Перший день візиту Президента України до США: перспективи співпраці – на $40 млрд

Перший день візиту Президента України до США: перспективи співпраці – на $40 млрд

Аналітика
Укрінформ
Змістовно і результативно: добудова 5-ти блоків АЕС, співпраця у військовій сфері, в космосі, в сільському господарстві… Експерти схвально оцінили початок візиту

Попри те, що триденний робочий візит української делегації на чолі з Президентом Володимиром Зеленським до США ще триває (попереду – переговори віч-на-віч та у розширеному форматі з Джо Байденом. – Ред.), втім, перший день – 31 серпня – уже був насичений не лише подіями і зустрічами, як от з міністром оборони США Ллойдом Остіном, міністром енергетики США Дженніфер Гренхольм, керівником NASA Біллом Нельсоном, президентом Групи Світового банку Девідом Малпассом, а й багатьма результатами. І вони, ці результати, мають цілком матеріальне вираження: загальна сума прогнозованих витрат, про які домовлено, уже наближається до фантастичної суми – $40 млрд…

Щонайперше, варто наголосити на підписанні низки угод щодо науково-технічного співробітництва, захисту інформації, прикордонної безпеки, а також стратегічного оборонного партнерства. Остання угода, зокрема, створює умови для суттєвого посилення співпраці між двома державами у сфері оборони, забезпечує міжнародно-правову підтримку з боку США суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, спільну протидію російській агресії, а також сприяє набуттю Україною членства в НАТО. «Для нас дуже важлива підтримка з боку США територіальної цілісності України, членства в НАТО і спільна протидія агресії РФ», – написав Володимир Зеленський у Twitter.

Не менш важливі документи було підписано в енергетичній сфері. Зокрема, спільну заяву щодо посилення двосторонньої співпраці у сферах енергетики та клімату, а також меморандуму між НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse Electric про будівництво в Україні 5 енергоблоків вартістю до $30 млрд (йдеться про спільну роботу над енергоблоком Хмельницької АЕС в якості пілотного проекту, а в подальшому ще над чотирма блоками за їхньою технологією, – Ред).

І, нарешті, маленька, але дуже важлива ізюминка для космічної галузі України: сторони обговорили перспективи участі українських підприємств у проекті «Антарес», програмі дослідження Місяця «Артеміда», а також інші проекти, до яких Україна може долучитися зі своїми унікальними космічними технологіями.

Це, якщо дуже коротко.

Між тим, цікавимося в експертів-політологів їхніми враженнями від першого дня візиту Володимира Зеленського до Сполучених Штатів, зокрема, як вони оцінюють підписання вищезгаданих документів.

«Очевидно що перший день виявився і змістовним, і результативним. І це наочно спростовує песимістичні оцінки про те, що візит Президента України до США буде «пустим». Як бачимо, все навпаки», – коментує Укрінформу політолог Володимир Фесенко.

Щодо підписаних документів, то експерт найперше звернув увагу рамкову угоду між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Сполучених Штатів щодо стратегічних основ оборонного партнерства. «Ця угода, фактично, є першим кроком і фундаментом у системній стратегічній співпраці двох оборонних відомств. Це плацдарм, з якого можна розширювати цю співпрацю», – каже політолог.

Цікавий документ, продовжив він, про співпрацю у космічній сфері. «США є лідером у цій галузі, а у нас є певні ресурси, які ми можемо долучити до спільних проектів. По цьому меморандуму зверну увагу на те, що передбачається «надання послуг та інформації з космічної ситуаційної обізнаності». Що це означає? Україна зможе буквально в режимі онлайн отримувати знімки супутникової розвідки позицій армії країни-агресора РФ, – акцентує Володимир Фесенко. – Також Україна і США домовилися обмінюватися розвідувальною інформацією про ситуацію в Чорному морі. Для нас це зараз вкрай важливо. І це лише деякі значущі результати по змісту підписаних документів».

Політолог Кирило Сазонов, своєю чергою, виокремив підписання меморандуму між Енергоатомом та компанією Westinghouse Electric, який сприятиме зменшенню нашої залежності від Росії в сфері атомної енергетики. «Найважливішою, як мені здається, була зустріч не з міністром оборони США, а з міністром енергетики. Будівництво п'яти енергоблоків Хмельницької АЕС на суму до 30 мільярдів доларів… Це дуже важливо, тому що питання ціни електроенергії критично важливе не тільки для побутових споживачів, а й для промисловості. А саме атомна генерація в Україні найдешевша. І становить понад 50% загальної генерації в країні. Але атомні енергоблоки мають свій термін експлуатації. Коли цей термін закінчується, можна провести своєрідний апгрейд блоку і продовжити його термін служби», – наголосив він.

Україна і США підписали меморандум про будівництво п’яти енергоблоків на Хмельницькій АЕС
Україна і США підписали меморандум про будівництво п’яти енергоблоків на Хмельницькій АЕС

А й, справді, ситуація в українській енергетиці критична. Більшу частину блоків ми втратимо в найближчій перспективі. І в галузі про цю проблему говорять уже кілька років. «Тож будівництво п'яти нових блоків це дуже хороший сигнал українському бізнесу і споживачам», – додав Кирило Сазонов.

За словами політолога-міжнародника Петра Олещука, у нас, українців, завжди дуже високі очікування від взаємодії зі Сполученими Штатами, але… «Варто розуміти, що співпраця, взаємодія, інтеграція України в західні структури не відбуватиметься миттєво. Тобто не буде так, що, наприклад, приїхав Зеленський або хтось інший до США, провів зустріч з Байденом, після чого останній виходить і каже: «Я вирішив прийняти Україну в НАТО». І після цих слів – грає гімн і тому подібне. Що ж, гадаю, що значна частина українців саме так це все й уявляє. Втім, так не буває.».

Насправді, стверджує політолог, все рухається поступальними кроками, і підписані документи, які для широкого загалу, знов таки, на перший погляд можуть виглядати не такими уже й значимими, але, однак, можуть відіграти дуже серйозну роль для євроатлантичної інтеграції в майбутньому. «Адже якщо Україна справді йтиме шляхом технічної співпраці, взаємодії зі США у сфері озброєнь, то через деякий час ми можемо одержати певні спільні проекти. Потім ці спільні проекти можна успішно реалізовувати як в Україні, так і в Штатах, і тоді питання «навіщо наша держава потрібна НАТО?» – вже не виникатиме», – наголошує пан Олещук.

В цьому контексті експерт згадав про ефективну участь України в евакуації з Афганістану. «І це так само певний індикатор того, що на сьогодні ми вже де-факто партнери, що діємо як союзники. І, відповідно, потім, коли постане питання про реальне членство України в Альянсі – нам буде легше «продати» цю ідею, якщо вона матиме конкретне матеріально-технічне підґрунтя», – додав політолог.

Ще один важливий нюанс – документи, які стосуються питання екології та енергетики. І те, що Україна активно включається в цей дискурс – теж украй важливо. Як відомо, для нинішньої адміністрації США питання екології, взаємозв’язку екології з енергетикою, глобальне потепління тощо – пріоритетні. «У принципі, зараз це одні зі значимих питань у світовій політиці, ну, принаймні, для західного світу так точно. Залишатися осторонь Україна також не може. Це дуже важливо. Хоча, мабуть, для широкого українського загалу це знову виглядатиме чимось абстрактним», – каже Петро Олещук. І додає, що підписані документи є значимими, нехай, не з точки зору нинішнього моменту, а швидше – стратегічної роботи на перспективу.

Голова Центру політичних студій «Доктрина» Ярослав Божко серед позитивних маркерів першого дня візиту Володимира Зеленського до США також вказав нові енергетичні та оборонні угоди. «Це закріплює можливість рухатися далі у цих сферах, поглиблює комунікацію і взаємодію, – каже політолог. – Дуже важливим також є надання можливості отримувати і використовувати дані американської космічної розвідки, які даватимуть можливість завчасно збирати інформацію про підготовку агресивних дій військами РФ».

Пан Божко підкреслює, що саме прямі стосунки зі США у сфері національної безпеки та оборони мають бути реалістичним пріоритетом, замість «порожніх наразі закликів надати Україні статус члена НАТО негайно».

Мирослав Ліскович. Київ

На першрму фото: Президент України Володимир Зеленський зустрівся з керівником NASA Біллом Нельсоном

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-