Календар на всю голову. 6 жовтня

Календар на всю голову. 6 жовтня

561
Ukrinform
Цього разу в американському лексиконі з'явилося слово «джаз», а київське «Динамо» виграло Суперкубок УЄФА.

6 жовтня 1459 року в Нюрнберзі, Німеччина, народився Мартін Бегайм - німецький вчений, купець і мореплавець, який тривалий час знаходився на португальській службі. Саме він створив, найстаріший зі збережених до наших днів, глобус відомий під назвою Земне яблуко (1492).

Картина Фра Бартоломео
Картина Фра Бартоломео

6 жовтня 1517 року у Флоренції, Італія, помер Фра Бартоломео - італійський художник, представник Високого Відродження, один з видатних представників флорентійської школи живопису.

6 жовтня 1648 року козацько-селянське військо під проводом Богдана Хмельницького розпочало штурм Львова. В кінці вересня в місто стікалися втікачі з-під Пиляви, які 29 вересня обрали Івана Вишневецького - регіментарем, а Миколу Остророга - його заступником. Для захисту Львова залишилося 4,4 тис. осіб, решта (13,5 тис.) пішли. У найкоротші терміни городяни зібрали 900 тис. злотих і велику кількість коштовностей для захисників. Але Вишневецький і Остророг разом з солдатами і цінностями покинули місто Лева. Оборона практично беззахисного міста лягла на бургомістра Мартіна Гросвайєра. 6 жовтня татари і окремі українські підрозділи атакували околиці міста, 8 жовтня підійшли основні сили Богдана Хмельницького. 9 жовтня почалися бої за міські укріплення, а на наступний день полк Максима Кривоноса атакував Високий Замок, який вдалося взяти 15 жовтня.

6 жовтня 1790 року для широкого загалу швейцарський ювелір з Женеви Якоб Швепп продемонстрував процес виготовлення штучної мінеральної води. Справа заладилася, і він заснував компанію «J.Schweppes & Со». У 1831 році, згідно з привілеєм короля Вільгельма IV, ця фірма стала постачальником газованих напоїв до королівського двору Великобританії. Але в 1834 році «J.Schweppes & Со» була викуплена у спадкоємців Швепп англійцями Джоном Кемпом-Велчем і Вільямом Евіллом, але зберегла в назві ім'я творця-засновника і заснованої ним торговельної марки.

6 жовтня 1829 року у перший пробний пробіг від Манчестера до Ліверпуля відправився паровоз «Ракета» («Rocket») - побудований англійськими винахідниками, батьком і сином Джорджем і Робертом Стефенсонами. Із ранніх локомотивів цей став найвідомішим, причому багато в чому тому, що по-перше вона виграла єдині в своєму роді змагання паровозів - «Рейнхільські випробування» («Rainhill Trials»), а по-друге - це був перший в світі паровоз з трубчастим паровим котлом. Надалі така конструкція котла стала застосовуватися на всіх випускаючих паровозах.

6 жовтня 1864 року в селі Деньги, Полтавської губернії (нині - Черкаська область) народився Сергій Шелухін - український громадсько-політичний діяч, публіцист, письменник, міністр судових справ УНР.

6 жовтня 1866 року в американському штаті Огайо було здійснено перше в історії пограбування поїзда. В той день зграя братів Рено (Френк, Джон, Саймон, Клінтон і Вільям) зупинила склад і викрала понад $10 тис.

Ле Корбюзьє
Ле Корбюзьє

6 жовтня 1887 року в місті Ла Шо-де-Фон, Швейцарія, народився Ле Корбюзьє (Шарль-Едуар Жаннере-Грі) - французький архітектор швейцарського походження, піонер архітектурного модернізму і функціоналізму, представник архітектури інтернаціонального стилю, художник і дизайнер.

6 жовтня 1876 року в селі Пальчик (тепер - Катеринопільського району Черкаської області) народився Сергій Єфремов - український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури, академік Української академії наук (1919), віце-президент ВУАН (1922), член наукового товариства імені Т. Г. Шевченка у Львові, публіцист, один з творців української журналістики. Цей мислитель брав участь в розробці концепції української державності, української національної культури і освіти. Як автор, він надрукував приблизно десять тисяч публіцистичних і наукових статей, включаючи монографічні нариси, присвячені творчості Марка Вовчка, Тараса Шевченка, Івана Франка, Михайла Коцюбинського, Івана Нечуя-Левицького, Івана Карпенка-Карого та Панаса Мирного.

Нічне кабаре «Мулен Руж»
Нічне кабаре «Мулен Руж»

6 жовтня 1889 року в Парижі, біля підніжжя Монмартра, відкрилося нічне кабаре «Мулен Руж» («Moulin Rouge», «Червоний млин»), на сцені якого вперше був виконаний канкан. На ті часи вкрай непристойний танець здійснив справжній переворот в уявленні людей про нічні розваги. Прийшовши сюди, в елітний заклад приголомшував інтер'єр - химерні комбінації старовинного і антикварного з модерном і сюрреалізмом, східного з європейським. Початок роботи розважального закладу було приурочено до Всесвітньої виставки і завершення будівництва Ейфелевої вежі.

6 жовтня 1889 року в місті Л'Іль-Адам, Франція, помер Жюль Дюпре - французький художник, один з найбільших представників барбізонської школи. Вважається засновником сучасного французького пейзажу. У 1867 році на Всесвітній виставці він представив 12 картин. Після цього тривалий час художник не виставляв свої твори - аж до Національної виставки, де можна було побачити вісім нових його робіт. Дюпре було присвоєно звання офіцера ордена Почесного легіону.

6 жовтня 1910 року у місті Кам'янка-Струмилова (нині - Львівська область) народився Роман Кравчук - один з керівників українського визвольного руху, член Проводу ОУН (бандерівців), заступник голови Проводу Організації Українських Націоналістів (бандерівців) і крайовий провідник ОУН на західноукраїнських землях, Голова Президіальной Колегії УГВР.

6 жовтня 1914 року у місті Ларвік, Норвегія, народився Тур Геєрдал - норвезький етнограф, археолог, натураліст, мандрівник, письменник, автор багатьох книг.

6 жовтня 1917 року в американському лексиконі з'явилося слово «джаз». У «Літературному дайджесті» це слово було описано як музика «яка викликає у людей бажання трястися, стрибати і корчитися».

6 жовтня 1918 року у часи гетьмана Павла Скоропадського урочисто відкрився перший державний український університет у Києві.

6 жовтня 1926 року у Львові помер Володимир Гнатюк - український етнограф і фольклорист, лінгвіст, літературознавець, мистецтвознавець, перекладач, громадський діяч. Академік Всеукраїнської академії наук (ВУАН, 1924), член Чеської академії наук, словесності і мистецтв (1905) і Віденської Академії наук.

 «Співак джазу»
«Співак джазу»

6 жовтня 1927 року в Нью-Йорку відбулася прем'єра першого звукового фільму, випущеного кінокомпанією «Warner Brothers Production». Стрічка мала назву «Співак джазу» («Jazz Singer»), її зняв режисер Алан Кросленд. Картина мала величезний успіх і принесла компанії прибуток в $7,6 млн. Одну з головних ролей у фільмі зіграв харизматичний співак і актор Ел Джолсон.

6 жовтня 1928 року у Львові на базі семінарії зусиллями графа і митрополита Андрія Шептицького була створена Греко-Католицька Богословська Академія. Першим ректором був призначений Йосип Сліпий. Об'єднавши навколо себе частину західноукраїнської інтелігенції, Академія стала центром богословських і філософських наук. На території тодішньої Польщі це був єдиний вищий український навчальний заклад. За декаду існування Академія значно розрослася: відкрилися нові факультети, кафедри, професорський склад збільшився до 40 осіб. У 1944 році Академія була закрита, а викладацький склад емігрував, був репресований або припинив викладацьку діяльність.

6 жовтня 1938 року в місті Винники, Львівської області, помер Володимир Левицький - український письменник і громадський діяч, видавець, літературознавець, почесний член товариства «Просвіта» (1925), дійсний член НТШ (1926).

З 5-го на 6 жовтня 1948 року в місті Ашгабаті скоїлося одне з найпотужніших землетрусів у світі з магнітудою 7,3 за шкалою Ріхтера. Його осередок був розташований на глибині в 18 км - практично прямо під містом, що спричинило за собою величезні людські жертви: 110 тисяч осіб. Відтепер в Туркменістані в цей День відзначається День поминання.

6 жовтня 1949 року в місті Сінт-Ніколас, Аруба, народився Роберто Альфонсо («Боббі») Фаррелл - голландський діджей, танцюрист, бек-вокаліст, більш відомий як учасник групи «Boney M».

6 жовтня 1960 року в Нью-Йорку, США, відбулася прем'єра фільму «Спартак» («Spartacus») режисера Стенлі Кубрика, де головну роль виконав Кірк Дуглас. При бюджеті в $12 млн в світовому прокаті історична драма зібрала $90 млн.

6 жовтня 1971 року в Києві народився Вадим Гутцайт - український фехтувальник, олімпійський чемпіон (1992, Барселона).

6 жовтня 1975 року у другому матчі з рахунком 2:0 (перший 1:0) київське «Динамо» виграло Суперкубок УЄФА у ФК «Баварія» (Мюнхен).

6 жовтня 1981 року снайпером терористичної групи ісламських фундаменталістів під час параду в Каїрі був застрелений Анвар Садат - єгипетський державний і військовий діяч, 3-й президент Єгипту (1970-1981), маршал (мушір, 1973).

6 жовтня 1989 року в місті Неї-сюр-Сен, Франція, померла Бетті Девіс - відома американська кіноактриса. У 1999 році Американський інститут кіно поставив її на друге місце в списку найвидатніших актрис в історії Голлівуду. Перша людина в історії світового кінематографа номінована на 10 премій «Oscar». Вона була неповторна в картинах «Все про Єву», «Що сталося з Бебі Джейн?», «Смерть на Нілі», «Тихіше ... тихіше, мила Шарлотта»,«Маленькі лисички». За стрічки «Небезпечна» (1936) і «Джезебель» (1938) актриса була відзначена двома статуетками «Оскар».

6 жовтня 1996 року третій студійний альбом - «Pies descalzos, suenos blancos» («Босі ноги, високі мрії») став проривом для молодої колумбійської співачки Шакіри, як на батьківщині, так і на обох американських континентах.

Елвіс Преслі
Елвіс Преслі

6 жовтня 2002 року покійний король рок-н-ролу Елвіс Преслі знову зійшов на найвищу сходинку в американському чарті з альбомом-збіркою «Elvis 30 # 1 Hits».

6 жовтня 2007 року по результатам опитування неймовірно успішний кліп «Bohemian Rhapsody» (1975) британської супергрупи «Queen» був названий найкращим кліпом Великобританії. Тим часом, ролик був знятий за три години, а бюджет його склав £3,5 тис.

6 жовтня 2014 року в Києві помер Павло Муравський - видатний український хоровий диригент і педагог, народний артист України, лауреат Шевченківської премії, професор Національної музичної академії імені П. І. Чайковського, почесний академік Національної Академії мистецтв України, Герой України.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>