Довіра до механізму аграрних розписок щороку зростає - експерти

Довіра до механізму аграрних розписок щороку зростає - експерти

Укрінформ
Станом на 12 лютого 2019 року в Україні вже оформлено 955 аграрних розписок на загальну суму понад 7,5 млрд гривень. 

Про це розповіла керівник Проекту "Аграрні розписки в Україні" Міжнародної фінансової корпорації (IFC) Хелен Фейрлемб у Києві під час круглого столу з обговорення результатів впровадження інструменту аграрних розписок на українському ринку, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Про нашу статистику. У нас вже не за минулий рік, а зараз — 955 аграрних розписок на суму понад 7,5 млрд гривень. З початку року ми випустили 104 розписки на суму 1 млрд грн”, - сказала Фейрлемб.

Вона додала, що перший фермер, який скористався механізмом позики через аграрні розписки під заставу майбутнього врожаю, вирощеного на власній землі, був із Полтавської області — він першим в країні використав аграрні розписки і продовжує використовувати їх щороку. Завдяки цьому йому вдалося суттєво збільшити свій земельний банк.

За словами керівника проекту, аграрні розписки може використовувати будь-який фермер - і середній, і малий: потрібна лише земля та прогнозований урожай.

“Аграрні розписки дозволяють отримати гідне фінансування під заставу майбутнього врожаю, вирощеного на конкретній ділянці землі. Сильною стороною аграрних розписок є те, що вони зареєстровані в електронній системі, тож кредитор може перевірити історію аграрних розписок фермера. Це допомагає будувати кредитну історію”, - сказав керівник регіонального офісу IFC в Україні, Білорусі та Молдові Джейсон Пеллмар.

Читайте також: Уряд призначив Трофімцеву в. о. міністра агрополітики

Окремо учасники круглого столу акцентували увагу на системі позасудового стягнення.

“Є пункт "позасудове стягнення". Ми цього року мали дуже мало випадків (позасудового стягнення - ред.). Мало, тому що українські фермери справжні бізнесмени і дуже надійні. А там, де були випадки (невиконання зобов’язань за аграрними розписками - ред.), система стягнення показала, що вона працює і що вона зрозуміла. Кредитор може почуватися впевнено. Але я хотіла б підкреслити, що й фермер може почуватися впевнено”, - зауважила Фейрлемб.

Генеральний директор директорату стратегічного розвитку та європейської інтеграції Міністерства аграрної політики та продовольства Олександр Жемойда розповів, що довіра до механізму аграрних розписок щороку зростає. Так, у 2015-2017 роках було видано 182 аграрні розписки на суму 1,1 млрд грн. За 2018 рік фермери видали вже 669 аграрних розписок на загальну суму 5,244 млрд грн, а від початку 2019 року вже видано розписок на суму понад 1 млрд грн.

Наразі 56 компаній кредитують фермерів за аграрними розписками (у 2017 році було лише 11 компаній). У заставу наразі приймають 23 сільськогосподарські культури.

На думку заступника директора Швейцарського бюро співробітництва в Україні Віктора Шуткевича, нині важливо, щоб механізм аграрних розписок почав діяти у східних регіонах України. Також Шуткевич побажав українським фермерам якнайшвидше досягти суми у півмільярда доларів кредитування через аграрні розписки.

Наступним кроком проекту IFC стане робота на міжнародному рівні. На сьогодні в Україні вже відбувається впровадження міжнародних фінансових аграрних розписок, що дають можливість залучати фінансування від нерезидентів.

Як повідомлялося, Проект "Аграрні розписки в Україні" IFC (група Світового банку) здійснюється за підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO). У 2015 році IFC розпочала п'ятирічну програму впровадження аграрних розписок для отримання фінансування на поповнення оборотного капіталу, придбання техніки, висооякісного насіння та інших виробничих ресурсів. До 2020 року проект має на меті сприяти залученню в український аграрний сектор за допомогою аграрних розписок фінансування в розмірі 0,5 млрд дол.

На сьогодні проект працює у всіх областях України, в тому числі на підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-