У Казахстані тривають арешти, серед затриманих — журналісти

У Казахстані тривають арешти, серед затриманих — журналісти

Укрінформ
У двох містах Казахстану, Алмати й Астана, поліція затримала десятки демонстрантів, які взяли участь у мітингах через перейменування столиці на Нурсултан.

Про це повідомляє агентство Reuters.

"Поліція затримала десятки антиурядових демонстрантів на мітингах у двох великих містах Казахстану в п'ятницю, через кілька днів після несподіваної відставки лідера Нурсултана Назарбаєва", - йдеться у повідомленні.

Протести організовані опонентом Назарбаєва, банкіром і опозиційним політиком Мухтаром Аблязовим. Він звинуватив 78-річного політика в організації династичної спадкоємності влади в республіці, яка призведе до того, що донька Назарбаєва Даріга змінить його.

Дарігу Назарбаєву обрали спікером верхньої палати парламенту в той же день, коли Назарбаєв пішов у відставку, а попередній спікер Касим-Жомарт Токаєв автоматично став тимчасовим президентом.

Десятки прихильників Аблязова, який живе у Франції, вийшли на вулиці Алма-Ати, найбільшого міста Казахстану, і столиці Астани, яка тепер перейменовується на Нурсултан за пропозицією Токаєва. Деякі несли сині повітряні кулі, які протестуючі традиційно використовують як символ опозиції.

Однак поліція, включаючи офіцерів у повному спорядженні, швидко затримала практично всіх протестуючих, коли ті кричали "Ганьба!". Публічні мітинги у Казахстані є незаконними без дозволу влади.

Як повідомляється, репортерам Радіо Азаттик в Алмати й Астані, які висвітлюють на фоні святкування Науриза затримання людей, чинили перешкоди молоді люди, що вимагали не показувати «негатив».

Видання так само підтвердило затримання понад десятка осіб в Астані. Співробітники спецпідрозділу поліції заштовхували затриманих у службові автобуси, припарковані вздовж вулиці поруч з торговим домом "Шапагат".

Журналістам Азаттик, які знаходяться на місці, перешкоджали в висвітленні подій: молоді люди закривали об'єктив відеокамери, смикали оператора й репортера. Поліцейські проігнорували прохання журналістів зупинити перешкоджання виконанню професійних обов'язків.

Окрім цього, журналісти Азаттика стали очевидцями затримання репортера «Справжнього Часу» у столиці Світлани Глушкової. Поліцейський пояснив затримання тим, що на Глушкову надійшла заява від якоїсь жінки.

Відеооператору, що наблизився до автобуса, де знаходилися затримані, закрили об'єктив аркушем паперу. На запитання репортера, навіщо молодий чоловік чинить перешкоди журналістам, він відповів: «Акімат дав завдання. Це робота".

Напередодні в Астані також пройшли затримання незгодних з перейменуванням столиці.

Читайте також: Під час протестів проти перейменування Астани затримали 20 осіб

Нурсултан Назарбаєв, попри складення повноважень, зберіг потужний вплив на державний апарат. Він залишається довічним головою Ради безпеки - конституційного органу, що володіє значною владою. Назарбаєв є також членом Конституційної ради і лідером партії «Нур Отан», домінуючої на політичному полі країни. Згідно з чинним законодавством, перший президент, за яким закріплено статус «лідера нації», володіє довічною недоторканністю, не може бути підданий затриманню, арешту, обшуку, допиту й огляду.

Фото: Радіо Азаттик

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-