Енергоміст допоможе Україні досягти енергобезпеки – американські аналітики

Енергоміст допоможе Україні досягти енергобезпеки – американські аналітики

497
Ukrinform
Енергетична безпека в Україні у довгостроковій перспективі може стати ще більш дестабілізуючим фактором, ніж конфлікт на Донбасі.

У статті «Яку роль Енергетичний міст може зіграти для енергетичної стабільності України?», опублікованій на сайті Атлантичної ради, її автори - науковий співробітник Центру з надзвичайних ситуацій та національної безпеки Аризонського державного університету (США) Меліса Херш і генеральний директор Консалтингової групи з ядерної економіки (NECG, США) Едвард Кі дають оцінку перспективам реалізації проекту «Енергетичний міст «Україна-Європейський Союз»:

Енергетична безпека в Україні у довгостроковій перспективі може стати ще більш дестабілізуючим фактором, ніж конфлікт на Донбасі. США і ЄС активно підтримують зусилля України з реформування енергетичного сектора та приділяють велику увагу зниженню залежності України від російського газу й модернізації газового сектора України. Однак, поки адміністрація Трампа зважує варіанти протидії будівництву «Північний потік – 2», який забезпечить постачання російського газу до ЄС в обхід України і створить потенційну загрозу для економіки і безпеки України, увагу до газового сектора України слід доповнити більш чітким акцентом на електроенергетику і атомну генерацію.

Останні два роки атомна енергетика забезпечувала половину загального виробництва електроенергії в Україні і є ключовою частиною стратегії енергобезпеки України. Для України енергетична безпека означає не лише диверсифікацію постачальників енергоносіїв, але й диверсифікацію джерел енергії, а також їхню надійність. Плани України щодо розвитку потенціалу її атомної генерації, національної безпеки і зовнішньої політики знаходять своє відображення в проекті «Енергетичний міст «Україна-ЄС». Ідея проекту виникла після початку російської агресії щодо України  і була представлена уряду країни у 2015 році.

Реалізацію проекту «Енергетичний міст «Україна-ЄС» очолює державна компанія "Енергоатом", а в його основі лежить підключення України до енергосистеми ЄС для постачання електроенергії з блоку №2 Хмельницької атомної електростанції. Передбачається, що по енергомосту електроенергія з другого блоку Хмельницької АЕС буде надходити безпосередньо у Польщу та Угорщину, а також, можливо, в країни Балтії. Поки тільки невелика частина української енергосистеми пов'язана з Угорщиною (через Бурштинський енергоострів), і енергетичний міст націлений на посилення цих зв'язків. Доходи від продажу атомної електроенергії в Європу дозволять "Енергоатому" забезпечити фінансування добудови двох ядерних реакторів на ХАЕС.

Передбачувані стратегічні й фінансові вигоди для України від реалізації проекту очевидні: енергоміст дозволить постачати атомну електроенергію з України в Польщу і, можливо, далі в Європу, формуючи більш тісні зв'язки між Європою та Україною. Більш того, для постачання електроенергії планується більше задіяти вже наявні лінії передачі, ніж нову інфраструктуру. В результаті Україна отримає так необхідну їй тверду валюту від продажу електроенергії в країни ЄС, що допоможе країні компенсувати доходи від транзиту природного газу, втрата яких очікується з 2019 року, коли Україна має намір розірвати контракт з російським «Газпромом».

Енергетичний міст також буде сприяти зусиллям «Енергоатому» з підвищення продуктивності й надійності всього парку атомних енергоблоків, спираючись на раніше зроблені зусилля з підвищення надійності постачання ядерного палива.

У разі успішної реалізації, проект "Енергетичний міст" буде сприяти підвищенню економічних показників «Енергоатому», а також забезпечить надійне постачання електроенергії для економічного зростання країни, її національної та політичної стабільності.

Разом з тим проект несе певні ризики й повинен оцінюватися з урахуванням високої конкуренції на європейському енергоринку, небажання Європи включати атомну генерацію в свої плани диверсифікації джерел електроенергії і підвищена увага ЄС до відновлюваних джерел енергії. «Енергетичний міст» також стикається з проблемами і в самій Україні, серед яких вибори 2019 року.

Однак, "Енергетичний міст" – це життєздатний проект, гідний подальшого вивчення як один з факторів досягнення Україною енергетичної і національної безпеки.

Повну версію статті читайте тут.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>