Казахстан напряму постачатиме нафту Китаю через пошкодження КТК - Reuters
Казахстан планує у грудні вперше поставити до Китаю 50 тисяч метричних тонн нафти безпосередньо з родовища «Кашаган» після того, як морський дрон пошкодив чорноморський термінал Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК).
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Reuters із посиланням на поінформовані джерела.
Нафта буде експортуватися із родовища «Кашаган» до Китаю через трубопровід Атасу-Алашанькоу. Нафта видобувається на цьому родовищі консорціумом North Caspian Operating Company (NCOC), до якого входять китайська корпорація CNPC та японська компанія Inpex.
Очікується, що CNPC поставить до Китаю близько 30 тисяч тонн нафти цим маршрутом, а Inpex – близько 20 тисяч тонн.
У Міністерстві енергетики Казахстану не прокоментували експорт нафти із «Кашагану» до Китаю, але підтвердили пошук додаткових маршрутів для транспортування каспійської нафти.
Нафтопровід Атасу-Алашанькоу проходить від Казахстану до регіону Сіньцзян у Китаї, але зазвичай транспортує нафту з інших казахстанських родовищ. Більшу частину своєї нафти «Кашаган» зазвичай експортує через КТК до термінала чорноморського порту «Новоросійськ» для подальшого транспортування.
«Інцидент на морському терміналі КТК не призвів до повної зупинки експорту…Міністерство разом із виробниками працює над перерозподілом обсягів та активізацією використання альтернативних маршрутів», – йдеться у письмовій відповіді Міненергетики Кахахстану.
Наразі постачання нафти через Атасу-Алашанькоу у середньому становлять 85-86 тисяч тонн на місяць і можуть бути збільшені за рахунок додаткового експорту нафти. За словами джерел, у 2025 році Казахстан планував відправити 1 мільйон тонн цим маршрутом, що менше, ніж у 2024 році, коли було заплановано відправити 1,2 мільйона тонн сировини. За перші 10 місяців цього року було експортовано 0,858 мільйона тонн, свідчать дані про експорт.
Консорціум, на який припадає 1% світових поставок нафти і який включає акціонерів Росії, Казахстану і США, був змушений скоротити експорт через пошкодження ключової частини його завантажувальної інфраструктури – швартового пристрою – унаслідок атаки.
Наразі КТК використовує лише один із трьох швартових пристроїв, оскільки один з них був пошкоджений, а ще один проходить планове техобслуговування.
Як повідомляв Укрінформ, наприкінці листопада безекіпажні катери повністю вивели з ладу швартовий пристрій Морського термінала Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК) у Новоросійську, унаслідок чого було зупинено відвантаження нафти.
Казахстан після чергового удару Сил оборони України по Новоросійську (РФ) у ніч проти 29 листопада почав екстрено шукати шляхи переспрямування експорту нафти.