Нафтогаз впевнений, що Газпром програє апеляцію у Стокгольмі

Нафтогаз впевнений, що Газпром програє апеляцію у Стокгольмі

Укрінформ
Апеляційний суд округу Свеа у Швеції 11 жовтня слухає вступне слово НАК "Нафтогаз України" щодо апеляції російського ПАТ "Газпром" на рішення Стокгольмського арбітражу, відповідно до якого російська сторона має виплатити 2,56 млрд дол. з відсотками.

Про це у Facebook написав виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

"Зараз перерва на обід в засіданні апеляційного суду в м. Стокгольм, де ми сьогодні виступаємо зі вступним словом. Поки все йде нормально і ми залишаємося впевненими у тому, що апеляційний суд не задовольнить скаргу Газпрому на окреме рішення Стокгольмського арбітражу стосовно контракту на поставку газу", - написав Вітренко.

У Стокгольмі 9 жовтня розпочалися слухання апеляції на рішення Стокгольмського арбітражу у справі про транзит та постачання газу між Нафтогазом та Газпромом.

Читайте також: Нафтогаз vs Газпром: у Стокгольмі починаються слухання апеляції

Як повідомляв Укрінформ, у січні 2009 року тодішні прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко та прем'єр-міністр РФ Володимир Путін підписали контракт на постачання та транзит газу. Базова ціна за 1 тис. кубометрів газу встановлювалася на рівні 450 дол., а її перегляд мав здійснюватися щоквартально, у зв'язку з прив'язкою ціни газу до середньої ціни нафти за 9-місячний період. До ціни застосовувалися знижувальний коефіцієнт, а у майбутньому - також "політичні" дисконти.

Україна зобов'язувалася купувати 52 млрд кубометрів газу щорічно (для порівняння, у 2017 році Україна імпортувала лише 14,1 млрд кубометрів, на додачу до власного видобутку). У разі недобору цих об'ємів (придбання менше ніж 94% контрактних обсягів) застосовувалася санкція "бери або плати".

Читайте також: Нафтогаз: у разі програшу в арбітражі, вартість газу для України була б вдвічі вищою

Водночас був підписаний транзитний контракт, у якому тариф на транспортування газу до Європи фіксувався на 10 років в обмін на 20% знижки на газ, що діяла лише у 2009 році. Незалежно від ціни газу, ставка транзиту залишалася б для України однаковою.

22 грудня 2017 року Стокгольмський арбітраж переглянув формулу ціноутворення на газ за контрактом на постачання газу в Україну, таким чином зменшивши його вартість.

Читайте також: Борг Газпрому перед Нафтогазом вже перевищив понад $2,84 мільярда

Загалом, за рішенням Стокгольмського арбітражу, в транзитній справі Газпром винен Нафтогазу 4,63 млрд дол., із них 2,1 млрд дол. були зараховані арбітражем у рахунок заборгованості Нафтогазу з оплати отриманого у 2014-2015 роках, але не оплаченого газу.

Процес примусового виконання рішення арбітражу відбувається у кількох юрисдикціях: Нідерландах, Великій Британії, Швейцарії та США. У лютому 2019 року Нафтогаз повідомив, що розпочав процес стягнення активів Газпрому на суму 2,6 млрд дол. за рішеннями Стокгольмського арбітражу в Люксембурзі.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-