Росіяни обстрілюють українські міста: як облаштувати укриття та вибратися з-під завалів?

Росіяни обстрілюють українські міста: як облаштувати укриття та вибратися з-під завалів?

Укрінформ
Поради від професіоналів з Державної служби України з надзвичайних ситуацій

Українська система ППО успішно відбиває атаки ворога, однак від уламків збитих ворожих ракет чи дронів не захищений ніхто. Знати, де сховатись і як подбати про свою безпеку та безпеку рідних, мусить кожен із нас. Що робити, якщо обстріли почались, а ви ще вдома: йти в укриття чи шукати безпечний сховок? Як діяти в разі, якщо влучання було у ваш дім і стіни зруйновано? Для проєкту Dovidka.info пояснює начальник управління організації заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України в місті Києві Олег Стоволос.

Як правильно облаштувати укриття?

До сховища є вимоги державних будівельних норм. Найпростіше укриття – це цокольне або підвальне приміщення. Там повинні бути місця для сидіння, ємності з питною водою, контейнери для зберігання продуктів харчування. Можливо, біотуалет. Також вони повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння, засобами надання медичної допомоги й засобами зв'язку та оповіщення, шанцевим інструментом.

Які додаткові опції люди можуть облаштувати в укритті?

Важливо, щоб ці приміщення закривалися герметично. Якщо ми говоримо про фонд укриттів для населення, треба, щоб вони закривалися герметично і в цих приміщеннях було те, що я перерахував. Це може зробити балансоутримувач. Якщо ми говоримо про житлові будинки комунальної форми власності, – це, мабуть, повинен зробити ЖЕК. Мешканці самі для себе можуть також облаштувати те, що вони хочуть, щоб там було додатково.

Ризик опинитися під завалом. Чи безпечніше дотримуватися правила двох стін, аніж перебувати в укритті?

У будь-якому разі, коли лунає повітряна тривога, усі повинні прямувати в укриття. Укриття – це найбезпечніше місце, що є для захисту життя. Правило двох стін ми можемо використовувати в тому разі, якщо обстріл застав людину зненацька. Наприклад, коли не було повітряної тривоги чи людина її не чула. Тільки в таких випадках можна використовувати у своєму помешканні правило двох стін. Але ще раз наголошую, що за будь-якої повітряної тривоги люди повинні прямувати до визначеного укриття.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Що робити, якщо укриття далеко, а обстріл уже почався?

Якщо людина залишається в будинку й почався обстріл, якщо вона не прямувала в укриття, тоді ми в квартирі використовуємо правило двох стін. Це можуть бути дві несучі стіни, може бути дверний отвір. У цих місцях не повинно бути скла, щоб людині не зашкодило скло, розбите ударною хвилею. При собі добре б мати мобільний телефон. У разі, якщо буде руйнування будівлі, так людина зможе спробувати сповістити, що вона залишилася під завалами.

Сховища поряд немає. Чи можна облаштувати укриття в себе вдома і як?

Відповідно до нормативних документів і відповідно до того, що ми бачили, у квартирі укриття облаштувати неможливо. Хіба що потрібно з собою тривожну валізу мати, яку під час тривоги ви повинні взяти й піти в укриття.

Безпечним, щоб сховатись, є тільки підземний простір.

Чи безпечно під час тривоги перебувати у ванній кімнаті?

Якщо ви не встигли вийти до укриття, користуйтеся правилом двох стін. Не у всіх житлових будинках ванні кімнати є безпечними: у будинках блочного типу, зокрема в старих будинках, вважати їх безпечними не можна. Це 4 блоки, які вставлені всередину будівлі, а отже при руйнації будівлі ці блоки можуть скластися. А між несучими стінами, якщо навіть плита буде падати, то в цьому проміжку буде невеликий об'єм приміщення, де ви можете залишитись, і вас не завалить будівельними матеріалами.

Ванна кімната безпечна за наявності певних конструктивних елементів, якщо ця будівля – не блочного типу.

Небезпечними є віконні отвори, тому що під дією ударної хвилі віконні рами влітають у квартиру.

Якщо укриття – це підвали з трубами гарячої води, чи безпечно там перебувати?

Якщо ми говоримо про підвальні, цокольні поверхи, у вимогах є, що через ці приміщення не повинні проходити комунікаційні труби житлового будинку. Тому що в разі руйнації будинку чи іншої аварійної ситуації – людей, які будуть перебувати в цьому просторі, під час прориву труби почне заливати гарячою чи холодною водою. Тому за нормами заборонено, щоб через приміщення найпростіших укриттів проходили комунікації.

Ви живете в регіоні, де будинок може бути пошкоджений ракетами. Як безпечно пересуватися в ньому, щоб не опинитися під завалами?

У багатоквартирному будинку краще пересуватися сходами, тому що ліфт може бути заблокований унаслідок відключення електропостачання.

І він не буде безпечним. Тому, якщо ви живете в таких регіонах, то треба спускатися тільки сходами.

Ви опинилися під завалами в бомбосховищі. Який алгоритм дій?

Спершу потрібно спробувати якимось чином сповістити, що ви перебуваєте під завалом. Це може бути мобільний телефон: зателефонувати до служби 101 чи 102, повідомити, що ви там залишились. Якщо мобільного телефону немає, це може бути шанцевий інструмент, якщо ви вільно можете рухати руками. Тоді знайдіть якусь будівельну конструкцію, можливо, трубу чи панель для того, щоб дати знати, що ви перебуваєте під завалами. Рятувальники, коли проводять роботи, кожної години роблять зупинку. Оголошують 10 хвилин тиші й слухають, чи є люди, які можуть про себе сповістити. Тоді рятувальники знають, де проводити пошук.

Якщо тебе не чують і рятувальників немає, що робити?

Можливо, ви самостійно можете пересуватися, і у вас є підручні засоби, і ви знаєте план будівлі – де приблизно є вихід. Тоді можна спробувати вивільняти себе з-під завалів.

Завалило квартиру, попадали стіни, ви не можете вийти. Чи варто намагатися?

Якщо це квартира, то краще дочекатися рятувальників, щоб вони провели роботи й вас звільнили. Тому що самостійно ви ще більше можете собі зашкодити.

Самостійно намагатися вибратися можна виключно тоді, коли ви впевнені, що це безпечно.

За будь-яких рятувальних робіт для того, щоб фахівці швидше змогли знайти всіх людей, створюється штаб. Ми опитуємо тих мешканців будинку, які, можливо, знають, хто залишився, робимо списки, пробуємо зв'язатися мобільним телефоном, і на початку рятувальної операції ми приблизно орієнтуємося, скільки людей залишилося під завалами.

Чи може статися таке, що рятувальники не приїдуть? Наприклад, якщо людина живе у віддаленому будинку чи глухому селі.

У моїй практиці не було, щоб рятувальники не доїхали до будинку. У Києві в нас були й масовані обстріли, і було багато локацій одночасно – рятувальники завжди виїжджали на всі виклики якомога швидше.

Якщо ви бачите людину під завалами, чи треба її рятувати самостійно?

Ні. У будь-якому разі потрібно сповістити рятувальників і дочекатися їх та медичну службу. Тому що ви не розумієте, які в неї поранення і чи ваші дії не завдадуть їй ще більшої шкоди.

Повне інтерв’ю Олега Стоволоса, начальника управління організації заходів цивільного захисту головного управління ДСНС України в місті Києві, дивіться на YouTube-каналі SPRAVDI.

Матеріал підготовлено редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу

Перше фото: Суспільне

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-