володіють 112 компаніями в Україні. “Поміж таких фігурантів як фрідман і дерипаска є кілька десятків маловідомих українцям осіб, котрі мають широкі мережі бізнесу на наших теренах. У їхній власності є й готелі, і торговельні мережі, і ТРЦ, й надровидобувні компанії, які можуть впливати на політику цілих регіонів та окремих галузей енергетики. У межах санкцій проти рф ці активи, на нашу думку, мають стягуватися в першу чергу. Адже належать найбагатшим людям держави-агресора”, - вважає Канєвський.

За його словами, номінальна вартість корпоративних прав цих компаній - 6 мільярдів гривень. Але насправді неможливо точно підрахувати, скільки цей бізнес коштує. Приміром, активи дерипаски зараз не в найкращому економічному стані, тож українському урядові ще треба докласти зусиль, щоб, приміром, відновити роботу Миколаївського глиноземного заводу, який зараз повертають у державну власність.

“Але тут питання більше не в економіці, а в національній безпеці. Ми, представники громадськості, вбачаємо у процесі стягнення більш стратегічне питання, ніж просто залучення коштів, хоча це також важливо. Завдання - викорінити російський бізнес з України у принципі, щоб він надалі не мав жодного впливу ані на політичні процеси, ані на інформаційну, ні на культурну політику держави, ні на інші сфери життя, які, на нашу думку, були просто просякнуті впливом кремля через російських олігархів та бізнесменів в Україні”, - наголосив голова StateWatch.

За словами Канєвського, у відповідь на виклики, які стоять перед українською державою і, зокрема, перед Мін’юстом як органом, що відповідає за стягнення активів, та РНБО як ключовою інституцією з накладення санкцій на осіб, які загрожують національній безпеці, громадськість і вирішила створити інструмент контролю з узагальненою інформацією про те, кого мають стосуватися стягнення, за що і що треба стягнути. Для цього заручилися підтримкою міжнародних партнерів — зокрема, Празького центру громадянського суспільства.

Як повідомлялося, за два роки до початку повномасштабного вторгнення в Україні працювали 13 тис. компаній, прямо чи опосередковано пов’язаних із державою-агресором. За даними YouControl, у 2021 році загальний обсяг українських активів з російською часткою чи бенефіціарами оцінювали у 9 млрд дол.

На сьогодні відомо про 30-50 великих активів підсанкційних осіб, які можна стягнути на користь держави - Мін'юст 

На сьогодні в Україні відомо про 30-50 великих активів підсанкційних осіб, які можна стягнути на користь держави.

Про це розповіла директорка Департаменту санкційної політики Міністерства юстиції Інна Богатих на пресконференції в Медіацентрі Україна — Укрінформ.

"На сьогодні у нас є 27 рішень РНБО, якими застосовано санкції блокування до близько 6800 осіб. Активи виявлено у 230-250 осіб. Якщо говорити про якісь значні групи активів, то ми на сьогодні маємо орієнтовно інформацію про 30-50 таких великих активів", - сказала Богатих.

Вона нагадала, що стягувати активи підсанкційних осіб можливо тоді, коли до цих осіб після 24 травня 2022 року застосовано санкції блокування, які передбачені змінами до закону про санкції. І ці зміни, за її словами, є унікальним інструментом, що запровадила Україна і якого ніде нема у світі. Інші умови, необхідні для стягування активів, зауважила Богатих, - це наявність самих цих активів у підсанкційної особи на території України і підстави для застосування санкцій стягнення.

"Після появи відповідних указів Президента на підставі рішень РНБО Мін'юст набуває повноважень щодо перевірки підсанкційних осіб на наявність активів і підстав для застосування санкцій стягнення", - сказала директорка Департаменту Мін'юсту.

На сьогодні, за її словами, Міністерство юстиції подало 20 позовів щодо таких осіб з великими активами, з яких задоволено 19 і 17 набрало чинності. Не набрало чинності поки що рішення по підсанкційному російському олігарху Олегу Дерипасці та колаборанту і гауляйтеру тимчасово окупованої Херсонщини Володимиру Сальдо.

Водночас Богатих переконана, що оскільки РНБО зараз досить активно приймає нові рішення про санкції щодо осіб, які ведуть ворожу до України політику, то кількість таких осіб із активами в Україні буде збільшуватися.

При цьому вона не змогла назвати суми великих активів, які можуть бути стягнуті на користь держави.

"Загалом Мін'юст зараз не може назвати суму, яка на сьогодні може вважатися стягненою у дохід держави, бо грошової оцінки такої суми нема, але ми точно працюємо не в мінус", - сказала директорка Департаменту.

Відповідаючи на запитання щодо представників росії та білорусі серед тих осіб, у яких виявлено активи, Богатих зазначила, що Мін'юст не ділить підсанкційних осіб за національною приналежністю.

"Серед цих 230-250 осіб є в тому числі і громадяни України. Тому сказати, скільки там росіян, білорусів, ми не можемо. Ми розглядаємо їх виключно як осіб, що підтримують державу-агресора, і тому їх національність абсолютно неважлива з цієї точки зору", - підкреслила вона.

Говорячи про можливість стягнути активи з осіб, щодо яких були застосовані санкції до 24 лютого 2022 року, Богатих пояснила, що до цього часу в Україні існувала санкція блокування, але вона була обмежена і не передбачала можливість блокування активів, якими підсанкційні особи володіють опосередковано. Сьогодні ж існує практика, коли санкція блокування до осіб, щодо яких вона була раніше застосована, застосовується повторно, уже в розширеному вигляді.

"Тобто, коли блокуються уже активи не тільки ті, які прямо їм належать, а й ті, щодо яких є перевірена і достатня інформація про їх опосередковане володіння активами. Якщо така інформація є, вона перевірена, то до особи може бути повторно застосована санкція уже в новій, більш розширеній редакції", - сказала директорка Департаменту.

Як повідомлялося, наразі Україна не може нічого робити з активами на території рф, але відповідну інформацію департамент продовжує збирати та консолідує. Найбільша увага приділяється саме активам, розташованим на території нашої країни. Також триває робота над створенням Державного реєстру санкцій.

YouControl знайшла більш як 25 тисяч юридичних осіб в Україні, які мають зв'язок з рф і рб

Аналітики системи YouControl знайшли понад 25 тисяч юридичних осіб в Україні, які мають зв'язок з росією та білоруссю.

Про це розповів засновник СЕО YouControl Сергій Мільман на пресконференції в медіацентрі Україна — Укрінформ.

"Від початку повномасштабного вторгнення ми переорієнтувалися, щоб відшукувати російський слід серед українського бізнесу. І наразі аналітиками YouControl знайдено більш як 25 тисяч юридичних осіб, які мають зв'язок з рф і рб", - сказав він.

Крім цього, за словами Мільмана, у системі YouControl відображається інформація ризиків зв'язків юридичних компаній, що є в Україні, з країнами, недружніми до України. Серед них - Китай, Північна Корея, Куба, Нікарагуа тощо.

"Усі компанії, які ми знайшли, мають зв'язок з рб і рф і передавали інформацію у правоохоронні органи", - зазначив Мільман.

Серед найбільших мінусів щодо пошуку і стягнення активів підсанкційних осіб він назвав відсутність Державного реєстру арештованих активів. "Такий реєстр дуже потрібний, але зараз свій механізм контролю запропонувала компанія StateWatch, і це добре. Ці активи завдяки контролю громадськості мають бути реалізовані з максимальною ефективністю, далі ці гроші будуть іти на відновлення України або на ЗСУ", - сказав Мільман.

Як повідомлялося, наразі Україна не може нічого робити з активами на території рф, але відповідну інформацію департамент продовжує збирати та консолідує. Найбільша увага приділяється саме активам, розташованим на території нашої країни. Також триває робота над створенням Державного реєстру санкцій.

На сьогодні в Україні відомо про 30-50 великих активів підсанкційних осіб, які можна стягнути на користь держави.

Відео:
 

Video:

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-