Україна уже пройшла пік паливної кризи, ринок починає оживати – Куюн

Україна уже пройшла пік паливної кризи, ринок починає оживати – Куюн

Укрінформ
Після скасування державного регулювання цін на пальне ринок демонструє активізацію: компанії починають збільшувати поставки пального.

Про це на брифінгу в Медіацентрі Україна-Укрінформ повідомив директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

На його думку, пік паливної кризи Україна уже пройшла. Серед чинників, які сприяють нормалізації ринку, експерт назвав скасування державного регулювання цін. "Багато компаній, особливо невеликих, не могли постачати пальне самостійно, оскільки закупівельна вартість була вища за розраховану Кабміном", - зауважив Куюн.

Після зняття держрегулювання цін з'явились економічні стимули активніше постачати пальне.

"У нас кількість декларантів дизпального зросла майже удвічі порівняно із початком місяця. Якщо на початку травня це було близько 30 компаній, то вчора це було 66 декларантів. Це показує активізацію ринку", - прокоментував Куюн.

За його словами, по бензинах динаміка постачання трохи гірша, по скрапленому газу фіксується зростання кількості декларантів у півтора раза.

Читайте також: Президент очікує від Кабміну більшої активності для подолання дефіциту пального

"Це означає, що багато компаній почали імпортувати (пальне - ред.) самостійно. Це той ефект, на який ми й очікували при відмові від держрегулювання", - додав Куюн.

За прогнозом експерта, на постачання мінімальних обсягів споживання пального України вийде до липня. Наразі найкраща ситуація - із постачанням дизелю, де постачання має невелике відхилення від прогнозних показників. Також, за оцінкою Куюна, непоганою є ситуація із постачанням скрапленого газу.

Водночас ситуація із наповненням ринку бензинами відстає від очікувань. Куюн пояснює це тим, що європейський ринок націлений на імпорт дефіцитного там дизпального, а щодо бензину ринок був навіть профіцитним. Нині заводи закривають внутрішній попит Європи на бензин і не мають зайвих обсягів для експорту в інші регіони.

Експерт зауважив, що через постійне збільшення радіусу пошуку бензину у травні до України прибули партії пального навіть із Бельгії.

Читайте також: Україна адаптується до нових реалій постачання нафтопродуктів - Герус

Крім того, Куюн прокоментував питання цін на пальне.

"Так, ми зараз будемо мати високу ціну. На рівні 52-55 грн на бензин, 58-60 грн на дизпальне ринок нормально почувається. Бачимо, що черги зменшуються, тобто, десь ринок уже "намацав" цю точку рівноваги", - зауважив він.

Експерт розраховує, що наповнення ринку новими партіями пального приведе до зменшення цін до об'єктивних рівнів.

Як повідомлялося, одним із наслідків російської агресії стала паливна криза в Україні. До війни значну частину потреб у бензинах і дизпаливі країна задовольняла за рахунок постачань із росії та білорусі. У 2021 році 62% дизпалива й 50% бензину надходило з рф та білорусі. Ще по 10% імпортували з Литви і морем. Тепер ці маршрути втрачено.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-