Турчинов назвав два сценарії Кремля щодо України

Зважаючи на стратегічний намір Кремля підпорядкувати Україну, ситуація може розвиватися за двома основними сценаріями.

Таку думку висловив секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов у статті «Національна безпека України: виклики та пріоритети», опублікованій у середу у газеті «Голос України».

За словами Турчинова, перший сценарій - воєнний - це «повномасштабна військова агресія, яка наразі є найбільш проблемною та небезпечною для самого Кремля, але до здійснення якої ЗС РФ наполегливо готуються».

Проте більш імовірним, на думку секретаря РНБО, є другий сценарій - гібридний.

«Цей сценарій передбачає продовження бойових дій малої інтенсивності на Донбасі, що не виключає можливості локальних наступальних операцій російських регулярних та іррегулярних підрозділів, а також підривну діяльність на решті території України. При цьому росіяни свідомо і системно порушують Мінські угоди, постійно обстрілюючи позиції наших військ, зокрема із важкої зброї, забороненої цими угодами», - сказав Турчинов.

Він наголосив, що довгостроковий характер російської загрози на тлі сталих тенденцій зростання нестабільності у Європі і світі формує зовнішнє безпекове середовище навколо України і визначає найвищий пріоритет політики нашої національної безпеки.

«Тільки успішна і послідовна політика, що виходить з максимально ефективного використання власних обмежених людських, фінансових, матеріально-технічних та інформаційних ресурсів, неухильне просування у напрямі європейської і євроатлантичної інтеграції, а також всебічний розвиток взаємодії зі стратегічними союзниками, у тому числі у сфері налагодження військово-технічного співробітництва дозволить захистити інтереси України і створити синергетичний ефект національної єдності і міжнародної співпраці», - заявив Турчинов.

За цих умов, наголосив він, найвищим національним пріоритетом є подальше зміцнення сектору безпеки і оборони. «Під час зовнішньої агресії розвиток Збройних сил, Національної гвардії, Служби безпеки України, правоохоронних і розвідувальних органів є, без перебільшення, умовою виживання незалежної України та її поступу. На цьому не можна економити гроші. Фінанси не будуть потрібні, якщо ми не зможемо захистити державу», - підкреслив Турчинов.

На переконання секретаря РНБО, воєнна реформа «повинна забезпечити повну відмову від російсько-радянського ставлення до солдата як до гарматного м'яса та запровадження головного принципу НАТО - безумовної важливості збереження життя військовослужбовців під час виконання бойових завдань». «Проходження військової служби має відкривати соціальні сходи, стати обов'язковою умовою для політичної чи державної кар'єри, бути суспільно престижним і матеріально привабливим», - сказав він.

Водночас, вважає Турчинов, слід посилити демократичний цивільний контроль за сектором безпеки й оборони: політики мають не лише контролювати військових, а й нести свою частку відповідальності за ухвалені ними рішення та їх наслідки.

Турчинов зазначив, що в умовах протистояння з РФ Україна не може відмовитися від призову: «Потреба у підготовлених резервах є занадто великою і критичною для виживання держави».

Секретар РНБО також заявив, що вже у другому півріччі 2016 року усі мобілізовані мають повернутися додому. «Але у разі серйозного загострення на фронті нова мобілізація буде оголошена негайно», - підкреслив він.