4 мільярди на 6 осіб: НБУ пояснив претензії до ТАСкомбанку

4 мільярди на 6 осіб: НБУ пояснив претензії до ТАСкомбанку

Укрінформ
Нацбанк пояснив своє рішення про невідповідність керівників ПАТ "ТАСкомбанк" вимогам законодавства тим, що банк здійснював ризикову діяльність у сфері фінансового моніторингу.

Зокрема у лютому-жовтні 2017 році перевів у готівку 3,9 млрд грн, більшість із яких отримали шість фізичних осіб. Про це йдеться у прес-релізі НБУ

"Національний банк отримав офіційне повідомлення про оскарження в судовому порядку рішень НБУ про невідповідність керівників ПАТ "ТАСкомбанк" вимогам законодавства (у лютому-березні 2018 р. банківський регулятор ухвалив рішення про невідповідність деяких керівників цього банку вимогам законодавства України)", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що підставою для ухвалення таких рішень є неналежне виконання керівниками ПАТ "ТАСкомбанк" своїх службових обов'язків, що призвело до здійснення цим банком ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу. Також ними неналежно виконувався обов'язок здійснювати управління ризиками. Більше того, банк був зобов'язаний відмовитися від обслуговування клієнтів у випадках, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу, але не зробив цього, наголосили у регуляторі.

НБУ виявив факт здійснення ПАТ "ТАСкомбанк" ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу у період з лютого по жовтень 2017 року.

"Головна підстава для встановлення регулятором такого факту полягає у виявленні факту зняття за період з лютого по жовтень 2017 року 23 юридичними особами - клієнтами банку у готівковій формі коштів зі своїх поточних рахунків у розмірі близько 3,9 млрд грн на закупівлю вторинної сировини. Це майже 80% усієї виданої банком за цей період готівки з рахунків юридичних осіб", - акцентували в Нацбанку і додали, що вищезгадані контрагенти нібито зібрали 612 тис. тонн (!) вторсировини. Для перевезення такого величезного обсягу потрібно було скористатися послугами 284 КамАЗів за один день діяльності, проте будь-які дані про оплату таких перевезень відсутні, акцентували в НБУ.

Водночас, зауважили в регуляторі, банк встановив вищезгаданим клієнтам значно менші тарифи на видачу готівкових коштів з їхніх поточних рахунків, ніж передбачені відповідним тарифним пакетом банку.

"Більшість готівкових коштів, які нібито потім клієнти банку платили контрагентам - фізичним особам (переважна більшість яких має реєстрацію в АРК, окремі з них фігурували в кримінальних провадженнях, до того ж серед них є одна відома співачка) за вторсировину, отримувало шість фізичних осіб!" - зазначили в НБУ.

До того ж банк надав НБУ недостовірну інформацію, а саме: 

- копії довідок органів Державної фіскальної служби України про відсутність у клієнтів заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами Державної фіскальної служби України. Ці документи, за інформацією органів ДФС, вказаним вище клієнтам банку не надавалися;

- документи щодо здійснення деякими клієнтами банку чи їхніми керівниками фінансових операцій зі сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Однак документи з відповідними реквізитами відсутні, а деякі керівники вказаних вище компаній взагалі не мають відкритих рахунків у банку, або в них немає платіжних карток, номери яких зазначені у відповідних документах;

- копію договору із заводом-переробником на постачання вторинної сировини, наявність якого не підтверджується цим заводом.

У Нацбанку зауважили, що згадані фінансові операції схожі на схеми діяльності конвертаційних центрів, описаних у розділі IV Типологічного дослідження Державної служби фінансового моніторингу України "Ризики використання готівки" за 2017 рік.

Читайте також: Голова ради НБУ вважає, що економіці потрібні "нелінійні рецепти"

Як повідомляв Укрінформ, 2 березня Національний банк оштрафував ПАТ "ТАСкомбанк" на 6 млн грн за виявлені ознаки ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу; невиконання банком обов’язку відмовитися від обслуговування клієнтів у випадках, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу, а також неналежне управління ризиками. Крім того, НБУ ухвалив рішення про невідповідність члена правління, відповідального за фінансовий моніторинг цього банку, вимогам законодавства України.

Пізніше у березні наглядова рада ПАТ "ТАСкомбанк" ухвалила рішення про призначення Сергія Тігіпка главою правління банку, а колишнього керівника банку Катерину Мелеш було призначено на посаду заступника глави ради директорів ТОВ "Група ТАС".

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-