Лікар Комаровський
Хочу бачити, як від грипу роблять щеплення Петру Порошенку
23.01.2016 10:30 6509

Євген Олегович Комаровський - один з найбільш відомих і авторитетних педіатрів, кандидат медичних наук, телеведучий програми "Школа доктора Комаровського". Він же - автор двох десятків книжок про догляд за дітьми, включаючи тритомний "Довідник розсудливих батьків" і "Здоров'я дитини і здоровий глузд її родичів", виданих загальним накладом понад 1 млн екземплярів різними моваму, в тому числі, китайською. Улюблені його письменники, зрозуміло, лікарі: Чехов, Вересаєв, слідом за ними - Борис Акунін. Іронічний. Дотепний. Його афоризми цитують в інтернеті: "100% дорослих знають, як робити дітей, але 99,9% не знають, що потім робити з дітьми", "Щаслива дитина — це здорова дитина і тільки потім — яка вміє читати і грати на скрипці", "Нормальна дитина має бути худою і з шилом в попі", "Памперс потрібен не дитині! Памперс потрібен його мамі!"...

 САНИ ГОТУЮТЬ ВЛІТКУ, А ВІД ГРИПУ ЩЕПЛЕННЯ РОБЛЯТЬ ВОСЕНИ

Від грипу рятують тільки захисні антитіла, а вони з'являються у 2 випадках: або ви перехворіли, або зробили щеплення

...Той факт, що за два тижні, що минули, на Харківщині від грипу померли п'ятеро чоловіків, доктор Комаровський у бесіді з кореспондентом Укрінформу назвав наслідком відсутності санітарно-просвітницької роботи і зневажливого ставлення українців до свого здоров'я".

- Грип - вірусне захворювання, і не має значення, як його називають: свинячий, сезонний, слонячий, пандемічний... Він передається повітряно-крапельним шляхом і вражає органи дихання, що може закінчитися смертю. Кожна розсудлива людина - а я тяжію саме до таких людей, будь вони дорослі чи діти - повинна знати: від грипу рятують тільки захисні антитіла, а вони з'являються у двох випадках: або ви перехворіли, або зробили щеплення. Я - за другий варіант.

Люди у своїй масі не знають, що від вірусного захворювання ліків з доведеною профілактичною ефективністю не існує

- Люди недостатньо розуміють серйозність небезпеки чи свідомо ігнорують?

- Швидше, перше. Розсудливі люди знають можливості вакцинації і не нехтують ними. По телевізору бачив, як робили щеплення від грипу президенту США Обамі. Хочу бачити, як роблять щеплення главі України Петру Порошенку. Його здоров'я дорогого коштує. Знаю, що у нього зайва маса тіла, ходять чутки про наявність цукрового діабету: ми всі страшенно переживаємо, адже за законами країни, з урахуванням посади та супутніх захворювань, Петро Олексійович зобов'язаний бути щеплений від грипу! Так чому б не показати це всьому народу? І буде прекрасний приклад для наслідування. Першими також повинні робити щеплення медики, працівники МНС, поліція, вчителі, журналісти - всі, хто за родом діяльності спілкується з іншими людьми. Армія та зона АТО? Читав, що закуплено 5 тисяч одиниць протигрипозної вакцини - тільки для командування?

- А як рятуватися нещепленим?

У нас ті, хто захворів, зазвичай біжать в аптеку і скуповують гори ліків - різний фуфломіцин

- Насамперед, я б не нагнітав ситуацію і не вживав такі слова, як рятуватися. Грип у більшості випадків неважке захворювання. Як захиститися - це правильніше і спокійніше. У нас ті, хто захворів, зазвичай біжать в аптеку і скуповують гори ліків - різний фуфломіцин, включаючи марні при лікуванні вірусних інфекцій антибіотики або стимулятори імунітету, ефективність яких - з області психотерапії. Є й поборники народних засобів: сало з часником і сто грам із перцем. Люди у своїй масі не знають, що від вірусного захворювання ліків з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Але про це не пишуть на бігбордах - там замість інформації лише політичні гасла. А треба думати про здоров'я нації. У нас же досі не можуть розробити санітарно-гігієнічні норми для дитсадків і, як з'ясувалося, навіть в Інституті гігієни не зовсім розуміють, що таке вологість повітря, як вона регулюється і як впливає на захворюваність. У всіх країнах світу діють спеціально розроблені протоколи, тобто схвалені медичним співтовариством єдині правила профілактики і лікування хвороб взагалі і грипу зокрема - і нічого нікому не треба вигадувати. Тобто, не треба вигадувати національну українську медицину. Дешевше, швидше і правильніше взяти готові протоколи з Ізраїлю чи Австралії, перестати винаходити велосипеди і почати з пропаганди: правила профілактики, правила самодопомоги, правила вакцинації... Інше, якщо вже ви захворіли, зроблять лікарі, до яких і слід звертатися у будь-якій нестандартній, незрозумілій, непокоячій ситуації. При цьому нагадаю, що за кордоном пацієнт не вчить лікаря, як його лікувати. Лікарі в усьому світі лікують однаково: за протоколом.

НЕ ТРЕБА З «ТАМІФЛЮ» РОБИТИ КУЛЬТ

- І якщо це грип, починають з недешевого «Таміфлю»?

Взагалі скасував би рукостискання під час епідемії

- Не треба з «Таміфлю» робити культ і переоцінювати його можливості. Препарат непростий, з купою побічних ефектів, використовується за суворими показаннями і вже точно не під час самолікування. І він однозначно не має ніякого відношення до лікування ускладнень грипу, а трагедії у більшості випадків пов'язані саме з ускладненнями і з тим, що люди (як ті п'ятеро, які померли у Харкові) звертаються за медичною допомогою лише на восьмий-дев'ятий день від початку захворювання. Щоб не доводити справу до лікаря, тим більше, до лікарні, я б запровадив уроки санітарної освіти у школі. Кожна дитина повинна знати, що джерело вірусу - людина. Тому - обмеження контактів, заборона на масові зборища, маски. Нагадаю, що маску повинна носити не здорова, а хвора людина. Чи треба нагадувати про миття рук? А про те, що чхати краще в лікоть, а не в долоню? Я б взагалі скасував рукостискання під час епідемії.

- А що каже санітарне просвітництво про побутові умови?

- Напишіть великими літерами: у шкільному класі, у яслах або в квартирі повинен бути забезпечений повітрообмін. Повітря повинне бути прохолодним і не сухим. Доведено, що вірусні частинки при цьому руйнуються. Мийте підлогу частіше, провітрюйте приміщення: застояне повітря кишить мікробами. Частіше бувайте на вулиці - з собакою, а краще з дитиною. Не нагрівайте кімнату, щоб ходити в трусах: оптимальні для здоров'я параметри - 20 градусів тепла і вологість 50-70 відсотків. Пшикайте в ніс фізрозчин або аптечні сольові розчини. Слизові вологі - це заслін для вірусу, а от банки, гірчичники, козячий жир і ноги в окріп - психотерапія!

- Це професійний висновок?

- Абсолютно, і він дійсний як для дітей, так і для дорослих. До того моменту, як я відкрив свою Клініку доктора Комаровського", або коротко "Кліником", мені, педіатру, випускнику Харківського медичного інституту, довелося два десятки років пропрацювати лікарем практичної медицини...

Лікар Комаровський розповідає, що у студентські роки почав працювати медбратом у відділенні реанімації Інституту загальної та невідкладної хірургії, потім працював лікарем і завідував відділенням Харківської обласної дитячої інфекційної клінічної лікарні. Досвід - десятки тисяч пацієнтів. Свої спостереження і висновки виклав у першій книзі "Вірусний круп у дітей. Клініка. Діагностика. Тактика лікування", виданій харківським видавництвом "Фоліо" в 1993 році. На основі цієї монографії захистив кандидатську дисертацію: єдиний випадок в СНД, коли практикуючий педіатр отримав ступінь таким чином.

- Кажете, треба писати докторську? А навіщо, коли у мене є улюблена робота і все це (обводить рукою кабінет в офісі на проспекті Гагаріна - таку собі вітальню в англійському стилі, з книжковим полицями на всю стіну, заставленими медичною літературою і книгами самого Комаровського, усілякими нагородами в коробочках і без, включаючи "найкрасивішому доктору", мініатюрними фігурками типу "Комаровський - рибак-вудильник" і дружніми шаржами на кшталт "Комаровський - гном". Про роботу нагадує комп'ютер на робочому столі і кілька мобільних телефонів. Про сім'ю - фотографія, зроблена, як стало відомо, днями в Карпатах: сам шеф і двоє малят-онуків, причому малюки - у плавках і босоніж. На снігу!).

- Пощастило вашим онукам. З таким дідом, напевно, і не хворіють зовсім.

- Як же можна жити у місті, спілкуватися з людьми, відвідувати дитячий садок і не хворіти? Звичайно хворіють, але їхні батьки знають елементарні правила допомоги, тому хвороби розглядаються як дрібні тимчасові неприємності.

КРАЇНА ПОВИННА СТАТИ КІНДЕРЦЕНТРИЧНОЮ

- Що б ви хотіли побажати всім дітям нашої країни?

Будь-яку хворобу, включаючи моральну, легше попередити, ніж лікувати

- Можна почати з країни? Вона повинна стати не президентсько-парламентською або навпаки, про що сперечаються політики, а кіндерцентричною. Вловлюєте? Кращі дороги повинні бути прокладені не до мерії, а до школи та дитячого садка. Кращі автобуси - школам. Траси потрібно перекривати не до приїзду чергового правителя, а для "швидкої", яка везе людину у лікарню. Країна повинна жити за законами сім'ї: щаслива родина - щаслива країна. Діти, як всі дитинчата у природі, копіюють батьків. Вони дістають перше уявлення про суспільство по ієрархії у зграї: хто більше каші з'їв, у кого голос гучніший. З віком до цих вражень додаються інші: хто крутіше бреше, у кого кулаки більші, кого треба боятися. Сумні висновки, особливо коли до них додаються прямі трансляції засідань з бійками у Верховній Раді чи раді з матом на міністерському рівні.

Як лікар хочу запитати: звідки взялися ці люди, хто їх виховував? Чи сам факт наявності депутатського мандата, а отже - влада - робить людей іншими, робить їх гіршими? Тоді нехай почитають мою книжечку "Маленькі казки про їжачків" як підручник життя у сім'ї, тобто в країні, де діють правила, і всі знають, «що таке добре і що таке погано». Чому я про це кажу? Як експерт з амбулаторної терапії, тобто лікування в домашніх умовах, я хочу вкласти в розум сильних і слабких світу цього головну думку: будь-яку хворобу, включаючи моральну, легше попередити, ніж лікувати. При цьому потрібно вчитися дружити з лікарем. Тут немає протиріччя, просто потрібні виховні заходи. З урахуванням української ментальності.

- Союз медицини і політики?

- Союз розсудливості і надії на краще плюс капітали тих, хто не остаточно продався золотому тельцю. В атмосфері загальної ненависті діти не стануть добрішими. А діти, як люблять говорити політики, - наше майбутнє. Божі заповіді ніхто не скасовував. Є вічні цінності. Так дотримуйтесь їх. Це рекомендація лікаря.

Світлана Лігостаєва, Харьков.

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-