Верховний комісар ООН з прав людини заявив, що його управління працює у «режимі виживання»

Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк заявив, що його управління  через нестачу фінансування та звернувся із запитом на 400 млн дол. для подолання глобальної кризи в галузі прав людини у 2026 році.

Про це повідомляє France24, передає Укрінформ.

Тюрк попередив країни, що в той час, коли глобальні права людини зазнають значних утисків, його відомство стикається з гострою нестачею фінансування, що перешкоджає його життєво важливій роботі.

«Наші звіти надають достовірну інформацію про злочини та тенденції в галузі прав людини в той час, коли правда підривається дезінформацією та цензурою», - зазначив він дипломатам у штаб-квартирі Управління ООН з прав людини в Женеві.

Він додав, що його офіс є «рятівним колом для тих, кого ображають, рупором для тих, кого змушують замовкнути, і вірним союзником тих, хто ризикує всім, щоб захистити права інших».

У 2025 році регулярний бюджет Управління ООН з прав людини, встановлений Генеральною Асамблеєю ООН, становив 246 млн дол., але, зрештою, воно отримало лише 191,5 млн дол. Із запрошених додатково 500 млн дол. офіс отримав майже половину - 257,8 млн дол. добровільних внесків.

Він відмітив, що фінансування роботи ООН у сфері прав людини вже давно хронічно недофінансоване.

«Зараз ми перебуваємо в режимі виживання, виконуючи свою роботу під тиском», - наголосив Тюрк.

Зазначається, що його Управління минулого року втратило близько 300 з 2 тис. співробітників і було змушене припинити або скоротити свою роботу в 17 країнах.

У 2025 році співробітники ООН з прав людини, які працюють у 87 країнах, здійснили понад 5 тис. місій з моніторингу прав людини - порівняно з 11 тис. у 2024 році.

«Це означає менше доказів як для захисту, так і для запобігання», - зауважив Тюрк.

Наводячи приклади роботи свого відомства, Тюрк додав, що воно підтримало 67 тис. жертв тортур та сучасного рабства, задокументувало десятки тисяч порушень прав людини та викрило дискримінацію у понад 100 країнах.

Його моніторингова місія в Україні є «єдиною організацією» з вичерпним обліком підтверджених жертв серед цивільного населення «з моменту першого російського вторгнення у 2014 році», наголосив він.

Цього року Генеральна Асамблея схвалила регулярний бюджет у розмірі 224,3 млн дол. на права людини. Однак глобальне недофінансування ООН лишає невизначеним суму, яку дійсно отримає Управління Тюрка.

На цьому тлі він звертається до країн та донорів із проханням добровільного фінансування його офісу на 400 млн доларів.

Читайте також: Трамп вважає, що створена ним Рада миру може замінити ООН

Як повідомляв Укрінформ, Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй у грудні схвалила скорочення бюджету організації на 7% порівняно з 2025 роком на тлі зменшення фінансових внесків держав-членів, зокрема Сполучених Штатів.

Фото: unhcr.org