Звернення Трампа до Конгресу: Що читається між рядків

Звернення Трампа до Конгресу: Що читається між рядків

Укрінформ
Росія залишається поза колом друзів США, якщо не сказати прямо – в таборі ворожих країн

Після затяжних баталій з демократами, рекордного "шатдауну" й безуспішної битви за стіну на кордоні президент Трамп нарешті виступив у вівторок зі зверненням до Конгреса про стан справ у державі. Для цього йому традиційно був відведений прайм-тайм в ефірах центральних американських ЗМІ, що зробило його виступ головною подією для всієї аудиторії не тільки США, але й за кордоном. Це вже друге щорічне звернення Трампа, але перше – в розділеному Конгресі, з демократичною більшістю в Палаті представників. Саме цей чинник вже зараз відчутно впливає на політику Сполучених Штатів, й тому було цікавим, як Трамп оцінює стан держави, і як він збирається керувати країною в найближчому майбутньому.

ЧИМ ВИРІЗНЯЛАСЯ НИНІШНЯ ПРОМОВА

Можна виділити як мінімум три основних акценти, які відрізняють нинішню промову президента США від його попередніх виступів. Щоправда, деякі моменти залишаються незмінними й упізнаваними.

По-перше, і це важливо, президент підтвердив, що він сам і його адміністрація приділяє не менше уваги зовнішній політиці та збереженню лідерства США, ніж складним внутрішнім проблемам. Отже, йшлося не тільки про стіну на південному кордоні США й "національну кризу" через мігрантів, хоча це було окремими темами. Тут він згадав про Іран, Венесуелу, Північну Корею, Близький Схід, Росію, а також вивід військ із Сирії й переговори по Афганістану.

По-друге, Трамп озвучив багато речей, які хотіли почути від нього демократи. Насамперед, про об'єднання країни. Тому не тільки однопартійці Трампа, але й політичні опоненти кілька разів вставали з крісел, щоб привітати озвучені президентом гасла. Перші оплески демократів Трамп заробив, коли заявив: "Ми повинні відкинути політику помсти, опору й відплати". Так само було, коли мова заходила про ветеранів, астронавтів, боротьбу з ВІЛ-СНІДом, раком, збільшення кількості жінок в урядових і представницьких органах. Але не більше – в решті випадків демократи зберігали "кам'яні обличчя",у той час як республіканці створювали показові "бурні овації".

Й по-третє, хоча спічрайтери й постаралися для президента, його промова все ж мала багато спірних моментів, особливо щодо здобутків адміністрації. Вони миттєво спростовувалися звичайним факт-чекінгом, підготовленим іншими опонентами Трампа – американськими ліберальними медіа.

Фото: White House
Фото: White House

«ЕКОНОМІЧНЕ ДИВО» ВІД ТРАМПА

Якщо коротко, то, за версією Трампа, США добилися "економічного дива", небувалих досягнень за час його президентства. Країна стала "виробником нафти й газу номер один" у світі, заявив Трамп. Хоча за фактом, це досягнення було зафіксовано ще за часів адміністрації Обами.

Штати, заявив Трамп, є "найгарячішою" економікою в плані темпів зростання та створення нових робочих місць. Однак, за офіційними даними, багато країн, у тому числі, Китай та Індія значно випереджають Америку за темпами зростання.

Він також підкреслив, що в США зараз працюючих людей стало більше, ніж коли-небудь в історії. Але це щонайменше "підтасування" фактів, бо населення США зараз є більш численним, ніж раніше. Тож справедливо в такій ситуації говорити про відсоток працюючого населення.

Насправді, промову Трампа можна було умовно розділити на дві частини, які, однак, було би важко об`єднати спільним смислом. У першій він говорив про єднання розділеної нації, за що отримав підтримку й оплески демократів. У другій - Трамп дав зрозуміти, що не збирається поступатися опонентам у ключових питаннях, зокрема, щодо безпеки кордонів і стіни між США й Мексикою.

Фото: White House
Фото: White House

СТІНА "РОЗКОЛУ"

Тут варто нагадати, що питання стіни стало одним із останніх чинників, який лише поглибив розкол у американському суспільстві. Ситуацію погіршив затяжний "шатдаун", тобто часткове припинення фінансування уряду, яке тривало рекордні 35 днів.

Взагалі, Трамп сподівався виступити перед Конгресом ще 29 січня, однак демократи заблокували йому цю можливість. Конгресвумен Ненсі Пелосі, яка наразі очолює Палату представників, просто відмовила президенту в запрошенні до Капітолію, мовляв, спочатку віднови роботу федеральних установ, а потім виступай з трибуни. Зрештою Трамп погодився припинити "шатдаун", але на кілька тижнів, до 15 лютого. Натомість головна причина кризи – відсутність згоди щодо виділення грошей на прикордонну стіну – досі не вирішена. Тож, країні, й особливо 800 тисячам федеральних службовців, загрожує повторення неприємної ситуації.

Уся справа в тому, що стіна на південному кордоні була однією з передвиборчих обіцянок Трампа, причому тоді він постійно наголошував, що за це заплатить Мексика. "Деякі політики мені заперечували, мовляв, ти не зможеш змусити Мексику заплатити за стіну. Авжеж я зможу! Я сказав – на 100%!"- заявляв Трамп з різних трибун. Однак, коли впродовж майже двох років президентства у нього нічого не вийшло, Трамп вирішив взяти $5,7 млрд з державного бюджету. Саме цей підхід обурив демократів.

Якщо сказати прямо, кілька мільярдів – це дрібна частка для понад 20-трильйонного ВВП Сполучених Штатів, хоча звісно це не дві копійки. Й до того ж, стіну на кордоні між США й Мексикою добудовували та оновлювали всі президенти останніх років – без зайвих політичних баталій.

Та цього разу стіна стала справою принципу. Дональд Трамп, який не припиняє говорити про свої перевибори в 2020 році, раптом виявляється в очах електорату явним популістом. Бо всі його заяви про "оплату Мексики" за стіну не тільки були пустими обіцянками, але його ще ловлять за руку, яка лізе в кишеню платникам податків. Це розуміє сам Трамп, і це прекрасно усвідомлюють демократи, які просто користуються моментом і грають на випередження – на майбутні вибори.

Фото: White House
Фото: White House

ЩО ІЗ ЗОВНІШНІМ КУРСОМ?

Не зважаючи на дійсно складну внутрішньополітичну ситуацію, Трамп приділив окрему увагу пріоритетам зовнішньої політики свого кабінету. Він окреслив позицію США у відносинах з Китаєм, особливо що стосується торгівлі. Президент також назвав своїм досягненням  переговори  з керівництвом  КНДР. "Якщо би я не був обраний президентом Сполучених Штатів, я думаю, зараз ми були би у великій війні з Північною Кореєю", - заявив без зайвої скромності Трамп. Він також повідомив дати й місце другого саміту з Кім Чен Ином – 27-28 лютого у В'єтнамі.

Трамп вихвалював себе за припинення "жахливої угоди" NAFTA, яка фактично забезпечувала роботу зони вільної торгівлі між США, Канадою й Мексикою. Він виправдовував своє рішення вивести війська із Сирії на тлі ухвалення Сенатом законопроекту, який вимагає почекати з цією ініціативою.

Однак найбільш цікавим – як для України – було те, як Трамп сформулює свою позицію відносно Росії. Він не став заглиблюватися в широку історію питання й окреслив лише останній розвиток у відносинах з РФ – припинення Договору про РСМД, підписаного ще Рейганом і Горбачовим.

"Десятки років тому Сполучені Штати почали виконувати Договір про РСМД, укладений з Росією, у якому сторони погодилися обмежити та зменшити наші ракетні потенціали. В той час як ми дотримувалися домовленостей і правил, РФ неодноразово порушувала ці положення. Це відбувалося протягом багатьох років", - заявив Трамп, чітко визначивши вину Москви в невиконанні домовленостей.

Саме тому, за його словами, він оголосив, що Сполучені Штати офіційно виходять з Договору. "Ми реально не мали іншого вибору", - підкреслив глава Білого дому.

"Можливо, ми зможемо домовитися про інший договір, додавши Китай та інших гравців. А можливо й ні. У такому разі, ми будемо витрачати й розробляти інновації набагато більше, ніж інші", - заявив американський лідер.

Отже, звернення Трампа до Конгресу не додало сподівань, що президент Трамп і демократи хоч якось наблизяться до розв'язання внутрішньополітичної кризи, яка загрожує країні другим "шатдауном". Однак його промова підтвердила, що Білий дім продовжує охоплювати доволі широке коло міжнародних пріоритетів. Й хоча цього разу українське питання не було згадане президентом Трампом серед глобальних проблем, він чітко окреслив своє нинішнє ставлення до Росії. І що показово, РФ залишається далеко не в колі друзів нинішнього глави Білого дому, якщо не сказати прямо – в таборі ворожих країн.

Ярослав Довгопол. Вашингтон.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-