Презентація рейтингу «Юридична та формальна незалежність державних установ в Україні»

Презентація рейтингу «Юридична та формальна незалежність державних установ в Україні»

Укрінформ

29 червня о 10:00 відбудеться презентація рейтингу «Юридична та формальна незалежність державних установ в Україні» (Зала 2).

Організатори: Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД, Україна), Інститут економічних та соціальних реформ (INEKO, Словаччина)

Учасники: Павло Вишебаба - комунікаційний директор МЦПД, модератор; Єгор Киян - експерт з економічних питань «Міжнародного центру перспективних досліджень» (МЦПД);  Петер Голяш - директор «Інституту соціальних та економічних реформ» (INEKO, Словаччина); Юлія Проценко молодший експерт з економічних питань МЦПД; Альжбета Тібенська - аналітик «Інституту соціальних та економічних реформ».

Запрошені: представники державних органів влади, представники органів місцевого самоврядування, громадські організації, експерти, засоби масової інформації та усі зацікавлені в цій темі.

Питання до обговорення:

Презентація рейтингу «Юридична та формальна незалежність державних установ в Україні».

Презентація словацького досвіду щодо незалежності органів державного управління.

Експертна дискусія щодо питань, які сприятимуть підвищенню незалежності державних установ.

Мата заходу: Презентувати новий рейтинг незалежності 17-ти ключових державних установ України та провести дискусію на основі досліджуваних питань пов’язаних з потенціалом інституцій, покращенням громадського контролю за функціонуванням державних органів влади.

Довідково. Захід проводиться в рамках ініціативи «Зміцнення демократичної стійкості ключових державних інституцій в Україні», яка здійснюється Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД) у партнерстві з Інститутом економічних та соціальних реформ у Словаччині (INEKO). Ініціатива фінансово підтримується за програмою Посольства США в Україні (U.S. Embassy in Ukraine).

Проєкт спрямований на підвищення ефективності державних органів та органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства у сфері створення та нагляду за регіональною політикою, управління державними підприємствами, моніторингу бюджетів та відкритості місцевої влади.

Мови: українська / англійська (синхронний переклад забезпечується).

Реєстрація учасників: просимо Вас підтвердити участь за електронною адресою: j.protsenko@icps.com.ua із зазначенням імені, організації, яку ви представляєте, та контактних даних.

Акредитація представників ЗМІ: vyshebaba@icps.com.ua

У зв'язку з карантинними обмеженнями кількість місць обмежена. 

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу:  https: //www.youtube.com/user/UkrinformTV та Фейсбук сторінці МЦПД: https://www.facebook.com/ICPSua

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Офіс генпрокурора та Уповноважений Ради з прав людини очолили рейтинг юридичної незалежності держустанов

Офіс генерального прокурора та Уповноважений Верховної Ради з прав людини очолили рейтинг юридичної незалежності державних установ, який напрацювали в рамках проєкту співпраці Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) у партнерстві з Інститутом економічних та соціальних реформ у Словаччині (INEKO).

Про це під час презентації рейтингу в Укрінформі повідомила молодший експерт з економічних питань МЦПД Юлія Проценко.

"У нашому рейтингу юридичної незалежності державних установ вийшли такі результати: Офіс генпрокурора набрав 74 бали зі 100, Уповноважений Верховної Ради з прав людини теж 74 бали, Національний банк України - 73 бали. Це перша трійка установ, які набрали найбільше балів", - сказала вона.

За словами Проценко, далі у рейтингу із 17 установ в порядку спадання балів Національне антикорупційне бюро, Конституційний Суд, Пенсійний фонд, Верховний Суд, Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, Національне агентство з питань запобігання корупції, Нацполіція, Антимонопольний комітет, Фонд держмайна, Державна фіскальна служба, Державна митна служба, Нацкомісія з цінних паперів та фондових ринків, Державна податкова служба, Рада бізнес-омбудсмена.

"Середній показник по рейтингу установ становить 60 балів зі 100, це небагато, і установам є куди рухатись далі. Через те, що важко було отримати інформацію про зарплату та ще кілька моментів, Рада бізнес-омбудсмена набрала найменше балів, також найнижчий рейтинг у Державної податкової служби, Нацкомісії з цінних паперів, Державної митної служби та Державної фіскальної служби", - сказала вона.

Проценко наголосила, що під час дослідження перевіряли та оцінювали українське законодавство, аналіз показує, що потрібно надалі працювати над його вдосконаленням. Також вона звернула увагу, що в рамках дослідження експерти аналізували виключно юридичну незалежність за 5 критеріями.

Так, за критерієм призначення керівного органу та членів правління досліджували питання, пов'язані із процесом відбору та призначення членів правління, також досліджували критерій звільнення посадових осіб, зокрема аналізували, чи можливе звільнення з політичних причин, пов'язане з вчиненням злочину та чи відбувається звільнення одним чи кількома суб'єктами, законодавчу обґрунтованість звільнення.

Проценко зауважила, що за критерієм суверенітету та конституційних основ дослідники аналізували, чи є установа незалежною при ухваленні рішень, чи можуть впливати інші фактори, чи прописано в Конституції правове регулювання установи та порядок призначення голови і заступників кожної з установ, питання формування бюджету установи.

Крім того, дослідники враховували критерій щодо доходів посадових осіб і службовців - інформація щодо оплати праці голови, заступників та спеціалістів державних установ. Проценко звернула увагу, що лише у двох установах така інформація була опублікована на сайті - НАБУ і Пенсійний фонд, до решти установ направляли запити та досліджували декларації.

За критерієм щодо процесу відбору на посаду керівника установи та співробітників дослідники вивчали: подають кандидати резюме, мотиваційні листи; володіють іноземними мовами; відкриті вакансії для іноземців; проводять онлайн-трансляції відбору кандидатів.

Як зазначив під час пресконференції експерт з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян, мета дослідження - проаналізувати потенціал інституційної незалежності ключових держорганів України, продемонструвати найбільш та найменш законодавчо захищені від впливу державні інституції, покращити громадський контроль за функціонуванням державних органів.

За результатами дослідження експерти напрацювали рекомендації, серед яких посилення громадського контролю через оприлюднення результатів діяльності державних органів. Для державних органів, які мають Правління, рекомендують посилити роль, яку вони відіграють при перевірці рішень, ухвалених керівництвом. Для досягнення критеріїв незалежності члени Правління не мають бути залежними від керівництва. При призначенні членів керівних органів необхідно уникати концентрації впливу. Також експерти звертають увагу, що положення, встановлені нормативно-правовою базою, повинні чітко та виправдано регулювати підстави для звільнення членів керівного органу. У дослідженні наголошують на необхідності збалансованої політики щодо заробітної плати членів керівних органів держустанов. Крім того, рівень заробітної плати має залежати від результатів діяльності установи, зокрема, її керівництва.

Захід відбувся у межах ініціативи «Зміцнення демократичної стійкості ключових державних інституцій в Україні», яка здійснюється Міжнародним центром перспективних досліджень у партнерстві з Інститутом економічних та соціальних реформ у Словаччині (INEKO).

Ініціатива фінансово підтримується посольством США в Україні та спрямована на підвищення ефективності органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства та державного управління у сфері створення та нагляду за регіональною політикою, менеджменту державними підприємствами, моніторингу бюджетів та відкритості місцевої влади.

Відео (українська):

Відео (англійська):

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-