87 мільйонів з держбюджету на книжки: як це буде

87 мільйонів з держбюджету на книжки: як це буде

Укрінформ
11 липня, 12:00 - Презентація програми поповнення фондів публічних бібліотек у 2019 році

Організатор: Український інститут книги.

Учасники: Євген Нищук – міністр культури України; Олександра Коваль – директорка Українського інституту книги; Вероніка Селега – член Експертної ради програми поповнення фондів публічних бібліотек Українського інституту книги, співзасновник ГО «Бібліотека майбутнього»; Іван Малкович – директор видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га», лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка; Наталія Моспан - засновниця книгарень та видавництва «Моя книжкова полиця».

Питання до обговорення:

Чи був процес закупівель чесним та прозорим?

Які книжки закуплять для бібліотек у 2019 році?

Як та ким обиралися книжки, які можуть потрапити до бібліотек?

Хто заробив на закупівлях? Видавництва, які стали мільйонерами.

Довідково. Український інститут книги (УІК) — державна установа при Міністерстві культури України, заснована в 2016 році. З 2018 року УІК перейняв адміністрування Програми поповнення фондів публічних бібліотек у Міністерства культури України. У 2018 році було закуплено 986,5 тис. книжок на загальну суму 114,5 млн гривень. Цього року до закупівлі відібрано 677,5 тис. примірників на суму 87 мільйонів гривень.

Додаткова інформація за тел.:   +38(067)1587652, e-mail:uik.kateryna.kotylko@gmail.com  (Катерина Котилко).

Підсумкові матеріали:

Мінкультури та Інститут книги хочуть більше коштів на закупівлю книжок для бібліотек

Міністерство культури України та Український інститут книги (УІК) хочуть домогтися збільшення фінансування на Програму поповнення фондів публічних бібліотек.

На цьому наголошувалося під час пресконференції в Укрінформі.

“Минулого року було закуплено 986,5 тисячі книжок на суму 114,5 мільйона гривень, цього року до закупівлі відібрано 677,5 тисячі примірників на суму 87 мільйонів гривень”, - повідомив міністр культури України Євген Нищук.

Він пов’язав зменшення фінансування з часом політичних змін і висловив сподівання, що у вересні, коли зазвичай відбувається перерозподіл коштів з Держбюджету, випаде шанс отримати додаткові кошти.

Водночас директор Інституту книги Олександра Коваль поінформувала, що попри скорочення фінансування на програму у 2019 році її популярність зросла, бо на конкурс подалося 159 видавництв проти 137, які зголосилися торік.

Вона також додала, що цьогоріч фінансування було скорочено у зв’язку з проведенням адміністративної реформи і децентралізації, і економічний блок уряду наполягає на тому, щоб такі видатки як фінансування бібліотечних закупівель були передані на рівень місцевих громад.

“У зв’язку з цією реформою поповнення бібліотечних фондів, утримання бібліотек та інших культурних закладів відтепер є у відповідальності ОТГ. Доки зможемо, ми будемо цьому опиратися, оскільки потрібен, принаймні, перехідний період - 3-5 років, - щоб держава подбала про ті ОТГ, які ще самі не готові до того, щоб цю відповідальність на себе взяти. Тому що наша відповідальність — це забезпечення рівного доступу до книжок та інформації для всіх мешканців України, незалежно від того, чи керівництво ОТГ бажає поповнювати бібліотечні фонди, чи ні”, - підкреслила Коваль.

Вона висловила пропозицію: спільно - громадськості, бібліотекам, видавцям, авторам — написати і просувати звернення до уряду з метою забезпечити збільшення фінансування щорічних закупівель.

“Майже 30 років поповненню фондів приділялося зовсім мало уваги. До нас доходить інформація, що деякі сільські бібліотеки торік уперше отримали книжки за весь час української незалежності. А їх 13 тисяч!” - зазначила директор УІК.

Своєю чергою директор видавництва “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га” Іван Малкович висловив побоювання щодо передачі фінансування програми на місцевий рівень.

“Коли це відійде в області, то нескладно передбачити, що в їхні бібліотеки поряд з більш-менш відомими книжками будуть закуповувати книжки місцевих графоманів”, - сказав Малкович.

А директор видавництва “Фоліо” Олександр Красовицький підкреслив, що закупівлі мають відбуватися не один раз на рік, а частіше.

“У нас настільки змінюється ситуація на книжковому ринку, настільки виходить багато книжок, які потрібно прочитати терміново, бо ми маємо інформаційну еру, що один раз на рік — це вже погано. Якщо це буде щоквартально, якщо Експертна рада працюватиме з набагато простішою системою закупівлі, а не такою багатоетапною, як зараз, то державну політику ми можемо виконувати так, що читачі будуть мати у бібліотеці сучасну книгу, а не ту книгу, яка вийшла рік чи два роки тому”, - сказав Красовицький.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-