Візит Порошенка до США: Якщо систематизувати «меми» і запитання

Візит Порошенка до США: Якщо систематизувати «меми» і запитання

Блоги
4823
Ukrinform
В мережі продовжують активно обговорювати деталі візиту президента Порошенка до США. 

Причому діляться "деталями" ті, хто й близько там не були і зовсім не володіють інформацією. Спробую систематизувати певні "меми" і запитання.

- Скільки тривала зустріч Президентів П.Порошенка і Д.Трампа?

- 30 хвилин. Повноцінна розмова, аби донести ключові меседжі, сформувати особисту уяву про співрозмовника, зав'язати особистий контакт, що так важливо в міжнародній політиці. До відома адептам "зради": чимало важливих міжнарожних зустрічей президента Трампа тривали саме півгодини, а то і менше, кажуть, короткі зустрічі – це його стиль. 

- Чи піднімав на зустрічах президент Порошенко питання гарантій Україні в контексті Будапештського меморандуму? 

- Так. На зустрічах з віце-президентом Пенсом, Держсекретарем Тілерсоном, міністром оборони, легендарним генералом Матіссом (а саме ці люди сьогодні займаються українським питанням в новій адміністрації), також на зустрічі зі спікером Конгресу Райаном – П.Порошенко нагадав американським партнерам, що Украіна свого часу відмовилася від третього у світі ядерного арсеналу і очікує від міжнародних партнерів дотримання гарантій територіальної цілісності України і безпеки.

- Чи обговорювалися на зустрічах можливі розширення чи зміна "нормандського формату" і "мінського процесу"? 

- Ні. Під Мінськими угодами стоїть підпис Путіна, він має їх виконувати – і це ключове. Натомість, на всіх зустрічах обговорювалася подальша координація зусиль в рамках мінського процесу, нормандського формату і більш активне залучення США до процесу встановлення миру на Донбасі. Особливо акцентувалося на питанні звільнення заручників.

- Чи звучали якісь натяки і "плани" "обміну Криму на Донбас"?

- Ні! На всіх зустрічах звучала позиція американської сторони, що санкції проти РФ мають тривати до повного відновлення територіальної цілісності України, включаючи повернення Криму і Донбасу. Примітно, що саме в день візиту президента до США було розширено американські санкції проти РФ. Співпадіння? Не думаю :-)

- Чому візит не анонсувався зазделегідь? 

- Всі, хто були залучені до підготовки візиту, зазделегідь знали і працювали, щоб все пройшло добре. Подібні візити – і це очевидно – не готуються за день чи за тиждень. Але є певна "внутрішня кухня", і в Україні, і в США є свої внутрішні історії і треки, пов'язані зі взаєминами зі ЗМІ, з РФ, яка точно була не в захваті від украіно-американської зустрічі. Тому питання не в анонсах. Завданням команди було готувати повноцінну зустріч й інформувати про деталі за фактом. 

- Чи обговорювався на зустрічах законопроект про реінтеграцію Донбасу? 

- Ні. Ані цей, ані інші законопроекти не обговорювалися. Але тема врегулювання інспірованого РФ конфлікту на Донбасі була однією з ключових. І в цьому контексті обговорювалося широке коло питань врегулювання конфлікту і повернення миру на Донбас. 

- Чи піднімалося на зустрічах питання боротьби з корупцією? 

- Так, у контексті продовження реформ, при цьому американська сторона на всіх зустрічах відзначала, що Україна досягла значного прогресу в зміні країни, в т.ч. в питаннях боротьби з корупцією. 

- Чи є Україна пріоритетом для США?

- Україна займає важливе місце в міжнародному порядку денному нової адміністрації, але так само правда, що є кілька пріоритетних для адміністрації тем, які мають першочергову увагу: це взємини з РФ, сирійська криза, інші. Щоб бути цікавими – нам треба серйозно працювати з нашим стратегічним партнером, активізувати діалог з ключовими персонами адміністрації, Конгресом і Сенатом. Це очевидно, тому на всіх зустрічах звучали конкретні пропозиціі, які мають вилитися в підписання угод. 

- Чому за підсумками зустрічі не було спільних заяв чи документів? 

- Є спільність позицій – це головне. Щодо конкретних угод, то зараз йде робота над їх підготовкою і формалізацією, зокрема, в безпековій сфері. 

- Чи так принципово було зустрітися з Трампом перед їх можливою зустріччю з Путіним? 

- Принципово було, щоб зустріч була підготовленою, результативною, повноцінною, конструктивною. Добре, що вона відбулася саме зараз, напередодні G20.

Також особливо хочу відзначити зустрічі з ключовими гравцями команди Трампа, які ведуть міжнародку, в т.ч. міжнародний напрямок: з віце-президентом Пенсом, Держсекретарем Тілерсоном і, особливо теплу, з міністром оборони Матіссом. До речі, зустріч в Пентагоні розпочалася з гімну Украіни і США, а Матісс подарував Порошенку спільне фото з надписом "Від патріота – патріоту". А в ситуативній кімнаті, де проходила зустріч, серед кількох електронних годинників є й годинник з київським часом – досить символічна деталь.

Ще одне моє особисте спостереження і емоційне сприйняття від візиту: ключові посади в новій адміністрації займають люди з досвідом, за плечима яких є серйозні особисті досягнення. Очевидно, у своєму виборі команди президент Трамп робив ставку на людей, за якими є історія власного успіху, на прагматиків. Жодного "нового обличчя" і "юного дарування" чи вчорашнього активіста. ( Я не даю характеристики, добре це чи погано, це покаже тільки час, рейтинги і наступні вибори, але я просто констатую цей факт. Наприклад, в адміністрації президента Макрона багато нових облич і молодих політиків, в новій американській адміністрації – інший підхід формування команди – такі факти). Міністру торгівлі Россу – за 80, харизматичний генерал Маттіс і Держсекретар Тілерсон теж далеко не вчора вийшли з університету. 

- Які конкретні результати візиту? 

- Це був робочий візит, під час якого скоординовано позиціі щодо підготовки і підписання важливих угод і документів – як у безпековій, так і в економічній сферах. Вже найближчим часом ми чекаємо в Украіні високих гостей на рівні ключових міністрів адміністрації. Важливо – продовження санкцій, чітка політична позиція щодо підтримки Украіни. 

- Який настрій після візиту: ейфорія чи розчарування?

- Оптимізм, який базується на прагматизмі. Нам потрібна підтримка Америки. Але зірки зараз так складаються, що Америці також потрібна Україна. Ну, і як після закінчення виборів потрібно відразу готуватися до нових, так і після принципових, а не ритуальних візитів, потрібно працювати над реалізацією домовленостей і підготовкою нових зустрічей.

Ірина Геращенко
FB
 

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-