Армін Киомягі, естонський бізнесмен та письменник
Держава не повинна бути великою і гриміти на весь світ
22.05.2016 09:12 1207

Всі люди унікальні, але кожен по-своєму. Естонець Армін Киомягі, наприклад, одночасно і дуже успішний бізнесмен (але не олігарх, в Естонії взагалі немає олігархів), і хороший письменник - лауреат різних премій (за кращий роман, за кращу новелу). Його проза перекладена багатьма мовами. Батько Арміна - офіцер Радянської Армії, естонець; мати - вірменка (тому дітей назвали Еста та Армін). А народився він у Кишиневі. Тобто, за великим рахунком, Киомягі - дитя СРСР, проте ніякої ностальгії за тими часами немає і в помині. Йому взагалі притаманний саркастичний погляд, що властиво людям бізнесу. Однак є в його словах і теплота, задушевність - цілком письменницька. І аналітичність - позначається економічна освіта.

Впевнені, що міркування прозаїка-бізнесмена Арміна Киомягі будуть цікавими і корисними й українському читачеві.

СВІТОВІ СТАРТАПИ ЕСТОНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ

- Вашим романам, розповідям властива хльостка іронія, практично сатира, в тому числі, з приводу реалій сучасного життя країни. Але при цьому, як вам здається, чи може народ Естонії пишатися реформами, проведеними за 25 років?

- Нам вдалося багато, це беззаперечно. Особливо, якщо порівнювати з «братніми республіками». Тільки слово «пишатися» я б не використовував. Мені здається, що естонці настільки щиро і глибоко мріяли про відновлення своєї незалежності, що саме це значною мірою і забезпечило такий відчутний успіх після старту в 1991 році. В основі нашого сьогоднішнього становища лежить тодішній вибір на користь відкритої ліберальної моделі економіки. Зрозуміло, що у цієї моделі є як позитивні, так і негативні наслідки, але перших явно більше. До негативу можна віднести, наприклад, те, що відкритий економічний простір, куди «рвонули» у великій кількості іноземні підприємства, хоча і створив середовище для ефективної конкуренції, але місцевому бізнесу часу, щоб встати на ноги, не залишило. Цілком успішний естонський бізнес направо і наліво скуповувався міжнародними компаніями. Наприклад, сьогодні чотирма найбільшими банками володіють іноземці, хоча у витоків стояли естонці.

Тут я й сам не без гріха. У 1998 році ми з партнерами створили мережу дешевих магазинів, що швидко набрала популярність, а вже через три роки вона була продана північним сусідам (Фінляндії, - ред.). Пам'ятаю, ми сиділи в Лапландії в лазні по-чорному і все піддавали і піддавали парку. Разом з температурою піднімалася і вартість угоди. Зрештою, спокуса виявилася настільки великою, що куди там було встояти юним створінням. Але все що не робиться - все до кращого, так що шкодувати немає про що. Сьогодні ми шукаємо нові можливості для інвестицій насамперед у сфері, орієнтованій саме на експорт та глобальні ринки.

- Теоретики говорять, що в умовах глобальної трансформації суспільства важлива максимально можлива зміна еліт. Як це було в Естонії 90-х роках? Яка політична, економічна еліта підросла у країні до 2016 року?

- Ось тут я з теоретиками згоден. У політиці 90-х головними «ділками» були нові, часто молоді люди - наприклад, Март Лаар, Сійм Каллас (інтерв'ю Укрінформу), - вони мали чітке уявлення про ідеологічний фундамент незалежної держави. І не боялися йти на ризик.

Вухо ріже слово «еліта». У бізнесі капітал акумульований у більшості своїй в руках тих, хто у 90-х вдало стартував і зумів утриматися від занадто великих дурниць. Нове покоління підприємців на місцевому фоні не настільки помітне. Воно, порівняно з колишнім поколінням, позиціонує себе по-іншому - молодий бізнес спочатку націлений на великий світ. А Естонія для них це, насамперед генетична батьківщина, але в жодному разі не ринок. Transferwise (система міжнародних переказів, зараз британський сервіс, запущений двома естонцями, - ред.), Taxify (стартап за викликом таксі, конкурент Uber, що дискредитувала себе, - ред.), Grabcad (платформа, що спрощує обмін знаннями між інженерами та організовує їхню роботу, - ред.), творці і колишні власники Skype будинку воліють триматися в тіні і не лізуть в лідери громадської думки. Це для молодих неважливо.

А в політиці зараз час молодих. Лідери трьох коаліційних партій віком від 29 до 38 років. У всіх трьох, крім політичної, іншої кар'єри за плечима немає. Вважаю це великим недоліком. Політика перетворилася на професійний спорт, де важливу роль відіграють менеджери, спонсори, групи підтримки, перемоги на етапах тощо. Не вистачає в хорошому сенсі материнського і батьківського життєвого досвіду, широти світогляду. Занадто велика увага зосереджена на шмотках - красивих сукнях і кольорових краватках і шкарпетках. Створюється враження, що ми не дуже добре уявляємо собі цілі, до яких ми прагнемо, не знаємо, коли і яку з доріг вибрати. Займаємося щоденним оперативним реагуванням на події як свої, так і зарубіжні. Ну, а «еліта» наша - в точності як елітний спецпідрозділ швидкого реагування в зоні кризи. Ось тільки штабу немає.

ДЕРЖАВА НЕ ПОВИННА БУТИ ВЕЛИКОЮ І ГРИМІТИ НА ВЕСЬ СВІТ

- У Східній Європі сьогодні біч економіки і політики - економічна і політична залежність від олігархів. Як Естонії вдалося уникнути олігархізації у 90-х роках і пізніше? Як вдалося ефективно боротися з корупцією?

Естонська бізнес-спільнота намагається не вести спільного з державою бізнесу

- Одна з причин - та ж ліберальна модель економіки. Все відкрито, для всіх єдині правила гри. В результаті швидкої приватизації не всі об'єкти опинилися в кишенях «своїх», приватизували і по-чесному. Багатіїв не виникло. Немає їх і сьогодні. Найбагатші сколотили свої капітали за межами Естонії. У зв'язку з цим особливого інтересу та мотивів вступати з державою в олігархічні відносини у них немає. На політику впливають ті, хто працює на ринку в Естонії. Та лише у разі крайньої необхідності. Наш бізнес-спільнота намагається не вести спільного з державою бізнесу. Рідкісне виключення - приватизація естонсько-американо-британським консорціумом контрольного пакета акцій Естонської залізниці. У цій історії дуже швидко з'ясувалося, що держава, яка сидить з тобою за одним столом і, начебто, яка ратує за одну з тобою справу, в акціонерці може переслідувати такі цілі, про які приватний інвестор навіть не додумався б. Більше ми з державою бізнесом не займаємося. Це все одно, що грати в футбол з фігуристами.

Нічого дивного, якщо поруч з тобою в кафе буде сидіти член уряду

Крім того, відповідаючи на ваше запитання, важливо згадати про національну генеалогію естонців. За всю історію наше суспільство соціальну ієрархію серед своїх так і не визнало. Аристократи і вищий клас завжди були з чужинців - німці, шведи, росіяни. А ми простий і працьовитий, орієнтований на скромне життя селянський народ, і ця генетична спадщина утримує нас від ієрархічного мислення. Крім того, нас мало. Практично у кожного, при необхідності, знайдеться знайомий чи знайомий знайомого, який допоможе звернутися до президента чи прем'єра. І немає нічого дивного, якщо поруч з тобою в кафе буде сидіти член уряду.

Проте корупція в Естонії існує. Сам я вважав, що це порівняно невелика проблема (підкуп даішників процвітав у минулому столітті та за гроші того часу), але в минулому році був неприємно здивований, коли прокуратура вийшла на слід двох великих справ. Однак немає лиха без добра. Поки наші слідчі незалежні, залишається надія на краще і чесне майбутнє.

Естонець в цілому довіряє своїй державі та її силовим структурам. Якщо сам не свинствуєш, то держава - тобі партнер

- У вашому романі «Хороша фірма» описана смішна історія, як два актори російського театру зображують із себе рекетирів. В житті було щось подібне? Як вдалося впоратися з рекетом, з загрозою рейдерських захоплень 90-ті роки?

- (Повинен зізнатися, що не особливо пам'ятаю той час). Сам я з рекетом справи не мав. Вважав, що якщо твоя фірма більш або менш вчасно платить державі податки, то «квадратноголових» можна не побоюватися. Чутки про затримання поліцією того чи іншого угрупування тільки зміцнювали впевненість в тому, що податки треба платити. Естонець в цілому довіряє своїй державі та її силовим структурам. Якщо сам не свинствуєш, то держава - тобі партнер.

- До початку реформ середня зарплата в Естонії була на рівні сьогоднішніх кількох десятків євро, пенсія - близько 10 євро. Як вдалося зберегти соціальну стабільність за відмови від великих субсидій? Наскільки допомогло те, що називають «національною єдністю»?

Було в ім'я чого напружуватися, а якщо треба, то й терпіти

- Не вірю, щоб у той складний перехідний період на нашу землю міг прийти голод. Просто треба було затягнути паски, а це в нашій історії сталося не вперше. Але ж на цей раз ми марили прекрасною ідеєю: відновити свою власну державу. Для естонців держава - це щось дуже близьке й важливе. І воно не зобов'язано бути великим і гриміти на весь білий світ. Держава для естонської душі якоюсь мірою даність - замість дбайливих, рідних і улюблених бабусі й дідуся.

Багато політичних рішень молодої держави виявилися вірними і поступово всі люди на собі відчули, як з кожним роком зростають добробут і впевненість у завтрашньому дні. А при цьому ще й можна було відкрито про все говорити і думати. Після довгого часу люди зрозуміли, що означає справжня свобода. Коротше, було в ім'я чого напружуватися, а якщо треба, то й терпіти.

ІДЕАЛІЗМ ТА ВІРА, ЩО МОЖНА ПОКРАЩИТИ

- У вас є дотепна розповідь «Клуб анонімних логістиків». Може, логістика у естонців в крові? Завдяки чому вдалося так ефективно використовувати вигідне транспортно-географічне положення?

Ми молоде і маленьке суспільство. Ще зберегли ідеалізм та віру в те, що зможемо покращити

- Схоже, зерно істини в цьому є. Недавно повернувся з Франції і змушений визнати (причому, не вперше), що досить три-чотири дні провести за межами Естонії, щоб зрозуміти наскільки у нас тут добре. Багато облаштовано та налагоджено логічно, зручно для користувача, раціонально і безпечно для екології. Між тим, французи, часто і самі в курсі своїх дивацтв. Співчувають тобі, коли ти впадаєш в подив, і кажуть частково від сорому, частково від ніяковості (але при цьому, з якоюсь безнадією): «Але це ж Франція...». Такого ставлення до себе в Естонії, як правило, не зустрінеш. Не буду знову про наши гени. Можливо, вся справа у «віці» суспільства. Ми молоде і маленьке суспільство. Ще зберегли ідеалізм і віру в те, що зможемо покращити. У нас немає правил, які були б встановлені кілька століть тому, і яким доводилося б безмовно підкорятися, незважаючи на їхню «дивність». Ми можемо у так званому прогресі перескочити через деякі застарілі або сумнівні відрізки шляху. Хороший приклад - банківська справа. Крім того, що я клієнт пари естонських комерційних банків, я користуюся ще і послугами одного з найбільших європейських банків. Але всякий раз, коли я відкриваю сайт цього банку, мене не полишає відчуття, що я потрапляю у віртуальний кам'яний вік.

- Партнерство з фінами і німцями описано в «Хорошій фірмі» досить комічно. А в реальності - наскільки воно допомогло рухати реформи? Які були труднощі?

- Історично на естонців найбільший вплив зчинили все ж німці й росіяни. Потім йдуть шведи та фіни, ну і наші південні сусіди латиші-литовці. Крім насильно нав'язаного нам християнства, німці привнесли порядок, точність та логіку. Німці століттями дивилися на нас звисока, і внутрішньо ми відчуваємо цей погляд згори вниз і понині. Але німців естонці не бояться. Німці займаються своїми європейськими справами, а ми своїми естонськими (ну, і трохи європейськими теж).

Режим наших східних сусідів агресивний, небезпечний і непередбачуваний

З росіянами все складніше. Я готовий повірити, що аж до Другої світової ставлення естонців до росіян було таким самим, як до німців. Сьогоднішнє ставлення базується, в основному, на негативному досвіді радянського періоду, і пройде чимало часу, перш ніж тут зможуть знову нейтрально дивитися у східному напрямку. Переважає думка, що режим наших сусідів агресивний, небезпечний і непередбачуваний. Незважаючи на політкоректність і схвальні слова на адресу російського народу та культури, інтуїтивно ми розуміємо, що з цим народом не все гаразд, якщо він мириться з таким урядом і співчуває його політичній лінії. Тут криється велика різниця між німцями та росіянами. Німці визнали свою історичну провину за участь у проекті Гітлера, а росіяни не визнали нічого.

Фіни за радянських часів були маяком надії для естонців. Вони завжди співчували нам як єдиним фінно-угорським братам-одноплемінникам, які, як і вони, відвоювали собі незалежність. За це їм від естонців вічна вдячність. З початку відновленої незалежності фіни стали відігравати значну роль в естонській економіці. На сьогодні вона стабілізувалася, якщо не зменшилася. Імідж наших добрих і відважних сусідів дещо змінився, став не таким успішним. Труднощі, з якими зіткнулося фінське «суспільство благоденства», для нас тепер, швидше, застереження, ніж приклад, як ще кілька років тому.

До шведів ставлення двоїсте. На банних посиденьках досі згадують старі добрі шведські часи, хоча з нихо минуло почитай, що 300 років. Як бізнесмен, я часто відчуваю певне їхнє чванство. Те, як швидко шведи після придбання створеної естонцями найуспішнішої в Балтії фінансової групи змінили її назву Hansapank на Swedbank, залишило неприємний осад.

Латишам та литовцям естонці потрібні, насамперед, для порівняння, щоб погрітися у променях чужої слави. Довго це тривати не може. Мало того, що ми є і будемо найменшими з трьох Балтійських республік, ми дедалі більше втрачаємо свою динаміку. Насамперед, це відчувається у політичному управлінні, але не тільки. Дедалі більше литовських підприємств приходять в Естонію, причому стають тут досить успішними. У литовської бізнес-культури, про яку ми відгукуємося далеко не з захватом, нам взагалі-то є чому повчитися.

ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ ПОЛЕГШУЄ ЕЛЕКТРОННА ДЕРЖАВА

- Всі хвалять Естонію за реформи. Але справжній патріот свою країну критикує. За що можна критикувати Естонію в економіці у сьогоденні і, якщо прогнозувати, - в майбутньому. Чого їй не вистачає?

- Переважає все ж думка, що втручання держави в економіку повинно бути зведене до мінімуму. Найбільш серйозні закиди, мабуть, і можна висунути держкасі за те, що в ім'я поповнення бюджету відбувається повзуче зростання податків разом із повзучим ж посиленням тягаря звітності. На противагу можна навести е-державу (електронне, - ред.), що постійно розвивається і реально полегшує і робить зручним наше повсякденне життя. Однак і тут я не можу не послатися на передбачення з роману «Хороша фірма», відчувається, що держава (і саме е-держава) має амбіції стрічковим хробаком проникнути якомога глибше у наш бізнес-кишечник. Як це позначиться на економічному травленні - закріпить чи розслабить - покаже час.

Мої особисті очікування - це два напрямки. Перший - державна реформа, метою якої є стрибкоподібне зростання ефективності публічних послуг та їхній перехід на більш низьку затратну базу. Друге - регіональна політика, яка повинна врівноважити сильно «перетягнуті» у бік Таллінна економічний простір і життєвий рівень.

Вважаю, що ззовні Естонія виглядає дуже навіть непогано. Особливо, якщо враховувати наші розміри. Наства час більший акцент робити не на іміджі (знову затіяли якусь метушню з пошуками логотипу для Естонії - нонсенс), а на суті.

- Що було для вас як для бізнесмена найскладнішим у 90-ті роки. Що було погано і неправильно? Які бували сумнівні і невдалі рішення? Що складно для вас як для бізнесмена зараз?

- 90-і проскочили швидко, поспіхом, у помилках, успіхах і досягнення. Повинен відзначити, що незважаючи на дрібні прорахунки і помилки, Естонія, тим не менш, змогла прийняти безліч основоположних рішень, завдяки яким економіка і саме суспільство рік від року ставало дедалі кращми та сильнішими. Прив'язка курсу крони до німецької марки, приватизація, відкрита і доброзичлива до підприємництва податкове середовище, електронне держава, входження в ЄС і НАТО, введення євро - все це були вірні і важливі рішення.

У якомусь сенсі далі буде важче. Глобальні рішення вже не потрібні. Починається період тонкого налаштування, як висловився наш прем'єр-міністр. Тривають громадські дебати на теми, які можуть призвести до крутих конфронтацій, але на наше життя особливо не впливають, на кшталт міграційної політики або закону про спільне проживання одностатевих осіб.

Мене непокоїть, що наша політична верхівка не має бачення довгострокової перспективи. Нам потрібен новий наратив, нова мета, напрям, в якому можна було б розвиватися. З'являються гасла, одине з них, приміром, «Естонія - нова північна країна», але який у ньому сенс? Ми ж бачимо, з якими проблемами віч-на-віч зіткнулися старі північні країни. Ясно, що копіювати їх ми не станемо. Нам треба знайти свій шлях. Але здається мені, що тривожні події у світі не дають замовкнути войовничим барабанам, політики і чиновники відчайдушно снують між рідною домівкою, Брюсселем і назад, намагаючись розв'язати одну кризу за іншою, і тому наш наратив постійно відсувається на задній план, на нього не залишається сил і часу.

І все ж у житті повинно бути дещо важливіше за набите черево та природні відправлення.

Олег Кудрін, Рита Болотська, Таллінн

Переклад з естонської.

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-