Члени ГРД досі не мають доступу до усіх відкритих державних реєстрів. Що стоїть на заваді?

Члени ГРД досі не мають доступу до усіх відкритих державних реєстрів. Що стоїть на заваді?

1427
Ukrinform
30 січня 10.00 - Наскільки «зв’язані» руки Громадської ради доброчесності у пошуку інформації про суддів під час кваліфікаційного оцінювання?

Організатор: ГО Трансперенсі Інтернешнл Україна.

Учасники: Олександр Бурмагін – юрист ГО «Інститут розвитку регіональної преси», представник Громадської ради доброчесності; Галина Чижик – співкоординаторка Громадської ради доброчесності; Христина Буртник - медіаюристка ГО “Центр демократії та верховенства права”; Ірина Кушнір - представниця Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України; Інна Мальченко - керівниця Управління з питань дотримання процесуального законодавства Офісу Уповноваженого з прав людини; Тетяна Опанасюк - заступниця начальника юридичного управління Державної судової адміністрації України;  Людмила Опришко - медіаюристка ГО “Платформа прав людини”; Довідас Віткаускас - керівник проекту ЄС "Право"; Максим Костецький - експерт Transparency International Україна.

Коротко. Захід відбудеться в рамках реалізації грантового проекту «Підвищення ефективності громадського контролю в процесі добору та оцінювання суддів», за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».

Статус і права Громадської ради доброчесності (ГРД) – це питання, які викликають жваві дискусії у колі правників, адвокатів та представників судової влади. Саме тому на «круглий стіл» запрошено експертів з медіаправа, народних депутатів та представників органів суддівського самоврядування для обговорення проблемних питань доступу членів ГРД до інформації та оприлюднення висновків про невідповідність суддів критеріям доброчесності та професійної етики.

Довідково. Згідно із законом ГРД мала б отримати повний та безоплатний доступ до відкритих державних реєстрів. Втім, такий доступ наразі отримано лише до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та до Реєстру речових прав на нерухоме майно. Водночас  у Громадської ради доброчесності досі немає повного доступу до реєстру судових рішень та реєстру декларацій посадовців, що істотно ускладнює проведення якісного та оперативного аналізу інформації про суддів. Під час «круглого столу» учасники разом з експертами та представниками державних органів з’ясують, що саме стоїть на заваді наданню членам ГРД доступу до усіх відкритих державних реєстрів та як подолати ці перешкоди. Учасники також озвучать усі «за» і «проти» оприлюднення висновків та обговорять можливість їх судового оскарження.

Підсумкові матеріали:

У Громадській раді доброчесності заявляють, що для перевірки суддів їм потрібен доступ до усіх реєстрів та суддівських досьє

Для перевірки кандидатів на суддівські посади Громадській раді доброчесності необхідний безоплатний доступ до усіх відкритих реєстрів, а також до бази суддівського досьє Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Про це під час круглого столу в Укрінформі зазначила співкоординатор Громадської ради доброчесності (ГРД) Галина Чижик.

За її словами, закон "Про судоустрій і статус суддів" передбачає, що члени ГРД мають право на повний та безоплатний доступ до відкритих держреєстрів.

"Наразі усі реєстри є відкритими за виключенням двох - Реєстру даних перетину кордонів та Реєстру довіреностей. Однак члени ГРД отримали доступ лише до двох реєстрів - Реєстр юридичних та фізичних осіб підприємців та Реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Попри спроби скомунікувати з представниками судової влади стосовно доступу до Реєстру судових рішень, станом на сьогодні цей доступ ми так і не отримали", - поскаржилася Чижик.

Крім того, вона розповіла, що ВККСУ не надає ГРД належного доступу до бази суддівських досьє, у якій є важлива інформація стосовно відповідності суддів критеріям доброчесності та професійної етики.

У свою чергу юрист громадської організації "Платформа прав людини" Олександр Бурмагін наголосив, що доступ членів ГРД до суддівських досьє врегульований ст. 85 закону "Про судоустрій і статус суддів", а також спеціальним порядком формування та ведення цих досьє, який був затверджений ВККС наприкінці 2016 року. "Тому ГРД має отримати доступ до інформації з бази досьє без можливості внесення змін до неї. Інше питання як це зберігати, у якому обсязі і як це поширювати", - зазначив він.

Водночас представник Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному суді Ірина Кушнір звернула увагу учасників круглого столу на правовій невизначеності статусу ГРД.

"Як виписано статус ГРД? Це не юридична особа, це не громадська організація, це не самоврядна організація. Це специфічна форма залучення громадськості до перевірки доброчесності суддів. Однак законом ГРД наділена повноваженнями щодо збору інформації для перевірки кандидатів на посади суддів. Тому ми маємо вирішити статус ГРД або як одного з розпорядників інформації, або як одного з виду осіб, що обробляють персональні дані", - сказала вона.

На думку Кушнір, у законодавстві також необхідно прописати де саме ГРД зберігатиме інформацію про суддів, терміни її зберігання та передбачити відповідальність за розголошення конфіденційної інформації.

Як повідомлялося, ГРД утворена з метою сприяння ВККСУ у встановленні відповідності кандидатів на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання. ГРД збирає, перевіряє та аналізує інформацію щодо кандидата на посаду судді і передає її ВККСУ.

Якщо ГРД у своєму висновку встановила, що кандидат не відповідає критеріям професійної етики та доброчесності, то ВККСУ може ухвалити рішення про підтвердження здатності такого кандидата здійснювати правосуддя у відповідному суді лише у разі, якщо таке рішення підтримане не менше ніж одинадцятьма її членами (з наявних шістнадцяти — ред.).

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>