Як Київська школа економіки потрапила під «боротьбу з корупцією»

Як Київська школа економіки потрапила під «боротьбу з корупцією»

Аналітика
1101
Ukrinform
Парадоксально, але система, яка створена задля боротьби з корупцією, добряче вдарила по тих, хто з корупцією бореться

Чим менше часу лишається до дедлайну подання електронних декларацій за 2018 рік, тим більше скандалів розгортається навколо нововведень, зокрема — декларування антикорупційних активістів.

А подекуди декларації про доходи створюють загрозу самому існуванню проектів, де зайняті ті, хто має заповнювати декларації. Наприклад - Київська школа економіки. 19 березня її почесний президент Тимофій Мілованов у своєму Facebook повідомив, що 5 членів ради директорів, які є громадянами інших держав, не в змозі заповнити декларації, а тому розмірковують про звільнення. Раніше він сподівався на зміну правил декларування і висловлював припущення, що в іншому випадку це може стати причиною закриття навчального закладу. Втім, зміну правил подання декларацій Верховна Рада благополучно завалила, і вже 22 березня пан Мілованов повідомив, що чотири професори Київської школи економіки пішли у відставку. А тому сценарій з закриттям школи стає ще більш реальним.

Тимофій Мілованов // Фото з ФБ
Тимофій Мілованов // Фото з ФБ

Отже, що це означатиме для України? По-перше, КШЕ — це один з двох українських навчальних закладів, поряд з Києво-Могилянською бізнес-школою, що навчають за програмою MBA. Саме вони готують топ-менеджмент як для приватних організацій, так і для державних структур. Нині левова частка випускників Київської школи економіки займає керівні посади в найбільших українських банках — OTP, Аваль, Укрсиббанк тощо. Також випускники Школи працюють в різних українських міністерствах та навіть у світових фінансових установах, на кшталт Світового банку (Ядвіга Семиколєнова) чи Європейського банку реконструкції та розвитку. Дехто з колишніх випускників є викладачами університетів зі світовим ім’ям. Наприклад, Тетяна Андреєва — Директор з економічних ініціатив Центру продовольчих товарів при Університеті штату Коннектикут, або Андрій Норець — професор Принстонського університету.

По-друге, Київська школа економіки регулярно організовує і реалізує соціальні проекти, останній з яких - "Програма з підприємницької діяльності для ветеранів АТО". Організовуються різні тренінги для журналістів, молодих політиків, громадських активістів. Також викладачі і адміністрація КШЕ є співзасновниками популярної аналітичної платформи “VoxUkraine”.

Виявляється, українські виші також можуть бути “антикорупційними організаціями”

Саме громадська діяльність КШЕ і стала причиною скандалу, яка може призвести до закриття Школи. На сайті КШЕ зазначено, що при навчальному закладі діє Центр вдосконалення закупівель. Він “живе” на грантові кошти, зокрема від USAID — Американського агентства міжнародного розвитку і займається аналізом державних закупівель. Зокрема, Центр аналізує аукціони, що проводяться за допомогою системи “ProZorro”, виявляє корупційні схеми, які дехто примудряється таки проводити через неї. А це — ні що інше, як антикорупційна діяльність. Тобто. Київська школа економіки є антикорупційною організацією.

Відтак, і працівники підпадають під визначення “антикорупційні активісти” і мають декларувати свої статки. За словами Тимофія Мілованова, проблема в тому, що серед працівників Київської школи економіки є також іноземці. І процедура подання декларацій для них — доволі складна. Щоб отримати електронний ключ, необхідно ввести особистий номер платника податків. Відтак, громадянин іншої держави має навідатись в податкову, простояти в черзі, отримати номер платника податків, потім отримати ключ і задекларувати власні доходи. Навіть якщо цей іноземець — директор Стокгольмського інституту перехідної економіки Торбен Беккер, або ж Президент фонду Євразія Хортон Бібі Сентер. Нікого не цікавить і те, що вони постійно мешкають за кордоном. Борешся з корупцією — звітуй!

До вирішення проблеми - 10 днів

Але те, що директори Київської школи економіки навіть підуть у відставку — не звільнить їх від необхідності подання електронних декларацій. Почесний президент КШЕ у коментарях до свого допису у Facebook зазначає мотиви директорів, які подали у відставку: мовляв, вони усвідомлюють те, що таким чином не звільнять себе від е-декларування, тому їхній крок можна розцінювати як протест.

І все це ускладнюється тим, що Київська школа економіки тримається переважно на іноземних викладачах і менеджерах. За словами Мілованова, якщо іноземці підуть — КШЕ перетвориться на “ізольований місцевий виш низького рівня”. А таких в Україні і так вистачає.

До дедлайну подання електронних декларацій антикорупційними активістами, тобто всіх тих, хто згідно із законом підпадає під це визначення, залишається 10 днів. Президент Порошенко погодився прибрати скандальну норму з закону вже цього року. Але, нагадуємо, парламент голосування за її скасування — провалив. Іншого шансу скасувати зміни не випадає, останній тиждень березня є несесійним, депутати роз’їхалися хто куди... Мабуть, багато з них – з відчуттям власної значущості і задоволення: такі ж помстилися цим «крикунам», які примусили їх публічно показати «все нажитоє нєпосильним трудом»…

Якщо найгірші прогнози виправдаються, і Київська школа економіки припинить своє існування — це яскраво продемонструє рівень логіки і щирості компанії з «боротьби з корупцією» в Україні. Можна і не гадати, як це буде сприйняте, насамперед ,міжнародною спільнотою, керівництвом благодійних фондів, які виділяють Україні кошти, директорами світових банківських установ.

Микола Романюк, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>