Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ
Нова Хартія зі США має ключове значення для системної протидії агресії РФ 
11.11.2021 18:06

Відновлення роботи Комісії стратегічного партнерства України і США і підписання оновленої Хартії стратегічного партнерства вже дало поживу для дискусій аналітикам та політологам в Україні і за кордоном.

Укрінформ по гарячих слідах поставив запитання щодо цих двох важливих подій міністру закордонних справ України Дмитру Кулебі, чиїм підписом від імені України було скріплено стратегічний документ, який, будемо сподіватися, матиме значний вплив на майбутнє нашої країни та  її відносини з одним з наших ключових партнерів.

В УКРАЇНІ ЗАВЖДИ БРАКУВАЛО ПЛАНУВАННЯ НЕ НА РІК, А НА ДЕСЯТЬ РОКІВ НАПЕРЕД

- Пане міністре, два місяці тому президенти Зеленський і Байден ухвалили спільну заяву щодо стратегічного партнерства України і США, в якій зазначалося, що оновлена хартія має відзначити підвищений статус партнерства між нашими країнами. Поясніть, будь ласка, статус підписаного вами з держсекретарем США Ентоні Блінкеном документа – він має більше символічне чи практичне значення?  Це протокол про наміри чи план дій?

- Це не протокол про наміри та не план дій, це довгострокова стратегія розвитку відносин України та США на наступні десять років. Взагалі, нам завжди в Україні бракувало такого планування: не на рік, а на десять років наперед. 

Своїми діями ми активно лікуємо хронічну українську короткозорість. На доручення Президента Володимира Зеленського розробили та затвердили першу в історії Стратегію зовнішньополітичної діяльності України; ухвалили довгострокову стратегію деокупації Криму; створили історичну за масштабом Кримську платформу, яка спрямована на довгострокову роботу з повернення Криму; створили нові регіональні альянси - Люблінський трикутник з Польщею та Литвою, Асоційоване тріо з Грузією і Молдовою, Квадригу з Туреччиною. 

Все це - складові частини нової проактивної та довгострокової зовнішньої політики, і підписання нової Хартії стратегічного партнерства Україна-США є важливим кроком у цій загальній стратегії. 

Я взагалі ніколи не покладаюся в дипломатії на “щасливий квиток”. Реальні великі перемоги здобуваються працею. Наполегливою, системною та довгостроковою.

Підписання нової Хартії зі США — це, як то кажуть, державницьке рішення. Київ та Вашингтон закріпили в офіційному державному документі: ось куди ми йдемо, і в наступні десять років цей курс загалом не буде мінятися. Хто б не очолював наші країни, що б не відбувалося у світі, авіаносець стратегічного партнерства Україна-США буде рухатися прокладеним курсом. 

Хочу окремо наголосити, що такі великі, довгострокові домовленості мають ключове значення для протидії російській агресії.

Перемогти Росію на дипломатичному фронті голим креативом не вдасться, це можна зробити лише системною працею, послідовними зусиллями та плануванням на роки вперед. Хартія стратегічного партнерства — це приклад саме такої роботи. 

Нова Хартія свідчить і про більш впливову роль України у світі. Наша країна стає проактивним гравцем на міжнародній арені.

Крім того, підписання документа відкриває низку нових перспектив у нашому партнерстві зі США: дозволить залучити нові інвестиції, створити нові можливості для бізнесу, збільшити військову допомогу, розвивати нові безпекові формати взаємодії за активної участі і Києва, і Вашингтона.

- У Хартії 2008 року також підтверджувалася  важливість гарантій безпеки, зокрема і з посиланням на Будапештський  меморандум. Що у безпековому сенсі змінить для України оновлена хартія? Як вона допоможе нам у протидії російській агресії?

- Хартія 2021 року відповідає новим безпековим реаліям, пов’язаним із агресію Росії проти України. США наголошують на зобов’язаннях щодо підтримки суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів, включно з Кримом. Сполучені Штати також вперше зафіксували у документі такого рівня свою довгострокову підтримку діяльності Кримської платформи. 

Оновлений документ передбачає розширення взаємодії зі США задля зміцнення обороноздатності України, посилення безпеки, зокрема енергетичної, в Європі загалом та Чорноморському регіоні зокрема. Сполучені Штати в умовах гібридної агресії з боку Росії підтримують прагнення України інтегруватися в ЄС і НАТО. 

США залишаються нашим стратегічним партнером номер один у галузі безпеки, протидії російській агресії та імперським амбіціям Кремля.

Українська дипломатія зміцнює безпеку за трьома основними напрямами, які можемо умовно назвати так: санкції, союзники, зброя. 

Звісно, коли йдеться про оборону від російської агресії, ми маємо покладатися насамперед на власні сили. Не треба мати ілюзій, що хтось буде замість нас воювати за нашу державу чи боронити її. Але ми точно можемо зробити Україну сильнішою, а агресора — слабшим. 

Саме це дипломати роблять вже сьогодні: ми гуртуємо довкола України сильних союзників, підтримуємо і збільшуємо політичний, дипломатичний та санкційний тиск світової спільноти на державу-агресора, домовляємося про те, щоб в українського війська було все більше нової та сучасної зброї. 

В цьому плані підписання Хартії має велике значення за всіма трьома переліченими напрямами зміцнення безпеки. Вона передбачає розширення військової підтримки, надсилає РФ сильний сигнал політичної підтримки України  з боку США та сприяє єдності євроатлантичної спільноти у протистоянні агресивним діям РФ. 

Важливо розуміти, що безпека та економіка безпосередньо пов’язані, а тому посилення співпраці з США — це позитивний сигнал для інвесторів, та всіх тих, хто прагне вкладати кошти в нашу країну, створювати робочі місця, розвивати довгострокові проєкти. 

- Комісія стратегічного партнерства Україна-США відновила роботу після трирічної перерви, але і в цей період ми чули заяви про високий рівень нашого партнерства. Яким чином на нього вплине відновлення засідань Комісії?

 - Відновлення засідань Комісії однозначно дозволить поглибити та розширити стратегічний діалог України та США. Вересневий візит Володимира Зеленського до Вашингтона та 20 підписаних угод засвідчили, що стратегічне партнерство між Україною та США перебуває на найвищому рівні за всі роки незалежності нашої країни. 

У 2021 році ми повністю змінили на свою користь хід гри в українсько-американських відносинах. Зверніть увагу: токсичні скандали та спроби дестабілізувати наше стратегічне партнерство залишилися позаду, про них вже ніхто не говорить. Ми успішно пройшли цей шторм і зберегли міцну двопартійну підтримку Сполучених Штатів. 

Ми дуже вдячні Сполученим Штатам за те, що вони поділяють наш підхід — вигідні двосторонні домовленості, максимум конкретики і проактивна позиція щодо ключових питань. Тому що пріоритет Президента, Уряду, Міністерства закордонних справ — це системна та наполеглива робота, і саме така стратегія вже зараз приносить Україні реальні економічні та безпекові переваги. 

У ЄВРОПІ НІКОЛИ НЕ БУЛО ПОТРЕБИ У ДОДАТКОВИХ МАРШРУТАХ ТРАНЗИТУ ГАЗУ

- Питання енергетичної безпеки України також було одним з пунктів хартії 2008 року, зокрема там йшлося про те, Україна та США мають намір поглибити тристоронній діалог з Європейським Союзом щодо посиленої енергетичної безпеки. Чи під час засідання Комісії сторони аналізували, чому це не спрацювало? 

- Гадаю, на той час в світі загалом було менше розуміння, наскільки далеко Володимир Путін готовий зайти у використанні енергоресурсів як зброї. Газові війни, епоха побудови обхідних «потоків» — все це відбулося вже після підписання першої Хартії стратегічного партнерства 2008 року. 

Нині ж ситуація відмінна. Україна дуже наполегливо доводить усім партнерам нашу позицію. Безпека Європи загалом, України та Центральної Європи залежать від диверсифікації джерел енергоносіїв та надійних шляхів постачання. Коли ніхто не має вирішального важеля — всі почуваються у безпеці, а енергоресурси не перетворюються на політичну зброю. 

Українська ГТС — це найбільш надійний в Європі шлях постачання енергоресурсів. Багато років Україна вірою та правдою забезпечувала надійний транзит. Ми готові і надалі виконувати цю стратегічну роль. Нині навіть додаткова пропускна спроможність української ГТС вдвічі більша за всі можливості «Північного потоку 2» разом узяті. Правда полягає у тому, що в Європі взагалі ніколи не було ринкової, економічної потреби у додаткових маршрутах транзиту. Потреба була лише у Кремля, і з економікою вона ніколи не мала нічого спільного. 

Ми продовжуємо доносити цю правду до партнерів. Як і правду про те, що нинішня енергетична криза в Європі створена та поглиблена саме Кремлем заради запуску «Північного потоку-2». 

Нехай ця правда комусь незручна, але ми не будемо мовчати, коли йдеться про безпеку нашої держави та Європи загалом. 

- Україна наразі опинилася в складній енергетичній ситуації. Чи обговорювалися конкретні кроки з боку США, які могли б допомогти нашій країні уникнути енергетичної кризи цієї зими? 

- Безумовно, енергетична безпека та енергетична стабільність України була однією з ключових тем перемовин. У Вашингтоні чудово розуміють, що газовий шантаж Кремля - це загроза для енергетичної безпеки України та Європейського Союзу. Загрози такого рівня вимагають системних зусиль з боку США, ЄС, України. 

Росія завжди грає на непорозуміннях та нездатності оперативно та консолідовано реагувати на загрози, кого б вони не стосувалися — України, Польщі чи США. 

Але чого точно не треба робити, так це нагнітати паніку. Насправді, Україна цілком успішно долає зовнішні виклики. Світова енергетична криза впливає і на нас, але я переконаний, що всі виклики та загрози вдасться подолати. 

- У зв’язку з енергетичною кризою в експертних колах знову обговорюються  питання  видобутку сланцевого газу в Україні. Чи йшлося про можливе повернення до співпраці з США у розвиток проектів по сланцевому газу в нашій країні? Окрім того, у США розроблені пересувні мініАЕС. Чи українська сторона цікавилася цією розробкою і можливістю її закупівлі? 

- Відповідь на обидва запитання: ні, не на цих переговорах. Між Україною та США є енергетичний діалог, де ці питання будуть обговорювати. 

Водночас ми справді провели у Вашингтоні предметну розмову про те, як зміцнити енергетичну стійкість України цієї зими і що для цього можуть зробити США. Ми розуміємо, що у наступні зимові місяці енергетичні питання будуть нерозривно пов’язані з безпековими.

НОВА ХАРТІЯ МІСТИТЬ ПОЗИТИВНУ ОЦІНКУ ДІЙ УКРАЇНИ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ НИЗКИ РЕФОРМ

- Державний секретар США Ентоні Блінкен у відеозверненні до учасників конференції з питань реформ в Україні у липні назвав п'ять напрямів, на яких США очікують прогресу від української сторони. Зокрема, йшлося про судову реформу, прозоре корпоративне управління, ухвалення закону про реформування СБУ і притягнення до відповідальності корумпованих високопосадовців, жодного з яких не засудили за корупцію з 2014 року. Чи обговорювали ви з держсекретарем Блінкеном  поступ України на цих напрямах? Як його оцінює американська сторона?

- Якраз нова редакція Хартії містить позитивну оцінку дій України щодо проведення низки важливих реформ, зокрема у сфері розвитку системи правосуддя, створення антикорупційних органів, проведення земельної реформи, децентралізації, діджиталізації та деолігархізації. 

В оновленій Хартії закріплена підтримка з боку Сполучених Штатів амбітного плану трансформації економіки України, націленого на реформування та модернізацію ключових секторів економіки та залучення інвестицій. 

Україна проводить реальні реформи у дуже складних умовах. Наші стратегічні партнери, зокрема США, прекрасно це бачать. Нам не треба було нічого доводити у Вашингтоні, бо справи говорять самі за себе. 

До прикладу, днями в Україні була створена Етична рада, яка допоможе провести реальну очистку судової системи. Вирішальний голос у ній належить незалежним і авторитетним міжнародним фахівцям. Це довгоочікувана подія, до якої схвально поставилося не лише українське громадянське суспільство, її привітали і наші стратегічні партнери, включно зі США. 

Безсумнівно, американські партнери всіляко підтримують нас як на шляху внутрішніх трансформацій, так і у зміцненні нашої безпеки та підвищенні рівня добробуту українців. 

НЕМАЄ ПРОБЛЕМИ В ТОМУ, ЩО ФРАНЦІЯ ЧИ ХТОСЬ ІНШИЙ ГОВОРИТЬ З РОСІЄЮ, ВАЖЛИВО ПРО ЩО 

- Напередодні засідання Комісії стратегічного партнерства Україна-США ви заявляли, що вона надішле Москві чітке повідомлення, що Україна не залишиться наодинці з державою-агресором. Водночас МЗС Франції повідомляє про зустріч 12 листопада в Парижі міністрів закордонних справ і міністрів оборони Франції і Росії, під час  якої обговорюватиметься безпека в Європі та політичні та військові аспекти регіональних і міжнародних криз. Яке повідомлення надсилають ці контакти Франції і Росії, на думку  України і наших американських партнерів? 

- Немає проблеми в тому, що Франція чи хтось інший говорить з Росією. Важливо, як саме і що вони говорять.  Ми активно працюємо з партнерами, аби під час контактів з країнами Заходу, зокрема Францією, Росія не відчувала жодного потурання її агресії проти України. Переконаний, що Росія не відчує його і в Парижі. 

- Як у США оцінюють створену Росією та Білоруссю міграційну кризу загалом і в  контексті потенційних загроз для безпеки України? 

- Україна та США єдині в негативній оцінці цієї ситуації: це гібридний тиск на Європу, якому ми готові спільно протидіяти. 

Надія Юрченко

Фото: Ярослав Довгопол

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-