Тимчук розповів про "гібридну відповідь" України на агресію РФ

Тимчук розповів про "гібридну відповідь" України на агресію РФ

2180
Ukrinform
Законопроект "Про особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської областей" є "гібридною відповіддю" України і дозволяє ЗСУ проводити військову операцію зі звільнення окупованих росіянами територій без юридичного стану війни з РФ. 

Про це написав на своїй сторінці у Facebook народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Дмитро Тимчук, інформуючи про засідання робочої групи з доопрацювання цього законопроекту. 

"Сьогодні усі розуміють, що це - не внутрішній конфлікт, а агресія Кремля. Але і зараз, як би кому не хотілося, ми не можемо взяти і оголосити війну Росії (враховуючи, що вона і тепер завзято заперечує свою агресію на Донбасі) - просто не зможемо буцатися військовими і економічними потенціалами "безпосередньо", в ході відкритого військового протистояння двох держав. Така нинішня "де-факто війна без війни де-юре" - і є суть путінської "гібридної агресії". На ці реалії ми знайшли не менш "гібридну відповідь" у вигляді цього законопроекту, коли українська армія може використовуватися для звільнення окупованих росіянами територій без юридичного стану війни з РФ", - йдеться в повідомленні.

Водночас,  нардеп зазначив, що АТО дозволила зупинити наступ росіян на Донбасі і здійснити звільнення досить великих територій: "Навесні 2014-го це був найбільш прийнятний формат, коли разом із запереченням Путіним своєї агресії і серйозна частина міжнародного співтовариства, включаючи наших партнерів, не вірила в "російські корені" конфлікту". 

Тимчук також відповів на запитання, чому питання переформатування АТО виникло тільки зараз, на 4-му році війни. "Так, питання про невідповідність АТО реаліям конфлікту стояло давно, але останньою краплею став фактичний зрив Москвою Мінського процесу, коли з початку 2017 року Росія визнала "документи" "Л/ДНР", ввела в окупованих районах Донбасу "рублеву зону", захопила українські підприємства під виглядом "націоналізації", а зараз вустами Путіна і його шавок роздумує про подальшу по суті інтеграцію "Л/ДНР" у РФ. Ці кроки росіян примушують нас форсувати питання визнання цих територій окупованими (так, це потрібно було зробити давно, але це не означає, що з цієї причини не потрібно цього робити зараз) і переформатувати АТО, оскільки поняття деокупації і антитерористичної операції несумісні", - заявив нардеп.

За його словами, АТО пропонується, по суті, замінити, "військовою операцією, керованою не СБУ (як зараз, у режимі АТО), а Оперативним штабом". "Загальне керівництво Оперативним штабом здійснюватиме Президент як Верховний Головнокомандувач, з питань оборони також керівництво здійснює Генштаб. Президентові надається право як вирішувати питання використання сил і засобів ВСУ в операції, так і залучати інші силові структури, але під загальним керівництвом військових. Усі нинішні військово-цивільні адміністрації або військові адміністрації у разі створення останніх також "замикаються" на Оперативному штабі", - написав Тимчук.

Він також відзначив, що законопроект дозволяє вводити воєнний стан на розсуд Президента України. "Проте потрібно розуміти, що Закон про правовий режим воєнного стану - це не інструмент використання ВСУ, як чомусь чимало упевнених. Воєнний стан (а він, згідно з тим же Законом, може вводитися і без стану війни, а лише у разі загрози) полегшує в певних ситуаціях забезпечення використання ВСУ. В цілому ж він спрямований на вирішення адміністративних питань "під військових", на обмеження прав громадян і ЗМІ тощо", - заявив Тимчук.

Нардеп також підкреслив, що ухвалення цього законопроекту не означає відмову України від Мінського процесу. "У жодному разі. Навпаки, після фактичної відмови Росії від Мінських угод, ухвалення цього законопроекту і переформатування АТО дозволить вдихнути життя в Мінський процес, зміцнивши найважливішу складову - що стосується питань безпеки. Україна, як і раніше, робить ставку на політико-дипломатичний спосіб розв‘язання конфлікту на Донбасі. Проте захистити себе і змушувати будь-якими шляхами Росію до виконання Мінська - наше святе право і обов'язок", - написав Тимчук.

За його словами,  робота над законопроектом завершується, йде узгодження деяких деталей, незабаром він буде представлений у Верховній Раді.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-