Галузевому державному архіву Служби безпеки України 25 років: здобутки та перспективи

Галузевому державному архіву Служби безпеки України 25 років: здобутки та перспективи

Укрінформ
4 квітня 13:30 - Галузевому державному архіву Служби безпеки України 25 років: здобутки та перспективи

Організатор: Галузевий державний архів Служби безпеки України.

Учасники: Андрій Когут - директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України; Анатолій Хромов - заступник директора Галузевого державного архіву Служби безпеки України; Володимир В’ятрович - голова Українського інституту національної пам’яті; Ігор Кулик - начальник Управління УІНП; Ігор Бондарчук - заступник голови Державної архівної служби України; Сергій Кокін – представник  Інституту історії України НАНУ; Валерій Васильєв – представник  Інституту історії України НАНУ; Георгій Папакін - директор Інституту української археографії та джерелознавства імені М. Грушевського; Ганна Олійник - в.о. директора Центру досліджень визвольного руху; Володимир Бірчак - представник Центру досліджень визвольного руху; Юрій Шаповал - представник Інституту політичних та етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України; Наталія Маковська - заступник директора Центрального державного архіву  вищих органів влади та управління України; Ольга Бажан - директор архіву Центрального державного архіву громадських об’єднань України; Володимир Сідак - представник Національної академія СБУ; Світлана Лясковська - представник Національної академія СБУ; Іван Патриляк - декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Богдан Біляшівський - генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили»; Олеся Стасюк - генеральний директор Національного музею «Меморіал жертв Голодомору»; Любов Легасова - заступник генерального директора Національного музею історії України у Другій світовій війні; Віталій Нахманович - відповідальний секретар Громадського комітету для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру.

Коротко. Мета заходу - підбити підсумки діяльності Галузевого державного архіву Служби безпеки України, обговорити перспективи й шляхи розвитку архівної установи.

Довідково. 1 квітня 1994 року постановою Кабінету Міністрів України № 206 було створено Галузевий державний архів Служби безпеки України. Його призначенням визначено постійне зберігання документів і матеріалів Національного архівного фонду, які створюються під час оперативно-розшукової діяльності органів безпеки України.

Перші документи, що зберігаються у сховищах Архіву, датуються 1918 роком. Нині у ГДА СБУ сформовано 87 фондів, які містять 225 тисяч одиниць зберігання.

За оцінкою Інституту розвитку свободи інформації (IDFI) у 2018 році ГДА СБУ посів перше місце в загальному підсумку оцінювання доступу до архівів КДБ серед пострадянських країн.

Підсумкові матеріали:

Документи КДБ допомагають зрозуміти, як зараз працюють спецслужби РФ - директор архіву СБУ

Архів Служби безпеки України за оцінкою Інституту розвитку свободи інформації (IDFI) у 2018 році посів перше місце в загальному підсумку оцінювання доступу до архівів КДБ серед пострадянських країн.

Про це повідомив на засіданні круглого столу в Укрінформі директор архіву СБУ Андрій Когут.

“Раніше, коли говорили про архіви спецслужб, самим відкритим вважався чеській. Сьогодні це місце заступили українські архіви. Зараз ми є прикладом для світу, як треба працювати у цій сфері”, - сказав Когут.

За його словами, найчастіше запити стосуються документів комуністичних спецслужб, зокрема, щодо реабілітованих осіб, і 60 відсотків з тих, хто звертається, шукають репресованих родичів. “Цікавим є факт, що переважно це не діти, а онуки і правнуки, які хочуть знати про своїх родичів”,- зазначив директор архіву.

На його думку, документи КДБ допомагають зрозуміти, як зараз працюють спецслужби РФ. “Якщо подивитись на архіви, можна побачити, що все, що відбувається зараз, не є новим, а є добре забути старим . Змінились інструменти, а зміст залишився той самий”, - підкреслив Когут.

Він додав, що відповідно до закону про доступ до архівів репресивних органів, архів СБУ буде переданий в архів, якій створюється, — це архів Українського інституту національної пам'яті. Цим процесом займається один із колишніх керівників архіву СБУ, а зараз голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. На думку Когута, об'єднання документів різних правоохоронних органів дасть можливість більш комплексно працювати з цими матеріалами.

Він наголосив, що на основі документів з архіву СБУ вже вийшло понад 80 видань. Крім того, незабаром вийде ще низка, зокрема, видання присвячене темі великого терору - це операція проти сіоністів та про долю репресованих чехів у 1937-38 років. Фактично готове видання і про ліквідацію греко-католицької церкви на Закарпатті та про роботу дипломатичної місії УНР у Бухаресті.

Як повідомлялось, 1 квітня 1994 року постановою Кабінету міністрів України № 206 було створено Галузевий державний архів Служби безпеки України. Його призначенням визначено постійне зберігання документів і матеріалів Національного архівного фонду, які створюються під час оперативно-розшукової діяльності органів безпеки України.

Перші документи, що зберігаються у сховищах Архіву, датуються 1918 роком. Нині у ГДА СБУ сформовано 87 фондів, які містять 225 тисяч одиниць зберігання.

Відео заходу:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-