В Україні на фермерів припадає лише 10% агровиробництва

В Україні на фермерів припадає лише 10% агровиробництва

Укрінформ
Фермерські господарства виробляють понад 85% світових обсягів аграрної продукції, тоді як в Україні цей показник ледь перевищує 10%. 

Як передає кореспондент Укрінформу, такі дані навів голова Союзу українського селянства (СУС) Іван Томич під час брифінгу "ООН оголосила 2019-2028 роки десятиліттям сімейних фермерських господарств. Що зробила Україна в цьому напрямку?".

Томич нагадав, що за формою організації праці 90% усіх агрогосподарств світу – родинні ферми. За його словами, у Європі цей показник ще більше.

«Приміром, у Нідерландах — 98%, в сусідній Польщі – понад 90%. Натомість у Латинській Америці, частині Азії, в колишніх республіках СРСР ситуація протилежна: частка сімейних ферм становить 5-15%. На жаль, до таких держав належить і Україна. За кількістю землі наділ українського фермерства — 15%, приблизно 4,5 млн га. При цьому, фермери забезпечують трохи більше 10% валового виробництва сільськогосподарської продукції”, - розповів голова СУС.

Він впевнений, що збільшити кількість фермерів, підвищити ефективність сільгоспвиробництва і таким чином гарантувати продовольчу безпеку та цінову стабільність на ринку харчів допоможе імплементація рекомендацій ООН, яка оголосила 2019-2028 роки десятиліттям сімейних фермерських господарств. Утім, за словами Томича, в Україні не поспішають прислухатися до цих порад.

“Сума дотацій для фермерів останніми роками не перевищує 15-25 грн на гектар. Тоді як у світі цей показник коливається від 250 до понад 400 євро. Приміром, у Європі — приблизно 300 євро на гектар, в Японії — 600 євро”, - наголосив голова Союзу українського селянства.

До проблеми відсутності фінансових стимулів він додав масові перешкоди для доступу до землі, до ринків збуту продукції, відсутність належного захисту права приватної власності. Як наслідок, стверджує Томич, чимало фермерських господарств закриваються. Він навів дані, згідно з якими приблизно 7% власників таких господарств із західних областей України виїхали працювати на полях колег-фермерів за кордоном. Також приблизно 10-12 тис. українських фермерів працюють “в тіні”. А сама фермерська професія стала однією із найнебезпечніших в Україні: за роки Незалежності, наводить цифри Томич, внаслідок нападів, грабежів, рейдерських атак загинуло майже 50 фермерів.

Читайте також: Фермерам відшкодують збитки за втрачені посіви - Прем'єр-міністр

Як повідомлялося, ООН розробила загальний план дій, який надає міжнародній спільноті докладні рекомендації з підтримки сімейних фермерських господарств. Зазначається, що родинне фермерство відкриває унікальну можливість для забезпечення продовольчої безпеки, поліпшення засобів до існування, більш раціонального розпорядження природними ресурсами, охорони навколишнього середовища та досягнення сталого розвитку. Передовсім, в сільських районах.

Загальний план дій ООН, що передбачає заходи на всіх рівнях сформований за сімома взаємопов’язаними напрямками:

1. Розвиток сприятливого політичного середовища для зміцнення сімейних фермерських господарств.

2. Підтримка молоді й забезпечення стійкості сімейних фермерських господарств від покоління до покоління.

3. Сприяння досягненню гендерної рівності в сімейному фермерстві.

4. Зміцнення організацій сімейних фермерських господарств.

5. Підвищення стійкості фермерських господарств до зовнішніх впливів.

6. Зміцнення сімейних фермерських господарств для забезпечення стійкості продовольчих систем до змін клімату.

7. Підтримка багатоплановості сімейних фермерських господарств для впровадження соціальних інновацій, що сприяють територіальному розвитку, збереженню довкілля та біорізноманітності.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-