Реакція світу на порушення РФ міжнародного права в Чорному морі недостатня - експерт

Реакція світу на порушення РФ міжнародного права в Чорному морі недостатня - експерт

Укрінформ
Ситуація як в Чорному, так і в Азовському морях залишається складною, і саме морський "фронт" України є нині найбільш незахищеним. 

Як передає Укрінформ, про це сказав директор Українського інституту морського права та безпеки, експерт Центру оборонних стратегій Богдан Устименко у ефірі телеканалу "Дом".

Експерт наголосив, що перекриття українських морських просторів, які Російська Федерація системно здійснює протягом вже багатьох років, спрямовані на зупинку або ускладнення українського судноплавства, а також на те, аби вивчити, якою буде реакція на подібні дії.

"Перекриття українських морських просторів, які Російська Федерація системно здійснює протягом вже багатьох років, спрямовані на декілька речей. Перше — це зупинка або ускладнення судноплавства саме українського, позаяк судна російські ходять практично безперешкодно. Це по-перше. По-друге, — це провокація. Російська Федерація таким чином вивчає поведінку сторін. Тобто України, її західних партнерів. Ситуація саме на морі залишається дуже складною. Оскільки РФ окупувала фактично 3/4 українських морських просторів, куди відносяться територіальне море і винятково українська морська економічна зона. Азовське море фактично перебуває під повним контролем РФ, незалежно від проведення навчань. Також море повністю навколо окупованого Криму також окуповане", — зазначив Устименко.

Читайте також: Україна запобігла блокаді чорноморських портів - Мінінфраструктури

За його словами, з кожним роком морське напруження постійно збільшується, і якщо морська блокада реалізовуватиметься і надалі, то матиме для України катастрофічні наслідки.

"Якщо ми не будемо зараз вживати певних міжнародних правових заходів, направлених проти цього, є дуже великі ризики втрати контролю над власними морськими коридорами та шляхами", — сказав експерт.

Він додав, що близько 60% всього українського експорту здійснюється саме за допомогою морських портів.

"Тобто у нас фактично море прямо впливає на економічну ситуацію в державі, на курс долара, курс гривні та на всі інші речі. Саме тому морська блокада, якщо реалізовуватиметься, матиме для України катастрофічні наслідки. Без перебільшення абсолютно", — сказав Устименко.

Читайте також: Україна знайшла безпечні коридори для проходу суден у Чорному морі

Він нагадав, що морський кордон між Україною та Російською Федерацією досі, відповідно до міжнародного морського права, не встановлений.

"Фактично переговорний процес блокувався Російською Федерацією. Він почався ще у 1996 році. Було проведено 36 раундів. Українська позиція була законною, обґрунтованою та чіткою. Україна наголошувала на тому, що, мовляв, давайте ділити море відповідно до адміністративної межі між колишніми республіками Радянського Союзу. Тобто УССР і РФСР. Росіяни відмовлялися, вони говорили про те, що ми братські народи, і навіщо ці поділи тощо. Мовляв, достатньо буде того, що ми поділимо сушу. В море лізти не треба. Потім вони говорили про те, що треба ділити тільки дно. А морський простір над ним має бути в спільному користуванні тощо. Все це завершилося тим, що внаслідок інциденту довкола острова Тузла у 2003 році Кучма був змушений підписати документ, який підтверджує, що Азовське море є спільними водами України та Російської Федерації", — зазначив експерт.

Він вважає, що реакція міжнародної спільноти на порушення Росією міжнародного права в акваторії Чорного моря недостатня.

Читайте також: Перше судно змогло пройти в обхід закритої росіянами зони у Чорному морі

"Таку системність порушень морської безпеки в регіоні необхідно розглянути обов'язково окремо на засіданні Ради безпеки ООН. Нехай навіть остаточне рішення буде заблоковане Російською Федерацією, яка має право вето. Водночас це будуть потужні політичні наслідки. Крім того, ООН може створити спеціальний допоміжний орган, який займатиметься моніторингом в Чорному морі, і в Азовському відповідно. Тому мені здається, що є недостатність дій на міжнародній арені саме в морському контексті. Тобто ми можемо говорити про те, що наші дипломати навчилися дуже швидко й ефективно реагувати на інші загрози. Водночас саме морський "фронт" залишається найбільш незахищеним, зокрема з правового та дипломатичного боку", — резюмував Устименко.

Як повідомляв Укрінформ, командування Військово-морських сил ЗС України заявило, що РФ продовжує свою деструктивну діяльність щодо дестабілізації обстановки в Азово-Чорноморському регіоні, перекриваючи практично весь південь Азовського моря та північно-західну частину Чорного моря. Крім того, Росія оголосила великі райони Азовського та Чорного морів небезпечними для плавання на період з 13 по 19 лютого у зв'язку з проведенням навчань, що передбачають ракетні та артилерійські стрільби.

Перекриваючи рекомендовані морські шляхи, Російська Федерація практично унеможливила свободу судноплавства у зазначених районах та можливість суден вільно заходити до морських портів України, особливо в Азовському морі, що є порушенням Конвенції ООН з морського права 1982 року.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-