Україна зазнає тиску від втручання тютюнової індустрії. Дані Глобального індексу втручання

Україна зазнає тиску від втручання тютюнової індустрії. Дані Глобального індексу втручання

Укрінформ
11 листопада, 10:30 - презентація третього Глобального індексу втручання тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я в Україні

Організатор: ГО «Життя».

Учасники: Дмитро Купира - виконавчий директор ГО «Життя»; Сергій Миткалик - виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб»; Отто Стойка - лікар-методист Центру громадського здоров’я МОЗ України; Гліб Колесов - юрист Центру демократії та верховенства права.

Коротко. Під час пресконференції оголосять місце України в рейтингу з 80 країн за Індексом втручання та лобізму тютюнової індустрії та обговорять рекомендації щодо протидії тиску тютюнового бізнесу на нашу державу.

Учасники пресконференції розкажуть про те, як тютюнова індустрія знаходила можливості затримувати, перешкоджати та дискредитувати нові законодавчі ініціативи у сфері контролю над тютюном. Ми також назвемо імена лобістів у парламенті, які діяли в інтересах тютюнової індустрії.

Третій звіт про Індекс втручання тютюнової індустрії в Україні, ґрунтується на даних, зібраних за період від 1 січня 2020 року до 31 березня 2021 року та підготовлений організаціями громадянського суспільства, оцінює, як українська влада реагує на тактику втручання тютюнової промисловості, використовуючи або уникаючи застосування Статті 5.3 РКБТ ВООЗ та її Керівних принципів.

Довідково. Глобальний індекс втручання тютюнової індустрії був вперше запроваджений Альянсом у Південно-Східній Азії з боротьби проти тютюну (South-East Asia Tobacco Control Alliance) як регіональний звіт за підтримки проєкту «Зупинимо тютюнові організації та вироби» Благодійного Фонду Блумберга та є частиною глобальної публікації Всесвітнього центру ефективного управління контролем над тютюном (Global Centre for Good Governance in Tobacco Control) у Школі глобальних досліджень Університету Таммасат.

Додаткова інформація за тел.: 063-344-12-69 (Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя») або e-mail: dmytro.p@center-life.org

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com

У зв'язку з карантинними заходами кількість місць обмежена. 

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

При вході в Укрінформ обов'язкове вимірювання температури тіла безконтактним термометром і прохід через дезинфікуючу рамку. Відповідно до Постанови МОЗ №-18 від 19 жовтня 2021 року присутність на заході лише за наявності в усіх його учасників Covid-cертифікату або негативного ПЛР-тесту (строк дії 72 години) та обов`язкової наявності засобів індивідуального захисту (захисних масок, респіраторів) за дотримання соціальної дистанції 1,5 м.

Підсумкові матеріали:

Україна зазнає тиску від тютюнової індустрії - дані Глобального індексу втручання

Україна зазнає тиску від тютюнової індустрії, посівши 52 місце із 80 держав рейтингу третього Глобального індексу втручання тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я держави.

Такі висновки й дані результатів міжнародного дослідження оприлюднила ГО «Життя» на пресконференції в Укрінформі.

Україна посіла 52 місце із 80 держав рейтингу. Експерти оцінили рівень втручання тютюнової промисловості на політику держави Україна у 64 бали зі 100 можливих. Згідно з результатами попереднього Індексу втручання тютюнової промисловості, у 2020 році Україна отримала 68 балів.

«Цього року Україна отримала на 4 бали менше, що демонструє позитивну динаміку у зниженні рівня втручання тютюнової індустрії у формування та здійснення державної політики захисту населення від шкоди тютюну. Попри це вплив тютюнової індустрії на роботу уряду та парламенту залишається на рівні, який перешкоджає виконанню Україною Цілі №3 сталого розвитку ООН та поглибленню імплементації Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Зниження втручання тютюнової індустрії у політику охорони здоров’я розблокує ухвалення антитютюнових законодавчих ініціатив, які врятують тисячі життів українців», – наголосив виконавчий директор ГО «Життя» Дмитро Купира.

Найвищий бал втручання тютюнової індустрії у політику держави зафіксовано у Домініканської Республіки – 96 балів, найнижчий у держави Бруней Даруссалам – 15 балів. За методологією дослідження, що вищий бал, то сильніше втручання тютюнової індустрії.

Згідно з дослідженням, 2020 рік для України характеризувався тим, що тютюнова індустрія використовувала скрутну ситуацію боротьби країни з пандемією COVID-19. Через свої групи впливу у парламенті індустрія постійно займалася «законодавчим спамом» та блокувала ухвалення комплексного антитютюнового законопроєкту.

«Неприпустимо, коли під час пандемії COVID-19 тютюнова промисловість намагається надавати допомогу державі, водночас вимагаючи зменшення акцизів на тютюнові вироби, коли куріння на 50% підвищує ризик смертності від ускладнень COVID-19. Україна як держава, яка ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, відмовлятиметься від такої співпраці, дотримуючись статті 5.3 Конвенції та її керівних принципів», – наголосив лікар-методист Центру громадського здоров’я МОЗ України Отто Стойка.

Як вважають учасники заходу, попри агресивні спроби тютюнової індустрії підірвати політику підвищення акцизів на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи), уряд та Верховна Рада змогли відстояти ефективне рішення про гармонізацію акцизів на ТВЕН та сигари до рівня сигарет. З 1 січня 2021 року вступили в дію норми Закону № 466-IX і лише за перші 9 місяців 2021 року доходи Держбюджету від акцизів на ТВЕНи склали близько 10,5 млрд гривень, у той час як за весь 2020 рік доходи від акцизів на ТВЕН становили 1,7 млрд грн.

«Україна гармонізувала оподаткування сигарет та ТВЕН, що дозволило Держбюджету отримати додаткові надходження. Тютюнова індустрія намагалася скасувати підвищення акцизів, однак завдяки вчасному інформуванню та суспільному резонансу державі вдалося захистити ефективне рішення. Це доводить необхідність запровадження в Україні на рівні законодавства декларування та звітності про будь-які контакти представників держави та тютюнової індустрії», – зазначив Сергій Миткалик, голова правління ГО «Антикорупційний штаб».

Дослідження вимірює ефективність урядів щодо захисту політики охорони здоров’я від втручання тютюнової промисловості та ефективних стратегій протидії цьому втручанню, які мають впроваджуватися урядом на державному рівні. Результати третього звіту Індексу втручання тютюнової індустрії в Україні ґрунтуються на даних, зібраних за період від 1 січня 2020 року до 31 березня 2021 року.

Глобальний індекс втручання тютюнової промисловості фіксує сім індикаторів впливу на державну політику: конфлікт інтересів, превентивні заходи, прозорість, непотрібна взаємодія, преференції для промисловості, діяльність індустрії у сфері «корпоративної соціальної відповідальності», участь тютюнової індустрії у розробці політик.

Згідно з висновками дослідження, зменшити вплив тютюнової індустрії на державну політику охорони здоров’я допоможе впровадження практик реалізації керівних принципів ВООЗ, які зокрема, рекомендують встановити систему звітування про контакти представників держави з представниками тютюнової промисловості.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-