Презентація книги “В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам’ять”

Презентація книги “В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам’ять”

Укрінформ
21 вересня, 11:00 - презентація книги “В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам’ять”

Організатор: Український інститут національної пам’яті

Учасники: Олександр Щерба - Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Австрія; Антон Дробович - голова Українського інституту національної пам’яті; Тетяна Пастушенко - кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту історії України НАНУ, одна з авторів книги; Ігор Маліцький - колишній в’язень концтаборів Терезін, Аушвіц, Маутгаузен, Лінц-3, спогади якого опубліковані в книзі; Марат Бураковський - автор родинних спогадів про загиблого в’язня Маутгаузена Павла Ковелу, опублікованих у виданні.

Коротко. Історія нацистських концтаборів – одна з найбільш вивчених сторінок Другої світової війни. Натомість історія українців у нацистських концтаборах – мало відома. Через відсутність держави Україна на мапі Європи напередодні Другої світової війни у системі обліку та категорій в’язнів нацистських концтаборів бранці української національності не виділялися. Книга “В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам’ять” є наразі чи не наймасштабнішим дослідженням, яке обґрунтовує перебування у Маутгаузені орієнтовно двадцяти тисяч в’язнів з території України. Тільки з Києва в цьому концтаборі був зареєстрований 381 в’язень.

Крім відповіді на питання, скільки було в’язнів з України, автори реконструюють їхні історії. Основний зміст книги становлять інтерв’ю з колишніми в’язнями, записані спеціально для цього видання, а також під час різних дослідницьких проєктів.

Довідково.  Упорядники видання:  доктор Маттіас Кальтенбруннер -  австрійський історик, автор двох монографій про Маутгаузен; Тетяна Пастушенко - кандидатка історичних наук, співробітниця Інституту історії НАНУ; Руслана Берндл  - докторантка Інституту сучасної історії Віденського університету.

Книга створена за участі та підтримки Інституту історії України НАНУ, Українського інституту національної пам’яті, Посольства України в Республіці Австрія, австрійського Фонду майбутнього, Міжнародного комітету колишніх в’язнів концтабору Маутгаузен, Української організації борців антифашистського опору, Національного меморіального комплексу “Висота маршала І.С. Конєва”.

Електронна версія  видання за посиланням: https://uinp.gov.ua/elektronni-vydannya/vyazni-z-ukrayiny-v-konctabori-mautgauzen-istoriya-ta-pamyat

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com. 

У зв'язку з карантинними заходами кількість місць обмежена. 

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV 

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

При вході в Укрінформ обов'язкове вимірювання температури тіла безконтактним термометром і прохід через дезинфікуючу рамку. Вхід в зал тільки у масках та рукавичках. Дотримання дистанції 1,5 м.

Підсумкові матеріали:

Відбулася презентація книги про українських в’язнів концтабору Маутгаузен

Книга «В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам’ять» є застереженням проти людиноненависницьких практик, здійснюваних тоталітарними режимами.

На цьому наголосив голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович під час презентації видання в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

«Це не лише відновлення гідності, а певною мірою превенція, застереження проти людиноненависницьких практик, які можуть здійснювати тоталітарні режими. І публікація цієї книги має ту суспільну вагу, що в ХХІ столітті ми не маємо про них забувати», – зазначив Дробович.

За його словами, попри те, що вже десятки років немає ані комуністичного, ані нацистського тоталітарних режимів, «спокуси суспільств до тоталітарного мислення ми бачимо навіть по сусідству - в країнах, які проявляють потяг до тоталітарних практик і ревізій історії, направлених до забуття тоталітарних режимів, причому не тільки комуністичного, а й нацистського».

Книга містить інтерв’ю з колишніми в’язнями Маутгаузена, записані як спеціально для цього видання, так і під час різних дослідницьких проєктів. На думку колишнього в’язня концтаборів Терезін, Аушвіц, Маутгаузен, Лінц-3 Ігоря Маліцького, спогади якого теж представлені у виданні, ця книга – скарб для істориків.

«Найголовніше, що в цій книзі є інтерв’ю з людьми, які пройшли ці етапи в Маутгаузені, бо багато людей не розуміють, що таке концтабір, або об’єднують усі концтабори, нібито це – одне й те саме. А кожен концтабір – це окрема тема», – зазначив він.

А Марат Бураковський, автор родинних спогадів про загиблого в’язня Маутгаузена Павла Ковелу, продемонстрував листівку, надіслану з концтабору. За його словами, радянські в’язні не мали вільного доступу до листування, а листівка «найімовірніше, дійшла до адресата тому, що дружина перебувала на окупованій території».

На думку автора ідеї видання, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Австрія Олександра Щерби, книга вийшла «людська і дуже правдива».

«Якщо спогади людини були озвучені українською, то вони записані українською, якщо російською – то російською, якщо суржиком – то, відповідно, суржиком, тобто так, як воно було. Наступний крок – видати книгу українською мовою», – зазначив дипломат.

Своєю чергою старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, одна з авторів книги Тетяна Пастушенко висловила сподівання, що презентація видання відбудеться й у Відні.

Концентраційний табір Маутгаузен був створений у 1938 році. Його в'язнями стали близько 335 тисяч осіб, з яких загинуло щонайменше 122 тисячі, у тому числі понад 32 тисячі вихідців із СРСР. Табір визволили американські війська 5 травня 1945 року.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-