Савченко голодує, а влада – дивиться?

Савченко голодує, а влада – дивиться?

Аналітика
Укрінформ
Від правильно обраних дій української влади, якщо Надія Савченко таки розпочне голодування, залежить багато…

"Якщо я залишаюсь у в'язниці, доведу народу, що я герой. Я виходжу на голодовку з сьогоднішнього дня", - заявила Надія Савченко перед початком засідання Шевченківського суду щодо обрання запобіжного заходу. Це ультиматум висунутий суду, щоб суд її у в’язниці не залишав? Принаймні, це єдине, що хоч якось схоже на умову, без яких взагалі-то «політичних» голодувань не буває.

Втім, найдурніша з усіх можливих реакцій на такий цілком прогнозований хід Савченко і її ляльководів – це гигикання, на кшталт «ШО, ОПЯТЬ?!» Насправді, ситуація складається непроста і потрібні швидкі та максимально точні кроки, щоби нейтралізувати негатив, без якого тут не обійдеться. Буде пропагандистська атака, будуть паралелі з «російським» голодуванням і все це відсуватиме на другий план те, через що, власне, колишній наш Герой, і потрапила під слідство. Що тут робити, яку обрати контрстратегію?

З боку держави, найправильніше тепер, як нам здається, було б максимально інтернаціоналізувати цю історію. Всюди, де це можна зробити, залучити іноземних фахівців для спостереження і за ходом розслідування, і за поведінкою Савченко.

«Кіно», яке продемонстрував в парламенті Луценко – 100% не ігрове - ще не написані такі сценарії і не народились актори, здатні таке зіграти. Ця частина виглядає найбільш надійною в українській обороні. Завдання – максимально обмежити поле для маніпуляцій, зробити будь-яку конспірологію навколо цієї теми відверто смішною і маргінальною.

Отже, як діяти українській владі, якщо Надія Савченко таки розпочне голодування?

Ми попросили відповісти на це запитання експертів

Дмитро Бачевський, політтехнолог:

“Савченко обрала єдино правильну лінію поведінки, але їй це вже не допоможе”

Надія Савченко обрала лінію поведінки, аналогічну тій, яка була в неї під час перебування у російській в’язниці. Її завдання наразі в інформаційному просторі – представити владу в якості ворога України та внутрішнього окупанта, а себе – уособленням мрій та інтересів українського народу.

Для цього вона намагатиметься створити таку ситуацію, яка б дзеркально повторювала її перебування в російській в’язниці – голодування, патріотичне вбрання, яскраві проукраїнські гасла тощо. Таким чином вона намагається наростити власну підтримку в суспільстві та сподівається, що під тиском громадськості чи після зміни влади вона тріумфально вийде з в’язниці в якості морального авторитета та лідера нації.

Вона обрала єдино правильно для себе лінію поведінки, але це їй не допоможе, оскільки час втрачено, її героїчний образ давно вже зруйновано, і відбудувати його наново буде вкрай важко без істотної підтримки з боку інших політиків-важковаговиків. Але враховуючи скандал, який виник з включенням Савченко до списків “Батьківщини”, її непередбачуваність та некерованість, навряд чи хтось з політиків захоче знову зв’язуватися з нею та брати на себе таку відповідальність.

У влади внаслідок голодування Савченко може виникнути лише одна проблема – якщо вона через це голодування помре. У такому разі цей факт стане великою репутаційною плямою на українському керівництві в очах світової спільноти, а Росія – намагатиметься роздути цю проблему ще більше. Тому збереження її життя – єдине завдання влади сьогодні.

Щодо самого голодування – у нас вільна країна, це особисте рішення Савченко, і вона має повне право харчуватися так, як вважає за потрібне.

Борис Кушнірук, економіст та політичний експерт:

“Потрібно проявляти жорстку політичну волю (…), щоб подібні персони – опинялися або в психлікарні або у тюрмі ”

“Є загальновідомий вислів: те, що спершу сприймається як трагедія, то в подальшому стає фарсом. Попереднє голодування Савченко ми сприймали як трагедію, хоча зараз ми розуміємо, що це теж було фарсом, розіграним на українську публіку. Але зараз цей фарс навряд чи справить на когось враження. Принаймні подивимося, наскільки вона схудне на справжньому голодуванні. Але це точно не підстава припиняти всі дії, розпочаті щодо неї. Адже вона готувала теракт і навіть не заперечує цей факт. Якщо держава не буде захищати нас від подібних дій, то просто зникне. Натомість настане хаос, який наш народ переживав не один раз за свою історію. Тому в цьому випадку потрібно проявляти жорстку політичну волю, щоб подібні речі стали не можливими, а подібні персони – опинялися або в психлікарні або у тюрмі”.

Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»:

“Найважливіше в оцінці ситуації те, які вимоги вони висуватиме, назвавши мотиви голодування”

“Подібний крок обов'язково повинен супроводжуватися заявою. Адже починати голодування без конкретної причини – недоречно. Тому поки ми не почуємо публічну заяву, у зв'язку з чим вона переходить до такої форми існування, – ми не можемо це обговорювати. Це може виявитися банальним невдоволенням умовами утримання. Думаю, що за два-три дні все стане зрозуміло, тому наголошу – найважливіше в оцінці ситуації те, які вимоги вони висуватиме, назвавши мотиви такої поведінки. Адже наразі ця ідея виглядає досить сумбурною”.

Євген Магда, виконавчий директор інституту світової політики:

“Це політтехнологічний крок, а не політичний”

“Зараз мають дотримуватися всі права людини, яка перебуває в попередньому ув'язненні, надаватися медична допомога за потреби, а також слід регулярно випускати бюлетені про стан її здоров'я. На мій погляд, це політтехнологічний крок, а не політичний.

Чесно кажучи, така поведінка виглядає як моветон. Коли Савченко голодувала у російській в'язниці – це було зрозуміло. Коли ж вона голодує в умовах попереднього ув'язнення в Україні, маючи статус її Героя, то це щонайменше викликає низку запитань.

Звичайно, дій щодо неї не потрібно припиняти. Докази, які пред'явили до неї СБУ та Генпрокуратура, на мою думку, є достатньо переконливими”.

Віктор Таран, політолог, голова Центру політичних студій та аналітики "Ейдос":

“Максимум, що має робити влада, – це надавати повну медичну допомогу Надії Савченко”

“До голодування завжди закликають, в'язні совісті або мученики. Можна згадати голодування ірландських борців за незалежність чи  голодування українських дисидентів. Тобто людей, які мають моральну підтримку, бо це – дія морального тиску. Коли Савченко була в Москві і таким чином протестувала – то за рахунок цього мала певний прорив. Зараз склалася зовсім протилежна історія, яка не матиме жодного ефекту. У зв'язку з серйозним звинуваченням у тероризмі, максимум, що має робити влада, – це надавати повну медичну допомогу Надії Савченко. Адже зараз Савченко не є мученицею. Голодування завжди має на меті залучити широку громадську підтримку на свій бік. Це можна робити, лише коли вже наявний певний рівень довіри, а це зараз не так”.

Підготували Юлія Горбань, Микола Романюк, Сергій Тихий

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-