РФ продовжує використовувати газ як геополітичну зброю проти України та ЄС - Вітренко

РФ продовжує використовувати газ як геополітичну зброю проти України та ЄС - Вітренко

Укрінформ
Голова правління компанії «Нафтогаз України» Юрій Вітренко заявляє, що Росія продовжує використовувати газ як геополітичну зброю проти України та Європейського союзу.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

Як доказ Вітренко навів нещодавню заяву російського газового монополіста «Газпрому» про те, що продовження транзиту російського газу через Україну ставиться в залежність від придбання компаніями з ЄС додаткових обсягів газу в «Газпрому» за новими контрактами.

«Чому через Україну не можуть і після 2024 року йти обсяги транзиту за поточними (!) контрактами європейських покупців газпромівського газу? Адже до цього і Німеччина, і Росія казали, що «Північний потік-2» будується лише для додаткових об’ємів. Якщо ці заяви були чесними, то обсяги саме за поточними контрактами мають і надалі йти через Україну. І найкращою гарантією, що так і буде, є перенесення точок передачі газу за цими поточними контрактами на кордон Україна – Росія, щоб потім європейські покупці газпромівського газу самі бронювали транзит через Україну. Ми зі свого боку запевняємо, що надамо їм конкурентні умови», – написав керівник «Нафтогазу».

Читайте також: Оновлений склад наглядової ради Нафтогазу має запрацювати у листопаді - Вітренко

«Чому «Газпром» прямо зараз не має на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні Україна – Росія? З нашого боку, принаймні з 2020 року, жодних перешкод для цього немає. Контрагенти «Газпрому» зможуть тоді самі бронювати транзит через Україну. Дійсно хочете продавати додаткові обсяги в Європу? Тоді чому не робите цього? Нагадаю, що «Газпром» на 2021 рік забронював для транзиту через Україну на 25 мільярдів кубометрів менше, ніж на 2020 рік. Так продавайте європейським компаніям для транзиту в Європу ці 25 мільярдів кубометрів на кордоні Росія – Україна!» – зауважує Вітренко.

Також, за словами очільника «Нафтогазу», «Газпром» не дає можливості іншим експортерам із Центральної Азії і Росії користуватися потужностями своєї газотранспортної системи для експорту газу в Європу через нашу країну.

«Вони якраз залюбки подавали б свої «додаткові» обсяги для транзиту через Україну», – додав він.

Читайте також: Єврокомісія отримала запит від України про консультації щодо Nord Stream 2

За словами голови «Нафтогазу», в Україні очікують, що отримають відповіді на ці питання «вже найближчим часом».

«Сподіваємося, як нам це й обіцяли, наші німецькі та американські партнери врахують ці відповіді (або їхню відсутність, що буде ще красномовніше), коли будуть визначати, чи використовує Кремль «Північний потік-2» як геополітичну зброю і чи потрібно цей проект зупинити», – наголосив Вітренко.

Читайте також: «Сумніви» Росії в технічному стані газогону виглядають підозріло - ГТС України

Раніше у ЗМІ повідомлялося, що прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков підтвердив заяву Газпрому щодо готовності транзитувати газ через Україну після 2024 року за умови економічної доцільності й технічної готовності української ГТС.

США та Німеччина у Спільній декларації сходяться в думці, що в інтересах України та Європи продовжувати транзит газу через Україну після 2024 року. Відповідно, Німеччина зобов'язується використати всі доступні засоби впливу, щоб забезпечити продовження угоди про транзит газу з Росією до десяти років, і призначити для цього спеціального посланника.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-