Тактика у ворога радянська, нам просто треба організувати їхню утилізацію

Тактика у ворога радянська, нам просто треба організувати їхню утилізацію

Укрінформ
Говоримо з військовими експертами про перший досвід війни, який точно має і буде врахований на майбутнє

Четверта доба війни з Росією. Порядок денний змінюється блискавично, по кілька разів на день, втім, точно не на користь ворожих окупаційних військ. Сумарні втрати ворога станом на ранок 27 лютого: літаки – 27; гелікоптери – 26; танки – 146; бойові броньовані машини – 706; гармати – 49; ЗРК БУК – 1; РСЗВ БМ-21 «Град» – 4; автомобільна техніка – 30; цистерни – 60; БпЛА оперативно-тактичного рівня – 2; кораблі/катери – 2; особовий склад – орієнтовно 4300.

Україна та її насправді величне військо тримає стрій – стоїть впевнено. Водночас, за підсумками цих важких днів є декілька не зовсім зрозумілих пересічним українцям, які не мають прямого відношення до військової справи, речей. Наприклад, відносно бронетехніки окупантів, яку фіксували і досі фіксують на підступах до Києва – Іванкове, Макарів... Як вони в такій кількості змогли сюди проникнути – з Півночі? Складається таке враження, що ми дещо недогледіли цей напрямок, гадаючи, що з території Білорусі, попри всі прогнози, наступати не наважаться. Є ще один момент, пов’язаний із російськими ДРГ. Здається, уже немає сумніву, що перші диверсії зробили саме ворожі групи, які просочилися в Україну раніше, тобто до початку вторгнення, і лишень чекали часу «Ч»: на підпільних схронах вони одягалися, озброювалися й йшли на Київ. Можливо, це не так, можливо, щось інше… В будь-якому разі – це досвід війни, який, певні, точно має і буде врахований на майбутнє.

А поки – найперше – цікавимося у військових експертів, чи зіткнулася, на їхню думку, Україна та наші Збройні Сили з чимось неочікуваним в ході цієї війни?

Капітан I рангу в запасі, керівник військових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук у коментарі Укрінформу зазначив, що нічого нового, чого б не знали наші військові, не відбулося. Тактика застосування військ стара радянська. І наші командири знають її недоліки і переваги.

«Техніка – теж не суперзброя. Підготовка особового складу так собі. Значна перевага сил. Але про це знали наші розвідники і структура сил командуванню відома. Отже, як показали перші чотири дні війни, при грамотному підході, його можна бити. Збиваємо хвалені «Калібри», горять «надсучасні» Су-30СМ і Ка-52, а нищити російські танки ми вже маємо досвід. Дяка нашим мужнім воїнам!» – наголосив експерт.

Про те, що нічого неочікуваного для нас не було, розповідає також військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов. За його словами, просто проблема в тому, що в перші дві доби ворожа навала була дуже сильна: «І нам потрібно було вистояти саме під натиском. Дуже велика кількість військ по одразу чотирьох напрямках пішла на нашу територію. Ось це єдине, що було для нас, скажемо, не стільки несподівано, скільки важко. Якби вони застали нас несподівано, то, повірте, ситуація була би набагато іншою. Втім, ми чекали їх і ми їх гідно зустріли».

У ніч, коли почався ворожий наступ, українське військово-політичне керівництво знало точний час ракетного удару по нашій території. Тому наша бойова авіація не постраждала.

«Її не було на аеродромах, коли завдавався удар», – підкреслив він.

Орки, які потривожили Чорнобильську зону: якщо їх не знищать сьогодні, то вони сконають завтра

Що стосується бронетехніки…

«Білоруський напрямок ми дійсно недооцінили. Це обумовлено двома факторами. По-перше, Білорусь – не Росія, формально незалежна держава, яка з нами не перебуває в стані війни. Отже, чи готові білоруси заплямити кров'ю руки задля виконання забаганок Путіна – виявляється готові, – каже Павло Лакійчук. – По-друге, росіяни для прориву обрали територію Чорнобильського радіаційно-екологічного заповідника, "чорнобильську зону". Її тривожити не можна в жодному разі! Це небезпека не тільки нам і білорусам – усім. Кремлівським стратегам байдуже. А ті танкісти, які пройшли радіоактивними лісами важкою технікою, якщо не згорять невдовзі в своїх танках, помруть в муках і скоро – це закон природи і карма».

Зміна напрямку «головного удару»? Собі на голову ви це зробили!

«Недогледіли… Насправді, це не зовсім так», – запевняє Олег Жданов.

Справа у тому, стверджує він, що в перший же день ми повністю зламали окупантам «генеральний план» вторгнення. Вважалося, що напрямком головного удару є Донбас. І що головне завдання, яке вони перед собою ставили – прорвати оборону і вийти на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей.

«При цьому – одночасно зайшовши ще із трьох напрямків: північного, південно-східного та південного. Вочевидь, розрахунок у них був такий, що протягом 1-2 діб ми вже сидітимемо за столом перемовин. Але коли ми вистояли на Донбасі – ворог зрозумів, що його атака захлинулася, що жодного успіху вона не має», – зауважив експерт.

А тому ворог повністю вирішив змінити хід операції. Напрямок головного удару зараз переніс із Донбасу на Київ та Харків. Проте їм не взяти ці міста.

«Україна та наші ЗСУ цього не допустять. Щодо танків… Так, усі ці сили приходять до нас із Півночі, тобто з Білорусі. До місця свого призначення вони йдуть в похідних колонах, вони зосереджені в одному місці. Тому ми й нараховуємо таку кількість танків, бронетранспортерів. (…) Вони під Гостомель підходять і стоять у похідних колонах, вони не можуть розгорнутися в бойовий порядок – немає місця, як це зробити. І вони, начебто, стоять у черзі на нашій позиції», – розповідає пан Жданов.

Ворожий батальйон пішов у наступ – наші війська його розбили. Батальйон відкотився із втратами, а наші – «доганяють» його артилерією та авіацією. Після цього – пішов наступний ворожий батальйон.

«Розумієте, ми працюємо як велика машина для утилізації ворожих сил. І наша завдання, щоб наша армія зуміла своєчасно перемелювати цю навалу. Окремі групи, які прориваються, наприклад, як ото в містечко Буча (Київська обл.)… Їх потім знищують, тому що відсікають основні сили: десь міст підірвемо, десь артилерія наша спрацює, поставивши загороджувальний вогонь. А передові групи, яким все ж удається прорватися… Ми їх потім окремо знищуємо, вони не несуть великої загрози», – акцентує фахівець.

Ну, з танками зрозуміло, а відносно російських ДРГ? Це правда, що вони уже давно дислокуються на нашій території?

«Дійсно, усе свідчить, що напад почався не «внєзапно», тобто не за помахом Путіна. Ця операція готувалася дуже тривалий час. Про ознаки її підготовки військові експерти говорили щонайменше рік, наші партнери і союзники – три місяці. Але що відбулося – те відбулося, годі шукати винних...» – повідомляє пан Лакійчук.

Дійсно, продовжує експерт, такого роду операції включають завчасне "облаштування території", вербовку і засилку агентури і диверсійно-розвідувальних груп в тил (тобто до нас), які мають "вскритися" в час «Ч».

«Консерви» виявити надзвичайно важко. Я думаю, що СБУ працювало, когось виявляли і знешкоджували. Але цього бруду у нас надто вже багато – усіх переловити нереально. На те і робився розрахунок», – запевняє Павло Лакійчук.

«Треба терміново взяти під контроль всі російські церкви в Україні»

«Сплячі диверсанти… Організаційне ядро агентурної мережі справді було завезено уже давно, решту – вербують вже тут», – погоджується з попереднім спікером Олег Жданов.

Він наголошує, що треба терміново порушити це питання перед Генштабом.

«На жаль, ми опускаємо дуже важливу річ: по всій країні є велика мережа РПЦ УМП. Особливо там, де є монастирі. Я й сам бачив ще у мирний час, що там такі хлопці ходять… Наче й монахи, в рясах, але чомусь в кирзових чоботях з армійськими ременями. На це треба звернути увагу. СБУ повинна перевірити всі ці місця, перевірити всі документи в цих людей. Бо це розсадник, бо там, певен, є і зброя завезена заздалегідь, і амуніція. Та й самі люди, які звідти виходять, можуть складати розвідувально-диверсійні групи».

Зрештою, вважає військовий експерт, не лише СБУ може займатися такими перевірками.

«Треба терміново взяти під контроль всі російські церкви в Україні. Там можуть бути і засоби збору й обробки інформації, схрони.  «Послушників» - теж треба перевіряти, серед них, ймовірно, можуть бути керівники або організатори цих груп», – підсумував Олег Жданов.

Про так звані «сплячі групи» ворожих диверсантів та коригувальників вогню повідомили 26 лютого також у пресслужбі Верховної Ради.

«На територію України у кожний населений пункт заїжджали "сплячі групи". Вони знімали квартири проживали там і чекали часу "Ч". В основному квартири знімали користуючись послугами ріелторів. В населених пунктах ( містах) у ріелторів існують свої робочі чати. Прохання до ріелторів та всіх громадян, якщо у вас є інформація щодо осіб чоловічої статі схожих на росіян, які групами по 2-3 особи знімали житло в період з грудня 2021 по теперішній час, телефонувати за номером 0679839403 або на 102. Вказані особи зараз використовуються у якості коригувальників вогню та диверсійних груп та можуть бути озброєними», - вказано у повідомленні.

Тож будьмо пильними! Підтримуємо наше військо та знищуємо сили окупанта. Перемога буде за нами.

Слава Україні! Слава ЗСУ!

Мирослав Ліскович, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-