Ескендер Барієв, член Меджлісу кримськотатарського народу
Готові вести організовану ненасильницьку боротьбу за Крим
20.09.2016 15:19 4908

– Так, я був серед розробників і повинен визнати, що документ не зміг передбачити багатьох ситуацій. Буквально нещодавно до мене звернулися два студенти, яких українські митники не пропускали до Криму за «спробу ввезення» семи кілограмів персиків. Таких історій, насправді, дуже багато, і причина в тому, що окремі прикордонники та співробітники митниці після блокади, втративши дохід від контрабандних перевезень, стали свідомо створювати людям проблеми. Ми ж, у свою чергу, при розробці постанови ставили єдину мету – припинити контрабандний товарний потік до Криму вантажними автомобілями. І у цій частині завдання виконали. Зрештою, ідеального документа, який би працював на всі 100%, я ще не бачив. Але його можна доопрацювати сьогодні і переписати з урахуванням всіх зауважень.

– Що би Ви виправили у ньому?

– І тоді, і зараз я дотримуюся думки, що на прикордонній з Кримом території необхідно створити умови, аби люди могли приїжджати, наприклад, своїми машинами і купувати продукцію, необхідну для сім'ї або для дрібного бізнесу. Це може бути до 100 кг на людину. По-перше, це вирішувало б їхні життєві проблеми, по-друге – мотивувало б поїздки людей на український материк і спілкування з українцями.

– Якщо говорити про юридичну складову, яка викликає негатив у суспільстві, то закон про вільну економічну зону «Крим» так і не скасовано?

– Так, він не скасований, і до нього не внесені жодні поправки. Це свідчить про те, що за цим законом стоять певні олігархічні сили, які зацікавлені в тому, аби Крим залишався «сірою зоною». Повторюся, на сьогоднішній день постанова «1035» залишається єдиним правовим механізмом припинення неконтрольованих державою поставок продукції до Криму.

– Отже, контрабанда продовольства до Криму припинилася. Наступним етапом блокади стало перекриття української електроенергії на півострів?

– Так, тому що електроенергія – це такий же товар, як, наприклад, продукти харчування, будматеріали. Згідно з міжнародними правилами, країна, яка окупувала чужу територію, несе повну відповідальність за забезпечення її всіма необхідними ресурсами. Звичайно, це жахливо, коли, наприклад, пологовий будинок або реанімація позбавляються електрики. Я сам лікар, знаю, що це погано. Але, зауважте, «влада» допускає, щоб у Криму було знеструмлено лікарні, але ніколи не допустить, щоб залишилися без світла структури силовиків або військові частини. Дійсно, хто ж тоді буде вриватися до мого будинку зі зброєю і проводити обшуки, хто буде лякати моїх дітей і депортувати або видавлювати з Криму усіма можливими способами моїх співвітчизників? Хіба ЦЕ не жахливо? Так, комусь не подобається, що у Криму стає незатишно, темно і холодно, але більшість упевнена, що за свої права потрібно боротися, і це один з методів відновлення справедливості та спосіб підвищити ціну окупації Криму для російської влади.

– Вона планувалася як третій етап акції, і там ще була передбачена мережева блокада. Не секрет, що до Криму продовжує надходити різна продукція морським шляхом, приміром, завод «Титан» в Армянську працює на українській сировині. Схеми поставок всім відомі – українські судна виходять у нейтральні води, там перевантажують все це на російські судна і так доставляють продукцію до окупованого Криму. Для того, щоб припинити все це, необхідні серйозні сили, компетентні джерела. Одна громадськість з цією роботою не впорається. Я вважаю, що ми показали владі прецедент, а вона вже має діяти далі. Якщо б ця робота стала системною, то ми б змогли створити серйозні проблеми країні-окупантові. На тлі санкцій Крим разом з Придністров'ям і Абхазією їй зараз обходиться у 5 млрд доларів. І ми могли б ускладнити цей тягар, а значить – прискорити процес деокупації Криму.

– Тим не менше, Росія заявляє, що змогла стабілізувати енергетичну проблему у Криму і постійно розповідає про введення чергових енергетичних мостів.

– Ну, по-перше, Україна певними лініями все ж продовжує постачати електрику на півострів, інакше б Крим самостійно не впорався з проблемою. По-друге, енергетичні проекти в Криму серйозно гальмуються, і якщо говорити коротко, для цього є дві причини: нестача технологій та нестача фінансових коштів. Щоб б вони не заявляли про мобілізацію внутрішніх сил та ресурсів на тлі санкцій – це чистої води пропаганда. Сьогодні у Росії немає можливості подолати енергетичну проблему Криму і ми це побачимо з початком осінньо-зимового періоду, коли споживання електроенергії значно зросте. Нагадаю, що у 2017 році Росії потрібно буде виплачувати зовнішній борг, і ситуація там буде критичною.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-