Ліхтенштейн вимагає від України доказів щодо грошей "Сім’ї"

Ліхтенштейн вимагає від України доказів щодо грошей "Сім’ї"

1640
Ukrinform
Українська сторона має надати докази нелегального походження коштів екс-чиновників з оточення Віктора Януковича, щоб Ліхтенштейн продовжував їх блокувати.

Про це в інтерв'ю DW заявив глава фінансової розвідки Ліхтенштейну Даніель Телесклафа.

За його словами, частина із заморожених у Ліхтенштейні активів у 25 мільйонів, досі є предметом санкцій.

"Це пов’язано із тим, що майно часто зберігається не на банківських рахунках, а в нерухомості або цінних паперах (акціях чи участі у капіталі компаній). Часто вартість цих активів коливається. Імовірно, ви звернули увагу на те, як різко впали курси акцій на біржах з початку року. Тому вартість заблокованих активів є нижчою, ніж спочатку", - сказав він.

Ці гроші, розповів Телесклафа, були заморожені одночасно із санкціями ЄС: "На той момент нам відомо було лише, що існує підозра, що ці гроші були отримані незаконним шляхом. Минуло вже майже два роки. Як і в будь-якому кримінальному провадженні ми виходимо з того, що за два роки вже мають бути докази, що ці гроші здобуті незаконним шляхом. Активи були заблоковані спершу лише для того, аби їх не могли сховати. Але слідство має вестися в Україні, мають бути надані докази незаконного походження грошей".

За його словами, Ліхтенштейн може самостійно розпочати слідство щодо відмивання грошей, " але передумовою для цього має бути те, що гроші отримані злочинним шляхом".

"Якщо злочини були вчинені за кордоном, тоді нам потрібні докази з-за кордону, як були отримані ці гроші. Лише сказати, що "щось було нечисто" - цього недостатньо. Якщо за кордоном опинився конкретний мільйон, то треба довести, що саме цей мільйон отриманий за рахунок якогось конкретного злочину. Лише тоді ми можемо відкривати справи або розпочинати процедуру конфіскації", - пояснив глава фінансової розвідки.

У той же час, припускає Телесклафа, українським правоохоронним буде нелегко довести, що заблоковані гроші мають нелегальне походження.

"Не варто недооцінювати складність цього завдання. Всі гроші повернути не вдасться. Тому слід сконцентруватися на найбільш перспективних справах і домогтися спершу хоч якихось успіхів", - вважає він.

Відповідаючи на запитання, скільки часу є в України, аби надати докази щодо решти осіб, Телесклафа сказав: "Кілька років тому ми повернули більше двохсот мільйонів євро Нігерії. Ця справа тривала 14 років. Але ми змогли довести її до кінця. Сподіваюся, у випадку України це триватиме не так довго. Зрештою, гроші будуть заблоковані стільки, скільки треба щоб довести справу до кінця. Але лише у тому разі, якщо докази будуть надані вже зараз. Два роки блокування активів - це дуже тривалий час. Якщо вдасться пояснити, чому санкції треба подовжити ще на рік, це, імовірно, буде враховано. Але не можна виходити з того, що суди допустять таке адміністративне блокування ще довше. Гадаю, ми наближаємося до того моменту, коли ці адміністративні заходи мають бути перетворені на кримінальні справи. Для кримінальних справ нам потрібні докази, а не слова про те, що проти когось ведеться слідство".

Цей рік, додав він буде вирішальним: "Рішення щодо санкцій ЄС ухвалюватимуть у Брюсселі, ми орієнтуватимемось на ці рішення. Але я думаю, виходячи з подібних справ, що мають бути продовжені ті справи, в яких є докази. Щодо інших активи мають бути розблоковані, як передбачають засади правової держави. Якщо за три роки не вдається зібрати деякі докази, то не варто сподіватися, що це станеться за п'ять чи шість років".

Так само як і сусідні Швейцарія та Австрія, князівство Ліхтенштейн донедавна було улюбленим місцем європейців, котрі ухилялися від сплати податків, а також багатіїв зі Східної Європи, Африки та Азії.

Зокрема, через низькі податки на дивіденди, отримані бенефіциарами анонімних трастів та широку банківську таємницю. За останні роки у Вадуці зробили багато, аби позбутися іміджу тихої гавані для сумнівних грошей. Аби посилити боротьбу з відмиванням грошей, уряд Ліхтенштейну запросив 2012 року на роботу визнаного в світі фахівця - швейцарця Даніеля Телесклафа. Телесклаф до того очолював фінансову розвідку Швейцарії, був експертом МВФ, ООН і Ради Європи.

З моменту запровадження санкцій проти екс-президента України Віктора Януковича і його оточення Телесклаф був в Україні сім разів, аби допомогти слідчим повернути заморожені в Ліхтенштейні активи. Утім, поки безрезультатно.

За інформацією реєстру підприємств, відомо, щонайменше, про однин ліхтенштейнський траст, який здійснював управління активами оточення Януковича. Йдеться, зокрема, про бізнес і нерухомість в Австрії.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-