Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Скаржитися, а не мовчати: планово чи раптово - хірургічна допомога надається безоплатно

Скаржитися, а не мовчати: планово чи раптово - хірургічна допомога надається безоплатно

Укрінформ
Як діє державна Програма медичних гарантій, які медичні послуги безоплатні для українців у рамках програми

VoxCheck за підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» продовжує роз’яснювати пацієнтам, як діє державна Програма медичних гарантій, які медичні послуги безоплатні для українців в рамках програми, та що робити, якщо ваші права порушуються під час надання даної медичної допомоги. Цього разу в фокусі – пакет послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Пояснюємо, що входить до цього пакету, та як відстояти своє право на безоплатну медичну допомогу, незалежно від того, операція проведена планово чи екстрено.

ПОНОВЛЕНЕ ПРАВО ПАЦІЄНТА

Харківська область є одним з лідерів за кількістю поданих скарг до НСЗУ, 38% з них стосувались вимагання коштів за послуги та ліки, передбачені Програмою медичних гарантій. В рамках пакета «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» скарга щодо вимагання коштів є панівною – 76% від загальної кількості. Загалом за 5 років було отримано 22 відповідні скарги, і лише 5 з них у результаті привели до поновлення прав пацієнта.

Одну зі скарг зафіксовано у Міській клінічній багатопрофільній лікарні №25. Пацієнтка поскаржилася на те, що під час проходження лікування хронічного холециститу та хронічного панкреатиту придбала ліки, що мали надаватись безплатно. Після розгляду скарги та претензійної роботи НСЗУ із лікарнею, медзаклад повернув жінці кошти за лікарські засоби.  

VoxCheck звернулись до лікарні за коментарем щодо причин виникнення ситуації, та що у лікарні зробили для її вирішення. 

«Обстеження та лікування пацієнтки проходило згідно з протоколами надання медичної допомоги при холециститі та панкреатиті, які були в наявності у лікарні. Згідно з цими протоколами були призначені препарати, котрих не було в Національному переліку лікарських засобів» –  пояснив в.о. директора медзакладу Максим Супліченко.

У відповідь на скаргу лікарня провела бесіду з пацієнткою та лікарем, що відповідав за її лікування. У результаті заявниці повернуто кошти, а локальні протоколи – узяті лікарем на перегляд та доопрацювання. 

«Міська клінічна багатопрофільна лікарня Харківської міської ради № 25 має на рахунку 88 млн грн, а Міська клінічна лікарня швидкої меддопомоги – 49 млн грн, і одна дає листочки на закупівлю ліків на 2000 грн, інша – на 5000 грн. Це поза будь-яким глуздом. Вони повернули ці кошти, але в мене питання до керівників» –  зазначила голова НСЗУ Наталія Гусак в інтерв’ю для LB.ua від 29 травня 2024 року. 

Також Наталія в цьому ж інтерв’ю додає, що повернення коштів пацієнтам є тривалим процесом. «Іноді час від скарги до того, щоб ми відновили права пацієнта, – понад рік з моменту початку листування з ним. Є медзаклади, які визнають одразу, є ті, які ні. Буває, кажуть, що потрібні конкретному пацієнту ліки чи обстеження не входять у пакет. Ми починаємо клінічно розбиратися. Це листування тривале».

ЯК УПЕВНИТИСЬ У ТОМУ, ЩО ПОСЛУГА БУДЕ НАДАНА БЕЗОПЛАТНО?

Контракт за пакетом послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» мають 33 заклади на Харківщині: 18 з них – у Харкові, а також у таких населених пунктах як Барвінкове, Близнюки, Богодухів, Валки, Дергачі, Красноград, Лозова, Мерефа. В рамках цього пакета право на безплатні послуги мають не лише пацієнти з направленням від сімейного чи лікаря, що особисто відповідає за лікування, але й ті, кого доставлено бригадою екстреної медичної допомоги, переведено з іншого медичного закладу чи пацієнт сам звернувся у невідкладному стані. 

Знайти потрібний медичний заклад можна на дашборді НСЗУ («Карта надання послуг за договорами» з деталізацією за групами послуг). Необхідно обрати область («Харківська») та групу послуг («Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах»). Адресу та контакти найближчих медзакладів можна також дізнатися в оператора контакт-центру за номером 16-77.

Більше про безоплатні медичні послуги – в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням

ЩО ГАРАНТУЄ ПРОГРАМА МЕДИЧНИХ ГАРАНТІЙ 

Окрім безпосереднього проведення хірургічних операцій, пакет послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» включає також первинний огляд пацієнта, проведення лабораторних та інструментальних досліджень, підготовку до операційного втручання та низку післяопераційних послуг, відповідно до медичних потреб пацієнта. До переліку послуг, зокрема, входить:

 • Своєчасне знеболення, анестезіологічне забезпечення, за необхідності  –  процедурна седація, на всіх етапах діагностики та лікування, цілодобовий доступ до ненаркотичних та наркотичних знеболювальних засобів. Забезпечення анестезії та анестезіологічного моніторингу під час проведення хірургічних операцій та обстежень. 
 • Проведення інтенсивної терапії пацієнту/пацієнтці у випадку виникнення у нього/неї загрозливих для життя станів.
 • Забезпечення післяопераційного моніторингу та подальшої медикаментозної терапії.
 • Забезпечення лікарськими засобами, постачання яких здійснюється шляхом централізованих закупівель Міністерства охорони здоров’я України, шляхом інших програм центрального та місцевого бюджетів, а також лікарськими засобами, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та медико-технологічних документів.
 • Забезпечення цілодобового лікарського спостереження та медсестринського догляду за пацієнтом/пацієнткою.
 • Проведення консультацій лікарями інших спеціальностей та направлення пацієнта/пацієнтки при наявності показань в інші заклади охорони здоров’я (ЗОЗ)/підрозділи для надання їм спеціалізованої та паліативної медичної допомоги.
 • Надання пацієнтам послуг з  реабілітації в гострому періоді реабілітації (за відсутності протипоказань) в стаціонарних умовах та направлення пацієнта/пацієнтки для отримання реабілітаційної допомоги у післягострому та довготривалому періодах реабілітації. 

Також пакет передбачає проведення профілактичних заходів, стаціонарне харчування, телеконсультування та теледіагностику, спостереження у режимі віддаленого моніторингу та ін.

СКАРГА СЬОГОДНІ – МЕНШЕ КОРУПЦІЇ ЗАВТРА

Кожна скарга на вимагання коштів чи інші порушення у медичних закладах є важливим кроком до створення прозорої та чесної системи охорони здоров’я. Коли пацієнти не мовчать, вони допомагають виявляти й усувати порушення в роботі медичних закладів. Ба більше, своєчасна реакція на порушення сприяє формуванню системи, де медичні заклади та лікарі відповідальні за свою діяльність, а пацієнти – впевнені у своїх правах. 

Як подати звернення до НСЗУ, якщо порушені права пацієнта:

 • надіслати звернення через онлайн форму, розміщену на офіційному вебсайті НСЗУ у розділі «Громадянам»;
 • надіслати звернення електронною поштою на адресу: info@nszu.gov.ua;
 • надіслати звернення поштою на адресу: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073;
 • зателефонувати до Інформаційно-довідкової служби НСЗУ за номером 16-77.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори: Команда VoxCheck

«Вокс Україна»

«VoxUkraine» – аналітичний центр, який досліджує розвиток економіки, державного управління, суспільних та реформаторських процесів.

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-