У фінансуванні субсидій має бути належна система обліку - Рахункова палата

У фінансуванні субсидій має бути належна система обліку - Рахункова палата

928
Ukrinform
У Рахунковій палаті констатують постійне зростання видатків із бюджету на забезпечення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг та наголошують на необхідності запровадження належної системи обліку.

Про це йдеться в прес-релізі Управління інформаційної політики Рахункової палати за результатами перевірки ефективності бюджетного фінансування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, що є в розпорядженні Укрінформу. 

«Аудиторами відзначено, що постійно зростає обсяг видатків держбюджету на забезпечення пільг і субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг. Ця субсидія є найбільшим трансфером в Україні. Так, наприклад, у 2017 році відповідні видатки становили близько 70 млрд грн, а вже на 2018 рік запланований обсяг субвенції становить майже 71 млрд грн», - ідеться в прес-релізі.

Також зазначається, що при цьому заборгованість держави перед підприємствами - надавачами житлово-комунальних послуг станом на 1 січня 2018 року складала 26,7 млрд грн (у т. ч. прострочена - 11,5 млрд грн), а заборгованість перед 82 тис. сімей (домогосподарств) за невиплаченими їм сумами зекономлених коштів у рамках субсидії за опалювальний період 2016-2017 років - 46 млн гривень. 

У Рахунковій палаті повідомляють, що невиконання взятих зобов'язань "підриває довіру громадян та суб'єктів господарювання до відповідних ініціатив уряду, ставить під сумнів обгрунтованість дій щодо розрахунку тарифів на житлово-комунальні послуги, що стало головним чинником значного зростання видатків держбюджету на фінансування житлових субсидій". 

Аудитори відзначають, що частина цих зобов'язань є штучною і наслідком, зокрема, безгосподарного ставлення до системи обліку комунальних послуг (відсутності лічильників) і непрозорого механізму тарифоутворення.

Читайте також: Якість ремонтів доріг уряд повторно розгляне наприкінці червня - Гройсман

Окрім того, Рахунковою палатою було проаналізовано ситуацію в різних регіонах і на підставі вибіркового моніторингу встановлено, що держава оплачує відповідним надавачам послуг, у середньому по семи областях, які перевірялися, до 30% більше в тих випадках, де немає лічильника і застосовуються показники норм споживання, ніж там, де лічильник є. 

Також зазначається, що втрати води і тепла у мережах через зношеність перекладаються з постачальників на громадян і бюджет. 

«У  2017 році у діючих тарифах на тепло втрати закладалися на рівні 14,5%, на воду - до 30%», - ідеться в прес-релізі. 

Таким чином, Рахункова палата на підставі аудиторських висновків і відповідного звіту констатує наявність значних резервів для забезпечення ефективності бюджетного фінансування пільг та субсидій і самої соціальної політики держави з цих питань через запровадження належної системи обліку та водночас економічно обгрунтованих, прозорих тарифів. 

Трансфер (також трансфер; від англ. to transfer - переносити, переміщати) - операція перенесення осіб, предметів, цінностей, документів тощо (залежно від контексту) від одного власника або споживача до іншого. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-