Батарейки, монети і булавки у шлунку: Супрун порадила, як вберегти дитину

Батарейки, монети і булавки у шлунку: Супрун порадила, як вберегти дитину

Укрінформ
Протягом року в приймальне відділення хірургії НДСЛ Охматдит звертається близько півтисячі дітей зі скаргами на проковтування сторонніх тіл, і кожна четверта дитина — потребує госпіталізації.

Про це написала в.о. міністра охорон здоров'я Уляна Супрун у Facebook і порадила, як вберегти дитину від ковтання сторонніх предметів.

"Потрапляючи в дихальні шляхи або шлунково-кишковий тракт, сторонні предмети можуть нести серйозну загрозу для здоров’я і життя дитини. В зоні ризику діти від 1 до 3 років — вони найчастіше їдять щось зовсім неїстівне. Зафіксовані випадки проковтування булавки у віці 1, 7 та 9 місяців", - зауважила Супрун.

Урядовець зазначила, що діти ковтають кнопкоподібні літієві батарейки, які потрапляючи до травного тракту, батарейка за короткий проміжок часу нагрівається до температури понад 100 градусів і з неї витікає електроліт, що призводить до тяжких опіків та виразок слизових оболонок.

Небезпеку становлять і дитячі конструктори, які часто містять багато маленьких високопотужних магнітів. У разі проковтування органи (шлунок, кишківник), які знаходяться між магнітами зазнають дії високого тиску — внаслідок притягання магнітів один до одного. Після чого виникає порушення кровопостачання в цій зоні, некроз стінки або кишкова непрохідність, у такому випадку дитина потребуватиме складної операції.

Супрун застерегла, що гідрогелеві кульки, які широко використовуються для інтер’єру, прикрас для рослин, коли потрапляють у шлунок, можуть значно збільшуватися в об’ємі і призводити до кишкової непрохідності. Таку ж небезпеку становлять всі суперпоглинаючі об’єкти, які швидко розбухають у воді.

"Небезпечні також безоари. Це сторонні тіла, що формуються при постійному ковтанні деяких речовин натурального або синтетичного походження, що поступово накопичуються в шлунку", - написала вона і додала, що безоари можуть формуватися від кількох днів до невизначеного проміжку часу. Вони можуть досягати дуже великих розмірів і заповнювати весь об’єм шлунку. Великі безоари можуть спричиняти тяжкі ускладнення: кишкову непрохідність, виразкування, перфорації, кровотечі. Щоб їх усунути — потрібне оперативне втручання.

Читайте також: Манікюр, вулична їжа та аптечка: у Супрун дали поради для безпечної відпустки

Крім того, у дітей бувають трихобезоари, що виникають внаслідок так званого “синдрому Рапунцель”. Він проявляється вириванням свого чи, наприклад, маминого волосся та постійним його ковтанням.

Також можуть утворюватися фітобезоари, які формуються внаслідок споживання великої кількості хурми та інших продуктів рослинного походження, які містять багато клітковини, та піксобезоари, які виникають в результаті постійного проковтування жувальної гумки або пластиліну.

"Стороннє тіло в стравоході може викликати слинотечу, біль за грудиною, неможливість ковтнути навіть рідину. В шлунку чи кишківнику — як правило, безсимптомні. При вдиханні стороннього тіла в дихальні шляхи можливе утруднене дихання, кашель. Інколи таких дітей безуспішно довго лікують від бронхіту", - попередила Супрун.

Батькам вона порадила не давати маленьким дітям ті іграшки, які не передбачені для їхнього віку, не залишати дрібні речі у зоні доступності дитини - зберігайте гроші в гаманцях, батарейки у шухлядах, а прикраси у шкатулках, не використовувати пульт від телевізора, годинники, електронні ваги для забавки чи відволікання дітей. Якщо діти зовсім маленькі, слід намагатися не купувати додому нічого, що має маленькі магніти та іграшки, для роботи яких потрібні маленькі батарейки, а якщо маєте кількох дітей, потрібно пояснити старшим, які предмети небезпечно давати малюкам.

"Батькам необхідно негайно і обов’язково звернутися до лікаря: якщо дитина проковтнула батарейку будь-якого розміру; один чи декілька магнітів; будь-яке стороннє тіло, яке викликає слинотечу, блювання, неможливість самостійно ковтати; будь-яке стороннє тіло, яке має колючу, ріжучу чи гостру будову", - додала в.о.міністра і наголосила, що у будь-якому випадку, якщо припускаєте, що дитина проковтнула сторонній предмет, потрібно проконсультуватися з сімейним лікарем для вирішення подальшої тактики.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-