У Києві показали реконструкцію бою військ УНР проти більшовиків на заводі

У Києві показали реконструкцію бою військ УНР проти більшовиків на заводі "Арсенал"

Фото
Укрінформ
У столиці в понеділок увечері відбулася історична реконструкція бою військ УНР проти більшовиків на заводі "Арсенал" до 100-річчя бою під Крутами.

Актори відтворили події, які відбувалися наприкінці січня 1918 року, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Після реконструкції розпочався традиційний cмолоскипний марш від Арсенальної площі до Аскольдової могили, присвячений героям Крут.

Як відомо, на початку 1918 року УНР зіткнулася з агресією більшовицької Росії. Наступ радянських військ, які складалися з трьох груп, розпочався 18 січня 1918 року. 27 січня всі вони, наступаючи на Київ, об'єдналися в Бахмачі. Червоні війська просувалися в Україну з півночі, займаючи ключові залізничні станції та міста України.

Тим часом у самому місті місцеві більшовики, очолювані Київським комітетом більшовицької партії, вирішили вчинити збройний заколот проти української влади.

28 січня 1918 року вони обрали загальноміський ревком і в кожному районі міста створили оперативні штаби. Опорним пунктом заколоту став завод «Арсенал», але збройні виступи планувалося розпочати також на Подолі, Деміївці й Шулявці. Повстання почалося 29 січня, коли червоні частини вже підійшли під Крути.

Наступного дня в місті не працювали підприємства, зачинилися магазини, було перекрито рух на залізниці. Пробільшовицькі загони закріпилися в районі залізничного вокзалу та Байкової гори, просувалися до центру міста з Подолу Андріївським узвозом, з Шулявки - Брест-Литовським проспектом (нині проспект Перемоги), з Деміївки - Великою Васильківською вулицею, поступово беручи під свій контроль Жилянську та Маріїнсько-Благовіщенську (нині Саксаганського) вулиці та Бібіковський бульвар (нині бульвар Тараса Шевченка).

Центр міста опинився в оточенні ворожих до Центральної Ради сил - пробільшовицьких загонів та окремих військових частин. Уряд міг спертися на «вільних козаків» Ковенка та на Гайдамацький кіш Слобідської України Петлюри, який, отримавши відомості про бої в Києві, негайно зняв свої війська з позиції під Гребінкою (на Полтавському напрямку) і вже 2 лютого, з боєм захопивши Миколаївський міст, увійшов до міста. За день до того з Західного фронту до Києва прийшов Гордієнків полк Всеволода Петріва. В самому місті Поділ та Старокиївську ділянку, зокрема підступи до будинку Центральної Ради, обороняв курінь Січових стрільців під проводом Євгена Коновальця та Андрія Мельника. Але українські полки - Полуботківський, Дорошенківський, Шевченківський та інші, що знаходилися в столиці - оголосили нейтралітет.

Запеклі бої охопили майже все місто і велися не тільки легкою стрілецькою зброєю, а й з використанням артилерії. Вони тривали протягом тижня. Руйнування й пожежі були жахливими.

На 3 лютого більшовицькі сили зосередилися в основному на території заводу «Арсенал», споруди якого входили до складу потужної Печерської фортеці. До ранку наступного дня, після кривавого нічного бою, його корпуси було повністю зайнято українськими силами під проводом Петлюри та Петріва.

Силами куреня Січових стрільців, Гайдамацького коша Слобідської України та 1-го кінно-гайдамацького полку ім. Костя Гордієнка повстання було придушене. Однак заколот відтягнув на себе чимало українських сил, що прискорило падіння Києва перед наступом військ більшовицької Росії.

В ніч з 8-го на 9 лютого 1918 року уряд та Мала Верховна рада в супроводі близько 3 тисяч вояків залишили Київ.

У Києві відбулася реконструкція бою військ УНР проти більшовиків на заводі "Арсенал" / Фото: Багмут Павло. Укрінформ

 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-