Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки

Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки

Укрінформ
29 січня, 12:30 - пресконференція на тему: «Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки»

Організатор: Міністерство аграрної політики та продовольства України. 

До участі запрошені: Роман Лещенко - міністр аграрної політики України; Анатолій Мірошниченко - перший заступник Голови Держгеокадастру, д.ю.н.; Сергій Кубах - керівник напряму земельної реформи Програми USAID «АГРО»; Олег Нів’євський - професор Київської школи економіки, експерт із земельних питань; Дмитро Ливч - експерт Easy Business.

Коротко. Земельна реформа може стати рушієм для аграрного сектора і української економіки загалом. Скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель, яке відбулося у 2020 році, є дійсно історичним рішенням. Проте, щоб перевагами реформи могли скористатися землевласники, територіальні громади і бізнес, необхідно продовжити плідну законодавчу роботу та реорганізацію органів влади, які займаються земельними питаннями.

Учасники заходу обговорять основні етапи земельної реформи, заплановані на 2021 рік. Завдяки запуску Державного аграрного реєстру будуть виправлені помилки в кадастрі та надаватиметься державна підтримка. Упровадження електронних торгів унеможливить незаконне виведення земель із державної та комунальної власності та дасть змогу купувати права на землю на прозорих конкурентних засадах. Створення Фонду часткового гарантування кредитів забезпечить розвиток іпотечного кредитування та доступні для малих агропідприємств позики.

Держгеокадастр має стати сервісно орієнтованою службою. Планується скасування  процедури погодження та експертизи землевпорядної документації. Водночас, громади отримають право розпоряджатися землями, розташованими за межами населених пунктів. У відання громад перейдуть близько 2,5 млн га сільськогосподарських земель.

Для того, щоб  запуск ринку землі був ефективним, ще необхідно ухвалити пакет законопроєктів і постанов Кабінету Міністрів України, які заповнять юридичні прогалини в законодавстві та забезпечать прозорі земельні відносини.

Також експерти розглянуть економічні наслідки земельної реформи для української економіки та можливості, що їх отримають землевласники та інвестори.

Просимо акредитуватися та надіслати запитання до спікерів до 20:00 28 січня за електронною адресою: nataliya.kramar@pleon.ua, тел..: +38050 984 62 46

Акредитовані ЗМІ отримають посилання на онлайн-трансляцію заходу а надіслані запитання будуть передані спікерам, які озвучить модератор, та прескіт з матеріалами пресподії.

Важливо! У зв’язку з карантинними заходами фізична присутність на заході обмежена. Якщо ви бажаєте прийти на пресконференцію особисто - повідомте про це при акредитації і чекайте на підтвердження. Організатори залишають за собою право відмовляти у фізичній присутності на заході.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV 

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

При вході в Укрінформ обов'язкове вимірювання температури тіла безконтактним термометром і прохід через дезинфікуючу рамку. Вхід в зал тільки у масках та рукавичках. Дотримання дистанції 1,5 м.

Підсумкові матеріали:

Впровадження земельного та антирейдерського законодавства захистить аграріїв – Лещенко

Ухвалення пакету земельних законів, антирейдерського закону, відкриття даних Держгеокадастру захистять українських аграріїв від рейдерських атак. Про це в Укрінформі на пресконференції «Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки» заявив міністр аграрної політики Роман Лещенко.

Він зазначив, що у 2015-2018 роках досить часто здійснювалися протиправні дії у реєстрі майнових прав і рейдерство процвітало на території України.

«Ми на ці речі зреагували антирейдерським законом. Ми так само провели дуже серйозну роботу в частині провадження сучасних електронних сервісів», - заявив Лещенко.

Він також наголосив, що велику роль у протидії рейдерству зіграло відкриття даних Держгеокадастру. За останній період в публічній кадастровій карті України відображаються відомості про об'єкти державного земельного кадастру, дуже велика кількість відомостей щодо земельних ділянок.

«І Держгеокадастр на виконання антирейдерського закону активно проводить зміни. В тому числі, що стосується відомостей до 2012 року, які перебували на паперових носіях», - зауважив міністр.

Він додав, що найбільша кількість правопорушень в сфері безоплатної приватизації землі здійснювалася в період функціонування саме паперової форми, в той час коли був неконтрольований процес виділення земельних ділянок.

«Автоматизований обмін даними між Держаним земельним кадастром та іншими державними реєстрами практично був відсутній. В процесі реалізації і здійснення аудиту в середині 2020 року ми були шоковані, бо фактично не було нормального обміну даних щодо земельних ділянок навіть між Міністерством юстиції та Держземкадастром. В Україні створилася ситуація, коли по факту один і той самий громадянин міг декілька разів скористатися правом безоплатної приватизації, і система обміну даними не сигналізувала, що ця особа зловживає своїм правом», - розповів урядовець.

Він також сказав, що великі надії покладає на закону про національну інфраструктуру геопросторових даних, який дозволяє сформувати великий портал даних про земельні, водні, лісові ресурси, корисні копалини, про власників землі.

«Ми вже напрацювали відповідний геопортал, і він буде представлений українському суспільству на початку лютого. Це буде революція в системі земельних відносин», - запевнив Лещенко.

Як повідомляв Укрінформ, 5 грудня 2019 року Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству”. Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» був ухвалений парламентом 31 березня 2020 року, Закон «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» – 13 квітня 2020 року.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-