У НБУ розповіли, що цьогоріч гальмуватиме зростання ВВП

У НБУ розповіли, що цьогоріч гальмуватиме зростання ВВП

Укрінформ
За прогнозом Національного банку України, у 2019 році економічне зростання триватиме, однак тимчасово уповільниться до 2,5%, стримуючими чинниками будуть жорстка монетарна політика та стримана фіскальна політика.

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

"У 2019 році, згідно з прогнозом Національного банку, оприлюдненим у Інфляційному звіті за січень 2019 року, економічне зростання триватиме, однак тимчасово уповільниться до 2,5%. Основними стримуючими чинниками будуть жорстка монетарна політика, яка необхідна для повернення інфляції до середньострокової цілі 5% +/- 1 п.п., та стримана фіскальна політика, зумовлена значними виплатами за зовнішнім боргом", - йдеться в повідомленні.

Внутрішній попит, як споживчий, так і інвестиційний, залишиться основним рушієм зростання ВВП. Економічне зростання знову прискориться у 2020-2021 роках в результаті поступового пом‘якшення монетарної політики і пожвавлення інвестиційної активності на тлі зменшення політичної невизначеності.

У Нацбанку зазначають, що українська економіка пришвидшила зростання з 2,5% у 2017 році до 3,3% у 2018 році. У тому числі в IV кварталі минулого року реальний ВВП зріс на 3,5% у річному вимірі. Про це свідчать розгорнуті показники ВВП за IV квартал та в цілому за 2018 рік, опубліковані Державною службою статистики України. Фактичні темпи зростання економіки у 2018 році відповідали оцінці Національного банку, опублікованій в Інфляційному звіті за січень 2019 року.

Основним драйвером зростання реального ВВП у 2018 році залишався внутрішній попит, як споживчий, так і інвестиційний. Кінцеві споживчі витрати домогосподарств зросли на 8,9% у річному вимірі після їх збільшення на 9,5% у 2017 році. Споживання підтримували значні темпи зростання заробітних плат, пенсій та переказів трудових мігрантів в Україну, а також відносно високі споживчі настрої населення. Водночас споживання державного сектору залишилось практично на рівні 2017 року (+0,3% р/р), передусім через більш стриману фіскальну політику Уряду у другому півріччі 2018 року. Вагомим фактором економічного зростання залишалася також інвестиційна активність. Валове нагромадження основного капіталу зросло на 14,3% у річному вимірі, зокрема, за рахунок потреби бізнесу в модернізації виробництва та оновленні основних фондів. Незначне уповільнення порівняно з 2017 роком (16,1% р/р) зумовлювалося поступовим вичерпанням ефекту надолуження інвестицій після недоінвестування в кризовий період, а також певним погіршенням ділових очікувань та фінансових результатів підприємств, у тому числі через слабкіші показники експорту.

Читайте також: НБУ і SWIFT розпочнуть спільний проект

Фізичні обсяги експорту товарів та послуг у 2018 році знизилися на 1,6% після зростання на 3,8% у 2017 році. Це було зумовлене погіршенням зовнішніх умов упродовж року, зокрема, через поширення протекціоністських заходів у світовій торгівлі, ескалацією конфлікту в Азовському морі в другому півріччі, ремонтними роботами на кількох великих металургійних підприємств та нижчим врожаєм ранніх зернових. Попри стійкий внутрішній попит, суттєво уповільнилися також темпи зростання імпорту – з 12,6% у 2017 році до 3,2% у 2018 році, у тому числі через зниження майже на 25% обсягів закупівель природного газу. У результаті, внесок чистого експорту в зростання реального ВВП у 2018 році хоча і залишився від’ємним (-2,6 в.п.), але вдвічі зменшився порівняно з попереднім роком (-5,2 в.п.)

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-