Історія гагаузів України. Презентація книги

Історія гагаузів України. Презентація книги

1379
Ukrinform
12 липня,11.00 - Презентація книги: “Історія гагаузів України”.

Організатор: ВГО “Союз гагаузів України”.

Учасники: Юрій Дімчогло - автор книги “Історія гагаузів України”, заступник голови Одеської обласної ради народних депутатів; Степан Булгар - письменник, автор книги “Історія гагаузів України”, історик, завідувач відділу історії та етнології НДЦ Гагаузії Республіки Молдова; Василь Келіогло - президент ВГО "Союз гагаузів України", представник АТУ "Гагаузія" ("Gagauz Eri") РМ у Києві; Хаджи Байрам Болат - координатор програми “ТІКА” в Україні; Андрій Юраш - директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України, кандидат політичних наук, доцент; Антон Кіссе - народний депутат України.

Підсумкові матеріали:

Масштабну працю "История гагаузов Украины" презентували в Києві

Унікальна книга "История гагаузов Украины" нещодавно побачила світ. Це перше такого масштабу наукове видання, яке висвітлює історію цього народу.

На цьому наголосив президент ВГО "Союз гагаузів України" Василь Келіогло під час презентації видання в Укрінформі. 

"Це знаменна подія для гагаузів не тільки України, а й усього світу. Тому що вперше в світі історія гагаузів виходить в такому масштабі, в такому обсязі. І це тільки перший крок у дослідженні багатовікової історії гагаузів, яка є частиною історії України", - наголосив  Келіогло. 

Як зазначив директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш, подібного видання немає навіть у Молдові, де мешкає набагато більше гагаузів, ніж в Україні, і  тому для нас це предмет величезної гордості. 

"Україна, дійсно, має пишатися таким виданням. Це є друга держава в світі за чисельністю цієї унікальної спільноти - спільноти гагаузів. У нас приблизно мешкає від 31-ої, за офіційними даними, до 35 тисяч, за неофіційними, тих, хто себе вважає членами цієї громади... І майже 72% членів цієї спільноти, живучи в поліетнічному регіоні нашої держави, на кордоні з іншими громадами і державами, своєю рідною мовою визнає  саме гагаузьку", - сказав Юраш. 

Він висловив подяку авторам, які здійснили копітку наукову роботу, об'єднали величезну кількість інформації з різних джерел, подали багато карт, портретів та інших ілюстративних матеріалів, завдяки чому видання стало "другою біблією" для народу гагаузів та для нашої багатонаціональної держави. 

Один із співавторів "Истории гагаузов Украины" - заступник голови Одеської обласної ради народних депутатів Юрій Дімчогло зазначив, що презентація в Києві - це третя  презентація цієї книги, її вже представили в Одесі та обласному культурному центрі в с.Виноградівка.

"Це наша 7-річна праця, яка вийшла внаслідок роботи в архівах, експедиції у села області. В цій книзі дуже багато документів, які досі не публікувались. В першу чергу це карти Буджака, Бессарабії, які нам надав відомий український вчений-османіст Олександр Середа. Бо та історія гагаузів, яку нам викладали, була з 1810-12 років, а що було до того, було дуже неясно. І саме завдяки записам Середи ми дізнались, що заселення української Бессарабії, Буджака гагаузами, болгарами почалось задовго до цього періоду". - розповів Дімчогло. 

Він додав, зокрема, що в цій книзі є розділ про "Трудову армію", про те, як гагаузів разом з представниками інших національностей, що проживали на території Бессарабії, вивозили на роботи в Кузбас, Казахстан, Сибір, на Урал для того, щоб вони повертались звідти "радянськими громадянами". В книзі вперше представлено дані першого перепису на території Бессарабії 1817 року, і жителі українських сіл можуть побачити перших переселенців - своїх пращурів. 

За словами Юрія Дімчогло, книгу завершили рік тому і видали завдяки фінансовій підтримці Турецького агентства зі співробітництва та координації (ТІКА). Вона має наклад 1 тис. примірників. Кожне село, де компактно проживають гагаузи, одержало по 10 прим. Також її одержали майже всі великі бібліотеки Одеської області - міські та районні. По 2 примірники, всього близько 100, потраплять у всі провідні бібліотеки світу. Доповнена і перероблена, "История гагаузов Украины" наступного року вийде в українському перекладі. 

Другий співавтор - голова Спілки письменників Гагаузії Республіки Молдова Степан Булгар - розповів, що  рукопис книги про один з корінних народів України нараховував 1200 сторінок. Нині ж маємо 750. 

"Це наукове видання, з усіма відповідними зносками. Воно спростовує радянські міфи про цей народ і стане в нагоді як учителям у школі, науковцям, так і широкому колу читачів", - сказав Степан Булгар.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-