Денис Іванов, кінознавець, продюсер, генеральний директор компанії Артхаус Трафік
Фільм про Революцію Гідності має всі шанси на «Оскар»
28.02.2016 16:36 1386

88-ма церемонія нагородження кінопреміями «Оскар-2016» відбудеться 28 лютого в Лос-Анджелесі. Повнометражний документальний фільм «Зима у вогні» Євгена Афінєєвського (США, Велика Британія, Україна) - головний претендент на «Оскар» у своїй номінації. Леонардо Ді Капріо приречений отримати довгоочікувану статуетку. Шарлотта Ремплінг однозначно її не отримає через своє необережне і неполіткоректне висловлювання. А ось в головній номінації - Кращий фільм - до кінця зберігається інтрига.

Про інші прогнози та сюрпризи «Оскара» - у бліц-інтерв'ю Укрінформу відомого кінознавця, продюсера, генерального директора компанії Артхаус Трафік, засновника Міжнародного дитячого кінофестивалю «Чілдрен кінофест» Дениса Іванова.

- Денисе, ви завжди в темі подій у кіно. Топова подія найближчої доби - вручення «Оскара». На головну номінацію - Кращий фільм - висунуто вісім робіт. Вибір букмекерів - «Гра на пониження» Адама МакКея. Більшість критиків, схоже, сходяться на думці, що «Оскар» отримає «Той, що вижив» («Легенда Х'ю Гласса»). Він зібрав найбільшу кількість номінацій - сім, у тому числі Кращий режисер - Алехандро Гонсалес Іньярріту, Краща чоловіча роль - Леонардо Ді Капріо. Що скажете Ви?

- Я стежу за оскарівськими перегонами досить давно. Ми з колегами постійно спілкуємося, і всі переконані, що ніколи не було настільки незрозумілої картинки, хто ж отримає головний приз. Торік був очевидний фаворит - «Бердман» того ж Іньярріту, і можна було припустити, що саме він отримає «Оскар». Так і сталося. Фільм також переміг у номінації Кращий режисер.

Ді Капріо однозначно отримає Оскар за кращу чоловічу роль

А цього року дуже різні думки. За одними прогнозами, має перемогти «Шалений Макс: Дорога гніву» Джорджа Міллера. За іншими - «Гра на пониження». Ця картина, безумовно, добре зроблена, але це ще і меседж про світову фінансову кризу, який кіноакадеміки можуть захотіти просунути.

     З іншого боку, «Оскар» може отримати незалежне кіно «У центрі уваги» Тома МакКарті, яке зараз іде у нас в кінотеатрах. Просто тому, що іноді у битві між Давидом і Голіафом перемагає не Голіаф. Наприклад, в 2010-му, коли на кращий фільм номінувалися «Аватар» і «Повелитель бурі», переміг «Повелитель бурі» - досить камерне кіно порівняно з «Аватаром». Так само і тут в центрі уваги - журналістське розслідування в Бостоні. Цей незалежний фільм може отримати нагороду несподівано.

- Ви схиляєтеся до того, що переможе «У центрі уваги»?

- Ми зараз випускаємо його в прокат. Звичайно, він нам подобається, інакше ми його б не випускали. Але всі ці фільми хороші, вони різні і гідні. Скажімо, «Гра на пониження», якій низка експертів пророкують перемогу, розмовляє з глядачем про серйозні речі дуже просто і розповідає про події, які торкнулися кожного. Тут дуже багато різних нюансів. Тому не можна сказати, що якийсь фільм стовідсотково на голову вищий за інші.

Це якщо ми говоримо про кращий фільм. Що ж реально відбудеться, ми, на жаль, не знаємо, адже ми не бачимо всієї картини - як займаються просуванням тих чи інших фільмів безпосередньо в Лос-Анджелесі, де живуть більшість кіноакадеміків. Тому наші прогнози базуються просто на якихось умовисновках.

Не можна сказати, що якийсь фільм стовідсотково на голову вище за інших

А «Той, що вижив» і «Шалений Макс» - так, лідери за кількістю номінацій. Тому в тій ситуації, яка є сьогодні, «Той, що вижив» спокійно може отримати низку великих нагород - наприклад, за режисуру, може навіть розглядатися як кращий фільм.

- А Леонардо Ді Капріо?

- Ді Капріо однозначно отримає «Оскар» за кращу чоловічу роль. Я думаю, що у нього просто немає особливо конкурентів. Його найближчий конкурент - Майкл Фассбендер за «Стіва Джобса». Але це теоретично. Ді Капріо довго йшов до «Оскара», номінувався багато разів і, на жаль, уже просто перетворився на інтернет-мем. Я думаю, всім очевидно, що він його таки отримає в цьому році.

Фаворит на "жіночий" Оскар - Брі Ларсон

Що стосується режисури, тут така ж ситуація, з моєї точки зору, як і в головному «Оскарі». Тобто, може перемогти або Джордж Міллер за «Шаленого Макса», тому що це було б найбільш логічним. Якби давав я, то віддав би Міллеру за режисуру. Або так само можуть отримати і МакКарті за «У центрі уваги», і Іньярріту за «Той, що вижив». Тобто всі ці картини, як я говорив, гідні, безумовно. Але тому, що немає явного фаворита, робити тут прогнози - справа невдячна.

- Як щодо «Кімнати» або «Дівчини з Данії», скажімо?

- «Дівчина з Данії», швидше за все, «пролетить» повз велику частину оскарівських номінацій, наскільки я розумію. Маю на увазі, в основних категоріях. Теоретично міг би щось отримати Едді Редмейн, номінований на кращу чоловічу роль, але це якщо б не було Ді Капріо.

- А щодо кращої жіночої ролі? Вибір букмекерів - Брі Ларсон, але її суперниці - Кейт Бланшетт, Дженіфер Лоуренс, Шаротта Ремплінг.

- Там теж усе очевидно. Чудова зірка Брі Ларсон з фільму «Кімната» є фаворитом у цій номінації. На превеликий жаль, Кейт Бланшетт з фільму «Керол» і Шарлотта Ремплінг з «45 років» та інші претендентки через це не мають шансу.

Ми сьогодні розмовляли з Олексієм Тарасовим, головним редактором «Бюро 24/7», і він сказав дуже правильну річ про те, що Шарлотта Ремплінг могла б розглядатися і отримати «Оскар», якби не зробила не дуже політкоректної заяви в радіоефірі з приводу бойкоту афроамериканцями нинішньої церемонії. Такий момент відразу унеможливлює її перемогу. Чи це чорний піар, чи  слова, вирвані з контексту, а може, позиція, яка була озвучена не надто вчасно. Загалом, на жаль чи на щастя, жіноча роль з фільму «Кімната» буде кращою.

Фільм "Зима в вогні" має реальні шанси на Оскар

- Більшість фільмів, номінованих на головний «Оскар», вже виходили в український прокат. Компанія Артхаус Трафік теж їх випускала?

- Так, більшість фільмів-номінантів виходили в прокат, але ми випускаємо тільки «У центрі уваги», «Керол», «45 років» і «Трамбо» - незалежне кіно. Інші картини випускалися іншими прокатниками.

- Денисе, самі розумієте, в цьому році нас особливо цікавить номінація Найкращий документальний фільм, оскільки в ній представлено стрічку про Майдан. Це - «Зима у вогні. Боротьба України за свободу» Євгена Афінєєвського. Деякі критики пророкують йому перемогу. Букмекери вважають фаворитом британський фільм «Емі» про співачку Емі Уайнхаус. Яка ймовірність того, що переможе фільм про Україну?

- Я дивився фільм «Емі», і, на жаль, він не є хорошим документальним фільмом. Він, скоріше, експлуатує тему. На час минулої церемонії «Оскара» був, наприклад, фільм про Курта Кобейна «Чортів монтаж». Не знаю, чому він не номінувався, але він був реально на дві-три голови вище, ніж фільм про Емі. Я просто порівнюю фільми про двох ікон, які виходили на екрани приблизно в один і той самий час. Якщо можна порівнювати ці жанри - байопік про музиканта.

Тому, з одного боку, букмекери можуть говорити все, що завгодно, але якщо у людини є очі, а я думаю, що кіноакадеміки саме такі, то «Емі» не є абсолютним фаворитом.

Є прекрасний фільм «Зима у вогні», у нього є реальні шанси.

Ще є «Погляд тиші» Джошуа Оппенхаймера. Цей режисер уже номінувався на «Оскар» і не отримав його - за свій «Акт убивства». Він уже не новачок. І зараз може спрацювати сентимент того, що він «Оскар» заслужив, але не отримав. Тобто, може отримати цього разу.

Є в цій номінації і «Земля картелів» Мета Хейнемана - про те, що на кордоні США і Мексики з'являється самооборона, яка починає зачищати наркокартелі, а потім сама стає картелем. Ця тема ближча кіноакадемікам, адже йдеться про сусідню країну. А фільм про Україну знятий далеко, про неї мало хто з них чув. Але, з іншого боку, «Зима у  вогні» - це фільм, який з реальним, правильним пафосом розповідає про історичну подію. Абсолютно американський підхід. Тому з точки зору меседжу, який несе «Зима у вогні», у неї є абсолютний шанс перемогти. Саме завдяки меседжу і завдяки якості кіно. Тому що, крім усього іншого, частенько кіноакадеміки, обираючи між різними фільмами, обирають кіно, яке щось стверджує, про щось суттєве говорить.

- Дякую за такий оптимістичний прогноз. Давайте зателефонуємо Євгену Афінєєвському в Лос-Анджелес і побажаємо удачі.

- Гаразд. Якщо він отримає «Оскар», спробуємо його привітати ...

- А як щодо інших номінацій?

- Ну, очевидно, що найкращим анімаційним фільмом стане «Головоломка» Піта Доктера і Ронні Дель Кармена. Нещодавно, до речі, він отримав премію Гільдії продюсерів Америки. У номінації Кращий іноземний фільм перемогу швидше за все отримає угорський «Син Саула» - він є фаворитом у цій категорії.

- Дякую, Денисе, за коментар, за прогноз. Залишається лише дочекатися церемонії, щоб його перевірити.

Валентина Пащенко, Київ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-