Надлишкова маса тіла у дітей: які причини та чим загрожує

Надлишкова маса тіла у дітей: які причини та чим загрожує

Укрінформ
Надлишкова вага у дітей та підлітків – проблема, що має непокоїти як батьків, так і лікарів.

Все частіше зайві кілограми стають причиною появи проблем, які раніше вважалися проблемами дорослих: цукровий діабет, високий тиск тощо. Крім того, надлишкова вага у більшості випадків впливає на самооцінку, може призвести до підвищення тривожності і навіть – розвитку депресії, попереджає Міністерство охорони здоров’я

Оновлених даних щодо поширеності надлишкової ваги й ожиріння у дітей в Україні немає. Проте, за інформацією Всесвітньої організації з боротьби з ожирінням, станом на 2018 рік в Україні 26% хлопчиків та 13,9% дівчаток у віці 7–17 років мали надлишкову вагу або ожиріння. Можна припустити, що кілька років пандемії, а потім  повномасштабна війна не покращують цю статистику. 

Причини надмірної ваги у дітей 

Зазвичай через високу активність дитячий організм легко справляється зі спожитими калоріями. Водночас іноді поєднуються кілька чинників, які підвищують ризик надмірної ваги. Основні – брак руху і незбалансоване харчування. Проте у пошуку причин не можна ігнорувати також генетичні та гормональні фактори, стрес, поведінкові проблеми, іноді – медикаментозне лікування інших хвороб і станів. 

Фото: Freepik
Фото: Freepik

Як виявити проблеми з вагою у дитини: розрахунок ІМТ 

Зрозуміти, що дитина має проблеми з вагою, не завжди можна за самим лише зовнішнім виглядом. Одним зі способів визначити, чи має людина ризик розвитку захворювань, пов’язаних із надлишковою вагою й ожирінням, є визначення індексу маси тіла (ІМТ). Це – вага людини в кілограмах, поділена на квадрат зросту в метрах. Проте така формула розрахунку «працює» лише для дорослих. У дітей та підлітків (у віці від 2 до 20 років) застосовують порівняння середньостатистичного  співвідношення квадрата зросту до ваги у дітей аналогічного віку та статі. 

Діапазон нормальних показників визначають у періодичних дослідженнях дітей і підлітків, які проводяться під егідою ВООЗ у різних країнах. 

Такі діапазони діляться на 4 категорії: 

Недостатня вага – до 4% включно. 

Нормальна вага – 5-84%. 

Зайва вага – 85-94%. 

Ожиріння – 95-100%. 

Їх вносять у так звані перцентильні таблиці. Цими таблицями давно користується більшість педіатрів та сімейних лікарів. Проте, щоби спростити розрахунки для медичних фахівців, а також для батьків, на платформі про здорове шкільне харчування «ЗнаЇмо» створений калькулятор ІМТ. Це дуже зручний інструмент, що враховує всі можливі перемінні величини і може швидко визначити ІМТ дитини. Для комплексної діагностики стану здоров’я ІМТ не може існувати сам по собі, а є лише одним із критеріїв оцінювання разом із рівнем фізичної активності, харчовими звичками, сімейною медичною історією тощо. 

Як запобігти появі надлишкової ваги у дітей? 

Ми з’ясували, що є чинники ризику набору дитиною надлишкової ваги, що перебувають поза нашим контролем, проте є такі, на які ми можемо впливати. Розгляньмо останні, бо це той випадок, коли від наших дій залежить здоров’я наших найдорожчих. 

Будьте хорошим прикладом. Діти можуть не слухати батьків, проте чудово беруть з них приклад. Якщо основа вашого раціону – бутерброди й спорадичні перекуси, можна не очікувати, що дитина їстиме броколі та рибу. Водночас якщо зробити раціональне збалансоване харчування справою всієї родини – більше шансів, що дитина частіше робитиме правильний вибір у їжі. 

Пильнуйте режим дня дитини. Дитина має достатньо спати і рухатися. Деякі дослідження показують, що мала кількість сну може збільшувати ризик ожиріння. Достатня ж рухова активність не лише сприяє гармонійному розвитку тіла, а й допомагає йому використовувати отриману з їжі енергію. 

Не засмучуйтеся, якщо дитина відмовляється від нових продуктів. Іноді для того, щоби спробувати новий продукт, їй потрібно 6-8 разів його запропонувати. Це нормально. Не впадайте у відчай. Експериментуйте з температурою, текстурами, способами подачі їжі. 

Забезпечте вільний доступ до здорових перекусів. Нехай вдома у вільному доступі для дитини замість солодощів будуть яблука, несолодкий йогурт, палички моркви, перцю і селери з хумусом.

Не пропонуйте їжу для заспокоєння чи нагороди. Стимулювати хороші вчинки цукерками або давати дитині заїсти розпач, сум чи нудьгу – завжди погана ідея. Такі дії провокують нездорові харчові звички, наслідки яких дитина може пронести через усе життя.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-