Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України
Розраховуємо на активну роль Туреччини у підтримці наших мирних зусиль
12.04.2025 18:04
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України
Розраховуємо на активну роль Туреччини у підтримці наших мирних зусиль
12.04.2025 18:04

11-13 квітня у Туреччині проходить Анталійський дипломатичний форум. Темою форуму є відновлення дипломатії у розділеному світі. Цього року в ньому беруть участь близько 20 глав держав, понад 70 міністрів, з яких пів сотні – це міністри закордонних справ, близько 60 представників міжнародних організацій високого рівня, понад 4 тисячі гостей.

Від України участь в Анталійському дипломатичному форумі бере міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Окрім активних двосторонніх зустрічей, переговорів та багатосторонніх контактів, міністр взяв участь у панелі про європейську безпеку та роль України в її захисті.

Про результати роботи на полях Анатолійського дипломатичного форуму міністр розповів у бліц-інтерв’ю Укрінформу.

У СВІТІ ПІДТРИМУЮТЬ ПРИНЦИПОВИЙ ПІДХІД УКРАЇНИ ДО ЗАВЕРШЕННЯ ВІЙНИ

- Пане міністре, завершується ваш візит у Туреччину, завершується Анатолійський дипломатичний форум, на якому у вас був активний порядок денний. Розкажіть, будь ласка, про підсумки, про месиджі, про фідбек, який отримала Україна.

- Ключовий висновок, який можемо зробити за результатами двосторонніх та багатосторонніх зустрічей, участі в дискусійних панелях, - усі розуміють необхідність та важливість завершення війни в Україні у справедливий спосіб. Підтримують досягнення для України всеосяжного справедливого миру, необхідність підтримки зусиль України на цьому шляху, щоб завершити цю неспровоковану війну, зупинити російську агресію.

Також я чітко бачу і можу зробити висновок про глобальну важливість і значущість України. Що безпека в Україні, і те, в який спосіб закінчиться ця війна проти України, напряму впливає на безпекову ситуацію в інших регіонах світу. В Африці, Близькому Сході, Індо-Тихоокеанському регіоні. Це все взаємопов'язано. Всі мої співрозмовники, з ким я тут зустрічався, визнають це, і я відчув їхню підтримку. Це підтримка нашого принципового підходу. Тому що ми захищаємо, за великим рахунком, основоположні принципи Статуту ООН, територіальну цілісність і суверенітет, відстоюємо принципи міжнародного права.

УКРАЇНА НАРОЩУЄ ПРИСТУНІСТЬ НА АФРИКАНСЬКОМУ КОНТИНЕНТІ

- Ви мали активні контакти з представниками керівництва країн Африки. Які наші цілі та перспективи у співпраці з країнами Глобального Півдня? Чим нам цікаве розширення співпраці?

- Я провів понад 20 зустрічей, в основному з міністрами закордонних справ країн Африки. Вони дякували нам за те, що ми демонструємо гідність, що ми відстоюємо гідність, що наша позиція дозволяє говорити про гідність. Мені це було приємно чути. Ну і, звісно, окрім миру, про який я розмовляв з усіма співбесідниками, ми говорили про перспективи двосторонніх відносин. У нас величезний потенціал в Африці. Незважаючи на війну, ми відкрили там дев’ять посольств. Ми будемо нарощувати нашу присутність на Африканському континенті, тому що це взаємовигідно.

Я повертаюся із чітким розуміннями тих конкретних напрямів, які ми обов'язково посилимо. Якщо говорити про конкретні результати, важливо також, що у нас є рішення як мінімум трьох країн Африки припинити акредитацію їхніх послів через Москву. Це буде змінено. Це ганебна практика. І, відповідно, наслідком цього буде посилення й інтенсифікація наших двосторонніх відносин.

УКРАЇНА ВІТАЄ ЗУСИЛЛЯ ТУРЕЧЧИНИ ЩОДО ДОСЯГНЕННЯ МИРУ

- На початку широкомасштабного вторгнення Туреччина використала майданчик Анталійського дипломатичного форуму у спробі припинення війни. Посередницькі зусилля Анкари тривають усі ці роки й мали позитивні результати (зерновий коридор, обмін полоненими). Чи розглядаємо ми зараз Туреччину як посередника, як майданчик для ведення перемовин та роботи над мирною угодою?

- Туреччина - один з найважливіших наших стратегічних партнерів. Під час зустрічей з представниками Туреччини йшла мова про безпеку в Чорному морі і, можливо, участь Туреччини у майбутній безпековій інфраструктурі України, в майбутніх безпекових гарантіях. Ми у подальшому розраховуємо на активну роль Туреччини у підтримці наших мирних зусиль. Ми вітаємо ці зусилля. Туреччина відіграє надзвичайно важливу роль у Чорноморському регіоні. Туреччина допомагала нам у звільненні військовополонених. І все це залишається на порядку денному. Тому ми лише поглиблюватимемо двосторонні відносини з нашим стратегічним партнером Туреччиною.

АТАКИ РОСІЇ ПІСЛЯ ПЕРЕМОВИН У ДЖИДДІ І Є ВІДПОВІДДЮ НА МИРНІ ПРОПОЗИЦІЇ

- На початку візиту в Туреччину, під час дискусії на панелі про європейську безпеку, ви сказали про те, що Україна прагне припинити війну в цьому році, досягти сталого та справедливого миру. Як реалізувати цей задум?

- Від Росії потрібно вимагати чіткої відповіді, безумовної відповіді на пропозиції американської сторони щодо встановлення перемир'я як першого кроку до завершення війни. Це треба вимагати від Росії. І коли ми приходимо і озвучуємо нашу позицію, наші співрозмовники підтримують наші підходи. Вони чітко бачать і розуміють, що не Україна є перешкодою для досягнення справедливого миру.

Ми прийняли в Джидді пропозицію американської сторони, натомість Росія лише ескалювала атаки по українських цивільних об'єктах, посилила ракетний терор, у тому числі удари по енергетичних об'єктах. У нас є ця статистика. Саме вчора був місяць після зустрічі в Джидді.  Після неї росіяни випустили і застосували по Україні близько 70 ракет, понад 2200 шахедів і понад 6000 бомб. Це відповідь росіян на всі мирні пропозиції. Вони затягують, маніпулюють, грають з партнерами, щоб продовжувати агресію. Ми маємо спільно їх зупинити. 

Ольга Будник, Анталія

Фото: AA, МЗС України

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-